V každej šálke kávy je okrem kofeínu a rôznych chutí ukrytých aj niekoľko príbehov. Rozprávajú o ľuďoch, prírode, vzduchu aj o peniazoch, moci a pomoci. Baristka Monika Matúšová zo Zlatého Zrnka precestovala pol sveta, aby k nim privoňala bližšie.

Možno ju poznáte. Mladú babu, ktorá miluje kávu, vie o nej nekonečne veľa a dokáže o nej celé hodiny hovoriť tak zaujímavo, že vám ani nenapadne zívnuť si, hoci by ste nemali ani kvapku tohto moku. To sa, samozrejme, v spoločnosti baristky Moniky Matúšovej nikdy nestane. Vždy dostanete minimálne jednu šálku výnimočnej kávy. Ona je však presvedčená, že stále o káve nevie dosť, preto sa vybrala do Tanzánie.

FOTOGRAFIE Z TANZÁNIE NÁJDETE V GALÉRII

Káva v Afrike?

Výpravy za kávou sa podnikajú skôr do Indonézie alebo do Strednej Ameriky. Vybrať sa na plantáže pod Kilimandžáro je skôr rarita. Pre Moniku to však bola prirodzená voľba. „Asi každý, kto kávu pije, vie, že sa pripravuje z upražených semien, ktoré sa vylúpnu z čerešne ovocného stromu - kávovníka. Spôsobov zberu aj sušenia zrniek je veľmi veľa a každý vplýva na chuť kávového nápoja. Bežný spotrebiteľ nemusí mať až taký záujem o pôvod kávy, no ja som roky čakala na príležitosť, kedy pôjdem pozrieť priamo na kávovníkové plantáže a svoje zážitky odtiaľ potom sprostredkujem ľuďom,“ začala svoje rozprávanie o ceste za kávou mladá baristka. „Moja prvá cesta viedla do Afriky z jednoduchého dôvodu – kávovník pochádza odtiaľ. V blízkej budúcnosti mám však v pláne navštíviť aj plantáže v Strednej Amerike a Indonézii.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia