Plánovači najväčšej vojenskej vyloďovacej akcie v histórii počítali aj s obeťami z radov francúzskych civilistov. Nikto ich totiž nesmel varovať pred tým, čo sa 6. júna 1944 na úsvite odohrá pred ich domami.

Mestečko Arromanches s niekoľkými stovkami obyvateľov bolo ideálnym miestom na vytvorenie kúpeľov. Pred sedemdesiatimi rokmi nikto z jeho obyvateľov, a dokonca ani členovia odbojového hnutia Resistance nemohli tušiť, že sa nadránom zmení na bojové pole. Mestečko malo „smolu“ v tom, že bolo v strede približne osemdesiat kilometrov dlhého úseku pobrežia, kam smerovali vyloďovacie vojská z Veľkej Británie. Arromanches bolo na úseku, ktorý mali dobyť Angličania a vybudovať tam obrovský zásobovací prístav na pláži s krycím menom Gold. O piatej ráno miestny pekár Claude Manches zobudil svoju dcéru Monique, aby mu prišla pomôcť do pekárne. Ako šesť dní v týždni vstala a išla do kúpeľne.

Polovica mestečka bola zničená ostreľovaním
Polovica mestečka bola zničená ostreľovaním
Zdroj: Profimedia.sk

Na horizonte sa pomaly ešte v tme začali objavovať siluety amerických a britských vojnových lodí. Začali páliť zo svojich hlavní na miesta, na ktorých boli nemeckí okupanti v bunkroch a zákopoch. Na Arromanches pálila ako prvá bojová loď USS Texas, ktorá sa na horizonte presúvala ďalej na juh k neďalekej pláži Omaha, aby paľbou svojich diel podporila vylodenie amerických výsadkových vojsk. Na mestečko začali dopadať prvé delostrelecké granáty. Podľa netere pekára Manchesa Melanie Bouchardovej prvý výbuch zasiahol práve dom jej strýka aj s pekárňou. Strela prenikla strechou a vybuchla. Monique bola v tom čase ešte v kúpeľni na poschodí. Pomôcť jej už nedokázal nikto. Ani sa už nedalo. Vyše 2 700 lodí pálilo zo všetkých diel na pobrežie Normandie, kam už smerovali vyloďovacie plavidlá s pechotou. O chvíľu prileteli bombardovacie lietadlá Halifax a lietajúce pevnosti B-17 a cielene zhadzovali svoj smrtonosný náklad na nič netušiace mestá na celom úseku vylodenia. Začalo sa peklo, z ktorého nebolo úniku.

S mŕtvymi sa rátalo

Plánovači vo svojich výpočtoch odhadli, že útok neprežije približne 50 000 civilistov. Hlavný veliteľ operácie Overlord generál Eisenhower sa nad odhadovaným počtom obetí medzi francúzskym obyvateľstvom zhrozil. Aj britský premiér Churchill žiadal, aby sa plány zmenili tak, aby boli straty na civiloch minimalizované. To však nebolo možné nijako zabezpečiť. Obranné postavenia Nemcov sa nachádzali v bezprostrednej blízkosti obydlí a varovať civilistov bolo prísne zakázané. Ak by sa totiž prezradil smer vyloďovacej operácie, moment prekvapenia by pominul.

Vrchný veliteľ spojeneckých vojsk generál
Vrchný veliteľ spojeneckých vojsk generál
Zdroj: Profimedia.sk

Ukázalo sa, že to bolo správne rozhodnutie. Nemci do poslednej chvíle neverili, že k otvoreniu druhého frontu v Európe dôjde práve na tomto mieste. Všeobecne v Berlíne predpokladali, že to bude v oblasti Calais, ktoré bolo k Britským ostrovom najbližšie. Moment prekvapenia zaúradoval na jednej strane v prospech spojeneckých vojsk, ale na druhej strane negatívne na civilné obyvateľstvo. Napokon si boje v Normandii, ktoré trvali niekoľko týždňov, vyžiadali 20-tisíc obetí medzi francúzskym civilným obyvateľstvom.

Na plážach v Normandii sa vylodili tisícky
Na plážach v Normandii sa vylodili tisícky
Zdroj: Profimedia.sk

Veril, že prežije

Neter miestneho pekára Melanie si na svojho strýka spomína ako na muža, ktorý prežil útrapy prvej svetovej vojny. Bol vojakom v prvej línii, keď sa do Francúzska prihrnuli cez Belgicko prvé nemecké jednotky. Predtým sa vyučil v továrni na výrobu automobilov Peugeot. Pracoval tam však len dva roky do vypuknutia prvej svetovej vojny. V nej bol dvakrát zranený, prežil plynový útok a po návrate z frontu sa začal venovať rodinnému podniku. Jeho pekáreň, ktorých bolo v okolí vyše tridsať, prosperovala. Z nostalgie si kúpil jedno z vozidiel Peugeot a jeho model 301 patril k najkrajším v Arromanches.

Peugeot 301 z roku 1935 pekára Manchesa.
Peugeot 301 z roku 1935 pekára Manchesa.
Zdroj: Profimedia.sk

Delostrelecký granát úplne zničil pekárov dom, ale autu pred ním sa nič nestalo. Po obsadení Francúzska Nemcami sa zapojil do odbojového hnutia. Dodával povstalcom potraviny a najmä chlieb. Napokon, jemu podobných bolo viacero. Veril, že druhá svetová vojna sa onedlho skončí. Smrť milovanej dcéry ho zasiahla a chcel sa pomstiť. Keď Spojenci vyhnali Nemcov z Normandie, chcel bojovať vo francúzskych jednotkách. Mal už vyše päťdesiat a poradili mu, aby radšej pomáhal pri zásobovaní armády. Zomrel pred dvadsiatimi rokmi a do konca života neprestal chodiť na cintorín, kde leží jeho milovaná Monique.

Umelý prístav bol dômyselnou náhradou keďže
Umelý prístav bol dômyselnou náhradou keďže
Zdroj: Profimedia.sk

Príbeh sa nekončí

Francúzska automobilka Peugeot odkúpila Manchesov Peugeot 301, zrekonštruovala ho a dnes patrí k exponátom múzea tejto automobilky. Peugeot si často na počesť slávnej historickej udalosti volí na predstavenie svojich najnovších automobilov práve pláže v Normandii. Tak to bolo pri nedávnom predstavení modelu 308 SW, predtým modelu 308, ktoré sa stalo Autom roka v Európe.

S mŕtvymi sa rátalo: V Normandii malo padnúť za obeť 50-tisíc civilov

Po tejto automobilke prakticky všetci francúzski výrobcovia vozidiel prezentujú svoje novinky na plážach Normandie. Je to kus Francúzska, kus histórie, ktorá je spojená s francúzskymi autami. Všetky totiž dodávali vyloďovacím Spojencom svoje autá, aby pomohli rýchlejšiemu presunu vojakov na front. A na to sú dnes všetci hrdí. Na pláži Gold Spojenci vybudovali obrovský vyloďovací prístav, kadiaľ na pevninu prúdili tisíce vojakov, množstvo techniky a milióny ton zásob. Tie pomáhali rozvážať do frontových línií aj autá francúzskych výrobcov. Manchesov Peugeot 301 takisto.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia