Fanúšikovia a fanúšičky španielskej kráľovnej LETIZIE (50) sú rozhorčení. Ich pracovitá vladárka je najhoršie zarábajúcou európskou kráľovnou.

Oveľa lepšie je na tom jej kamarátka holandská kráľovná Máxima (51). Jej apanáž je porovnateľne vyššia, hoci popularita oranžovej dynastie v krajine tulipánov v ostatnom období rapídne klesla.

Ľadová kráľovná

Bola síce úspešná novinárka ovenčená oceneniami za medializované kauzy, napriek tomu žila v malom byte na kraji Madridu, na dôvažok zaťaženom hypotékou. V roku 2002 sa na večeri, ktorú organizoval novinár Pedro Erquicia, zoznámila s následníkom španielskeho trónu princom Felipem (55). Po tajnom randení nasledovala koncom roka 2003 žiadosť o ruku a v máji 2004 sa konala kráľovská svadba. Letizia je kráľovná, akú nikto v krajine na Pyrenejskom polostrove nečakal. Na prvý pohľad introvertná, nekonformná, chladná sťaby ľadová kráľovná. Ale to sa len hyperaktívna novinárka zvyknutá klásť otázky a niekedy aj razantne žiadať odpovede musela vyrovnávať s tým, že po boku budúceho kráľa hrá druhé husle. Postupne svoju oddanosť, zvedavosť a solidaritu, ktoré boli typické pre jej novinársku prácu, preniesla aj do kráľovského paláca.

Chudobná príbuzná

Dnes ju magazín Hola! označuje za jednu z najpracovitejších panovníčok na svete. „Nie je iba žiarivá módna ikona. Je známa svojou energiou, vernosťou a zmyslom pre zodpovednosť.“ Podľa španielskeho magazínu počas pôsobenia po kráľovom boku predniesla odhadom dvesto prejavov, uskutočnila 150 ciest do zahraničia a zúčastnila sa takmer na štyritisíc podujatiach. A prejavy na verejné vystúpenia si pripravuje výlučne sama. Hola! píše aj o tom, že kráľovná sa síce ukladá v rodine na spánok ako prvá, ale aj prvá ráno vstáva. Za svoju prácu dostane z verejných zdrojov na tento rok sumu 148 105 eur. Je to síce o šesťtisíc eur viac ako vlani, španielska kráľovná je však v porovnaní s ostatnými vladárkami ako chudobná príbuzná. Na dôvažok kráľovná musí svoje „vreckové“ použiť aj na zaplatenie osobných výdavkov, ako je napríklad oblečenie. Vlani Europa Press prišla s informáciami, aké je osobné bohatstvo španielskeho kráľa. Podľa tejto španielskej tlačovej agentúry jeho majetok dosahuje viac ako 2,5 milióna eur. Z tohto 300-tisíc panovník investoval do umeleckých predmetov, starožitností a šperkov. Zvyšné peniaze sú vklady na účtoch či účasť vo fondoch.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane

Diskusia