MUDr. Adriana Šimková strávila šesť týždňov v DSS na Hrnčiarskej ulici v Pezinku s klientmi nakazenými koronavírusom. Hoci neboli jej pacientmi, prihlásila sa dobrovoľne a bezplatne im išla pomáhať.

Keď 11. apríla 2020 pre koronavírus vyhlásili karanténu v DSS na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, tamojšie dianie vyzeralo zlovestne. V zariadení v tom čase diagnostikovali nákazu 47 klientom a piatim členom personálu. Napokon bolo pozitívnych až 63 ľudí, z toho sedemnásť zomrelo. Za zavretou bránou zostali desiatky ľudí, ktorí potrebovali pomoc. MUDr. Adriana Šimková pôsobí ako všeobecná lekárka v Pezinku. Je tiež hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo a počas pandémie koronavírusu pôsobila ako členka Národného klinického krízového tímu MZ SR (NaKriKT).

Sľúbila som, že ak sa neprihlási nikto iný, ja na Hrnčiarsku pôjdem.
MUDr. Adriana Šimková

Hoci seniori z DSS na Hrnčiarskej neboli jej pacientmi, cítila, že ich nemôže a nechce nechať bez pomoci. „Prvých deväť dní po vypuknutí infekcie zabezpečovali starostlivosť v zariadení lekári z infektologickej kliniky. Stáli ako prví pri pacientoch a boli naozaj výborní. Chýbali však na svojom pracovisku a bolo nutné, aby starostlivosť o klientov prebral ambulantný lekár. Telefonovala som niekoľkokrát s lekárkou, ktorá sa o klientov DSS starala pred vypuknutím nákazy, tá však musela ísť do karantény. Keď ma oslovil lekár Bratislavského samosprávneho kraja MUDr. Szalay, sľúbila som mu, že im pomôžem, a ak sa neprihlási nikto iný, na Hrnčiarsku pôjdem,“ spomína A. Šimková.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Do ohniska nákazy

Hoci o Covide-19 vtedy lekári nemali ešte dosť informácií a aj zdravotníci mali pred vírusom rešpekt, ona sa rozhodla ísť do ohniska nákazy dobrovoľne. „Musím povedať, že som celú situáciu vnímala citlivo. Žije tu moja rodina, mám tu ambulanciu. Pezinok sa dostal do centra pozornosti médií, na sociálnych sieťach sa šírili rôzne informácie, situácia bola vyhrotená. Priznám sa, že nemám rada negatívne informácie a zlé správy. Rozhodla som sa, že jednoducho do toho DSS pôjdem a zvládneme to,“ hovorí sympatická lekárka. Manžel MUDr. Šimkovej je takisto lekár, majú dvoch synov – Juraja (15) a Ivana (14).

Z jej rozhodnutia ísť pomáhať ľuďom nakazeným koronavírusom podľa nej spočiatku nadšený nebol. „Hovoril mi – Aďa, ja ťa chápem, ale bude to náročné. Pozná ma, žijeme spolu takmer dve desaťročia a vie, že keď som o niečom presvedčená, nedám si do toho veľmi hovoriť. Uvedomoval si však aj to, že s chlapcami bude celé týždne sám. Bolo sa s nimi treba učiť, variť im. Ale moji traja chlapi to skvele zvládli a týmto im ďakujem. Keď som bola od nich odlúčená a nemohli sme byť spolu, Ivan mi poslal na Messenger fotku, kde bolo veľkým bielym písmom na červenom pozadí napísané: Slovensko zvláda boj s Covidom-19 najlepšie z celej EÚ. Pod fotku mi napísal – Mami, to je aj tvoja zásluha. A pridal dve srdiečka,“ usmieva sa MUDr. Šimková.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia