Pandémia koronavírusu prináša aj neuveriteľné príbehy. Jeden z nich prežil slovenský moreplavec Jaroslav Badinka, ktorý na luxusnom katamaráne neplánovane preplával Atlantický oceán.

Ako chlapec vyrastajúci medzi hriňovskými lazmi ani neregistroval, že nejaké more existuje. Chodil okopávať zemiaky, venoval sa slovenskému folklóru, dvadsaťdva rokov súťažne hrával volejbal. Po skončení aktívnej kariéry sa pred dvadsiatimi rokmi pridal k partii zvolenských jachtárov a urobil si námorné kapitánske skúšky. „Často sme chodili do Chorvátska, čo je pre jachtárov výborný dril. V hustej premávke sa naučia pohybovať medzi ostatnými loďami a parkovať natesno v prístave, ako keď sa učíte jazdiť na aute vo veľkomeste,“ vysvetľuje. Po čase sa mu však zažiadalo zmeniť prostredie, po Grécku zacielil pred piatimi rokmi na Karibik.

Dozvedel sa, že na Martiniku kotví opustená historická loď menom Victoria. Ide o repliku slávneho plavidla z flotily Fernãa de Magalhães, ktorá ako jediná oboplávala v rokoch 1519 až 1522 zemeguľu. Táto replika podľa vzoru slávnej predchodkyne oboplávala svet s českou posádkou pred dvadsiatimi rokmi, za sebou má už 50-tisíc námorných míľ. „Dnes sa rozpadá, preto som ju kúpil so skupinou ďalších ľudí. Založili sme nadáciu, cez ktorú skúšame dať dokopy peniaze potrebné na opravu Victorie a jej návrat na morské plavby. Stará sa o ňu lodník a raz alebo dvakrát do roka ju na Martinik chodíme renovovať,“ hovorí Jaroslav Badinka.

MOREPLAVCOVE FOTOGRAFIE Z PLAVBY PO ATLANTICKOM OCEÁNE NÁJDETE V GALÉRII

Súkromná karanténa

Tak to bolo aj tento rok, presne v období najsilnejšieho vyčíňania koronavírusovej pandémie. „Na Martinik sme leteli v marci, prakticky len s dvoma tričkami a trenírkami v taške a s plánom na trojtýždňový pobyt. Keď sa začali zatvárať hranice, bolo jasné, že vôbec nebude jednoduché dostať sa vzdušnou cestou domov. V tom čase som sa zoznámil so skupinou Poliakov, ktorí mali problém dostať 20-metrový katamarán do Európy.

„Hodil sa im skúsený kapitán, mne sa zasa naskytla jedinečná šanca viesť takéto luxusné plavidlo vybavené najmodernejšou technikou. Dali sme sa teda dokopy a rozhodli sme sa, že preplávame cez Atlantik až do Gibraltáru,“ vracia sa na začiatok cesty, na ktorú zrejme nikdy nezabudne. Majiteľ dvadsať metrov dlhého, desať metrov širokého, sedem metrov vysokého a 30 ton vážiaceho katamaránu s tridsaťjedenmetrovým sťažňom dal posádke neobmedzené možnosti pri nákupe stravy, paliva, k dispozícii bol aj vynikajúci michelinský kuchár.

Z Martiniku vyplávali 18. apríla, pričom sa zastavili na jednom z neobývaných ostrovov pri Sint Maarten na osemdňovú súkromnú karanténu absolútne bez kontaktu s inými ľuďmi. Práve odtiaľ sa 26. apríla začala plavba Atlantikom. Ponorková choroba na palube nehrozila, členovia posádky si delili služby, chytali ryby – tuniaky, barakudy či mahi-mahi –, vo voľnom čase čítali alebo počúvali hudbu. Jaroslav spolu s ďalšou Slovenkou na lodi Jankou pravidelne piekol hriňovský zemiakový chlieb. Aj ten zdobil stôl počas večerí, ktorých súčasťou bol aj spoločný míting.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia