Japonská PRINCEZNÁ MAKO (30) sa verejne ospravedlnila za to, že sa zaľúbila do neurodzeného muža.

Na európske pomery sa život cisárskej rodiny v Japonsku javí ako neľudský a neslobodný. Hoci verejnosť prejavuje cisárovi hlbokú úctu a rešpekt, na druhej strane sa v krajine vychádzajúceho slnka striktne dbá na tradície.

Závislí od úradu

Ešte pred druhou svetovou vojnou mal cisár status Božieho tvora. Jeho potomkov síce už Japonsko vníma ako ľudí z mäsa a kostí, napriek tomu žijú v izolácii. To, ako strávia deň, organizujú úradníci, nad cisárskou rodinu „bdie“ konkrétne úrad pre cisárske záležitosti, dbajúci na tradície. Členovia dynastie bývajú v Tokiu v luxusnom sídle a ich život je zahalený rúškom tajomstva. Pred zvedavou verejnosťou ich chráni vodný kanál okolo cisárskeho sídla a rozsiahle záhrady. Nemajú cestovné pasy ani právo voliť alebo sa rozviesť. Ženy si napríklad nesmú farbiť vlasy. Nečudo, že takýto život v zlatej klietke doháňa hlavne ženské členky dynastie k depresiám. Podobne je na tom princezná Mako. Dnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Štyri roky musela bojovať o to, aby sa mohla vydať za svoju študentskú lásku. Minulý týždeň, v čase jej svadby, vyšli tisíce Japoncov do ulíc a protestovali proti ich zväzku.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Slobodná matka

Princezná Mako, dcéra korunného princa Fumihita a korunnej princeznej Kiko, najstaršia vnučka emeritného cisára Akahita, sa do terajšieho manžela Keia Komura zaľúbila počas štúdia na Medzinárodnej kresťanskej univerzite v Tokiu. Kei Komuro pracoval krátko v právnickej firme v Japonsku a potom pokračoval v štúdiách na Fordhamskej univerzite v New Yorku. Zásnuby sa konali ešte v roku 2017, do roka mala byť svadba. Ešte predtým musel snúbenec predložiť cisárskej rodine svoj životný plán, podrobné informácie o svojich kariérnych ambíciách. Zaľúbenci sa však museli obrniť trpezlivosťou, cesta k oltáru bola oveľa komplikovanejšia, než si predstavovali. Kei je totiž syn slobodnej matky, čo je veľká rana pre japonské tradície. Jeho otec a starý otec dokonca spáchali samovraždu. Matka vraj mala rôznych partnerov.

Princeznej výber životného partnera veľmi pobúril japonskú konzervatívnu spoločnosť. Niektorí dokonca chcú brať Mako na zodpovednosť, ak si jej 15-ročný brat, ktorý je po otcovi druhý v nástupníckej línii, neskôr nenájde manželku.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia