Predstaviteľ zlatej éry Slovenského národného divadla Emanuel Romančík (†89) prenášal dramatické umenie aj na obrazovky, hoci v tom čase bola televízia ešte len v plienkach.

Narodil sa 17. decembra 1922 v Ružomberku. Vzťah k herectvu vraj získal od otca, ktorý bol klampiarom a zároveň vášnivým ochotníkom. Do roku 1931 žil vo Važci. Po vyhorení obce sa rodina presťahovala do liptovskej Podturne. Prirodzený interpretačný talent bol uňho badateľný už v ľudovej škole, preto mu učitelia umožňovali zapájať sa do rôznych aktivít.

Meno Elo mu vraj zostalo po tom, ako ho učiteľka prihlásila do recitačnej súťaže. Počas štúdia na gymnáziu vystupoval na literárnych večierkoch a škola mu dala aj prvú hereckú príležitosť. Pochádzal však z chudobnejších pomerov, pre ktoré štúdium nedokončil a živil sa ako robotník či úradník. Herectvo nikdy neštudoval, no po nechcenom ukončení strednej školy pôsobil v ochotníckom súbore.

Na začiatku druhej svetovej vojny využila mladého a talentovaného Ela armádna mašinéria. V sedemnástich musel narukovať. Slúžil na východnom Slovensku v druhej divízii ako kreslič. Jeho najtvrdšie vojnové skúsenosti sa však ešte len mali začať.

„Bojoval som v Povstaní, skoro som prišiel o život. Okolo mňa vybuchovali míny a granáty. Bol som veliteľom družstva, môjho mínometníka zasiahli a zomrel mi v náručí. Bol som celý od krvi. Po potlačení Povstania sme nezložili zbrane, prešli sme na Liptov a k Breznu. Pamätám si výcvik v Pustom Poli, v Dobšinej a boje nad Mlynkami,“ zaspomínal si herec v poslednom rozhovore pre týždenník Plus 7 dní v roku 2007. To však nebolo všetko.

˃˃˃ Fotografie hereckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂

Pri odbojovej činnosti ho niekto udal a zachrániť sa pred nemeckými esesákmi mu pomohol istý Rakúšan. Ten sa poznal s jeho otcom a Ela ukryl v Jánskej doline v jaskyni u partizánov. Po roku 1945 Elo získal angažmán v martinskom divadle, kde účinkoval po boku začínajúcej herečky Márie Kráľovičovej (92).

„V Martine som sa rovnako ako on ,narodila‘. Elo Romančík bol mojím prvým milencom na doskách, ktoré znamenajú svet,“ uviedla legendárna herečka. „Bol to fantastický, charakterný človek, výborný herec a krásny chlap, Jánošík. Z Martina som do Bratislavy odišla skôr, on prišiel až niekoľko rokov po mne a opäť sme sa stretávali na javisku, ale už nie ako milenci. Bol mi bratom, manželom, ale aj starým otcom,“ dodala.

Herec opustil martinský súbor po jedenástich sezónach a v roku 1956 bez najmenších problémov zapadol do kolektívu Činohry SND. Tam mu prischli prevažne kladné postavy. Jednou z mála výnimiek bola záporná postava dodávača v muzikáli Na skle maľované. V tomto predstavení zažil najvýraznejší kariérny úspech.

Do postavy sa na javisku prevteľoval dvadsaťpäť rokov. Absolvoval takmer všetkých šesťsto repríz. Nedovolil si absentovať dokonca ani vtedy, keď ho skolilo prechladnutie. Opakovanie jednej roly totiž považoval za najlepšiu hereckú školu prehlbovania schopností a sebazdokonaľovania.

Dielo

Zahral si Othella, Teiresiasa v Antigone, Jánošíka, Jana Husa. Účinkoval v predstaveniach Krvavý súd (Vít), Muž s puškou (Šadrin), Fyzici (Mobius), Lucerna (Franc), Miliónový Marco (kronikár), Dvanásť rozhnevaných mužov (porotca č. 1), Kráľ Lear (Albany), Platonov (Porfirij), Revízor (Chlopov)... Od 50. rokov využívali Ela Romančíka aj filmári.

 

Predviedol sa v snímkach Boj sa skončí zajtra, Pole neorané, Rodná zem, Previerka lásky, Kapitán Dabač, Dom na rázcestí, Na pochode sa vždy nespieva, Pokorené rieky, Polnočná omša, Volanie démonov, Dolina, Život na úteku, Tetované časom, Kamarátka šuška, Poéma o svedomí, Smrť šitá na mieru. Získal Štátnu cenu II. stupňa (1951) už za prvú filmovú úlohu v snímke Boj sa skončí zajtra. Neskôr získal titul Zaslúžilý umelec (1968).

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Yuri Vinogradov (53)

Zmŕtvychvstanie či odtlačok z odseknutého palca na odomknutie smartfónu sú bizarné... ale toto?

Populárne články
Výhľad z najvyššieho bodu ostrova Ahtamar na kostol.

Pod Bájnym Araratom: Turecko, to nie sú len hotely, ale aj krásna príroda a výborná kuchyňa

Ilustračná snímka

Žena ma podviedla. Spôsob, akým som na to prišiel, je neuveriťelný. Bol som tam!

Daniela je stále sexi kosť.

Daniela Peštová dráždi aj tesne pred päťdesiatkou: Opäť je anjelikom Victoria's Secret

Ľudia na celom svete sa zásobujú. Obávajú sa najhoršieho, a to, že pre koronavírus sa znemožní distribúcia potravín.

Obetujú sa kvôli nám: Predavačky riskujú zdravie, čomu musia denne čeliť?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome marca a apríla?

Zemiakové lupienky sú nezdravé. Je to pravda?

Sú zemiakové lupienky nezdravé?

Zobraziť viac
Diskusia