Prvé výročie tragickej smrti ministra zahraničných vecí ČSR Jana Masaryka si študenti strojníckej priemyslovky v Pardubiciach pripomenuli protestným sprievodom. Jaromír Polanský (92) následne zistil, čo je život.

Časť spolužiakov nepripustili na maturitu, jeho sen o práci v podniku Letov sa rozplynul. Druhý domov našiel v Trenčíne, kde ako jediný na Slovensku dodnes označuje krúžkami mláďatá drobných sťahovavých vtákov. Kvôli svojej záľube sa prihlásil aj na počítačový kurz.

V detstve som býval v Jaroměři. Cez prázdniny sme chodievali do susedného Josefova, kde boli vojenské objekty a letisko. Po druhej svetovej vojne sme tam hrávali futbal s tenisovými loptičkami. V sobotu prilietala dvojtrupová stíhačka s ministrom Janom Masarykom. Pri letisku ho čakávala limuzína. Občas si s nami zahral, bol kamarátsky. Po prvom stretnutí nám prostredníctvom pilota poslal ozajstnú futbalovú loptu.
J. Polanský o Masarykovi

Pri pohľade na fasádu vášho bytového domu zaujmú masívne drevené konštrukcie. Na čo slúžia?

To sú vtáčie búdky. Na fasáde sú osadené napevno. Prvú z nich som zhotovil z dielcov, v ktorých z Dubnice nad Váhom dodávali protitankové strelivo. Kedysi som tam pracoval v Škodových závodoch (neskôr ZŤS, pozn. red.). Priečky som prispôsobil najmä dážďovníkom, v každej búdke majú tri oddelené hniezda. Vlietajú spredu, zozadu sú otvory, cez ktoré kontrolujem, čo sa vnútri deje.

Môžu dnu vletieť aj iné operence?

Dážďovníky sem zo zimovísk prilietajú na prelome apríla a mája. Za 27 rokov mám odpozorované, že okolo 8. mája samičky znášajú vajíčka. Ale ešte predtým, v marci, sa u mňa rok čo rok zahniezdi šesť párov žltochvosta domového, ktoré privedú na svet po päť mláďat.

Tomu sa povie správne načasovanie. Mohli by sa tam teoreticky stretnúť oba druhy?

Keby do obsadeného hniezda chcela ísť druhá samička, pobili by sa. Raz sa stalo, že po vyvedení mláďat začal pár žltochvosta neočakávane hniezdiť druhý raz. V búdke už mali holíčatá, keď prileteli dážďovníky. Všimol som si to neskoro, všetky vyvraždili...

Na čo takéto špecifické búdky slúžia vám?

V rámci aktívov našej ornitologickej spoločnosti sa mi potvrdilo, že som pravdepodobne jediný na Slovensku, kto krúžkami označuje mláďatá, kým nelietajú. Navyše na rozdiel od bežných búdok sa tie moje dajú vyčistiť cez samostatné vyklápacie dvierka. Len si predstavte, koľko hnoja sa tam musí nazhromaždiť za roky hniezdenia.

FOTOGRAFIE ZANIETENÉHO ORNITOLÓGA V AKCII NÁJDETE V GALÉRII

Tak nám tento svoj model stručne predstavte.

Na balkóne mám búdku širokú 1,80 metra, ale vhodná je aj 90-centimetrová. Ideálny rozmer hniezda je 30 x 20 centimetrov, výška aspoň 15 centimetrov. Búdky možno upevniť viacerými spôsobmi: na stenu, prípadne na parapet. Otvárať sa môžu vďaka pántom buď zvrchu, alebo zozadu, tak ako v mojej spálni. Jeden väčší vletový otvor je prispôsobený pre dážďovníka s bielym sfarbením bruška (dážďovník skalný, pozn. red.).

Vybavenie interiéru je iba v réžii vtákov?

Trochu im to uľahčujem. Na píle som zohnal hobliny, dokladám aj seno. Sused mi odloží trochu trávy, keď kosí záhradku. Zvyšok si už zaobstarajú samy, majú toľko slín, že si celé hniezdo dokážu urobiť z trusu. Viete, dážďovníky sa s výnimkou hniezdenia takmer neustále zdržiavajú vo vzduchu, kde dokonca aj spia. Sú odkázané len na to, čo nachytajú počas letu.

Tvrdíte, že ste jeden z posledných, kto u nás krúžkuje mláďatá dážďovníkov. Toto konštatovanie vyznieva ešte neuveriteľnejšie, keď si uvedomíme, že to robí 92-ročný senior.

Nie je to jednoduché, hniezdia totiž na skalách alebo v rôznych dutinách. Do špeciálnych sietí sa zachytia len staršie a väčšie jedince. Búdky v teréne sú zväčša nedostupné, ja však do svojej búdky môžem siahnuť, kedy chcem.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Nový PCR test je ešte citlivejší, presnejší a takisto menší než pôvodný.

Koniec nepríjemným výterom? Testovať sa bude aj zo slín

Známy režisér si verejný pohreb neželal. Vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem jeho najbližších.

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bez vdovy! Prečo na nej chýbala?

Dcéru Adrianu Tessu pripomínajú manželom Bujňákovcom obrazy, ktoré im namaľovala počas poslednej návštevy.

Desaťtisíce opustených rodičov: Slovensko je na zozname starnúcich a vymierajúcich krajín

Členovia novovznikajúceho Slovenského rybárskeho klubu by privítali väčšiu angažovanosť členov Slovenského rybárskeho zväzu.

Ryba smrdí od hlavy! Ako sa hospodári v našich štátnych vodách?

Královná krásy Gessica Notaro predtým, ako ju priateľ polial kyselinou.

Expriateľ polial prekrásnej modelke tvár kyselinou. Teraz sa hrdo ukázala na červenom koberci

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia