Sme zodpovední, pomáhame si, šijeme si doma rúška. Všimla si to aj slovenská dizajnérka BÁRA PROCHÁZKOVÁ (34), ktorá pôsobí vo Francúzsku. V rodnej Galante aj preto vyzdobila miestne sochy a busty nevšednými rúškami.

S Bárou Procházkovu sa stretávame iba pár hodín pred jej odchodom z rodnej Galanty do Paríža, kde žije a pracuje jedenásť rokov. V kontexte súčasnej situácie, keď pre koronavírus zatvorili hranice a cestovať po Európe je takmer nemožné, znie táto informácia viac než zvláštne. Bára sa do svojho druhého domova vracia autobusom z ambasády, v ktorom sa vezú do Francúzska repatrianti. Na Slovensko priletela 7. marca pre vážnu rodinnú udalosť. Kamarátovi v Paríži zverila psa s tým, že o pár dní sa vráti.

Koronavírus jej však poriadne skrížil plány, tak ako všetkým ľudom na planéte. Tri dni po jej príchode na Slovensko zatvorili hranice a letiská. Doma v Galante ostala dva mesiace. Spomína, že v lietadle z Paríža do Bratislavy bolo hneď jasné, kto je Slovák a kto Francúz. Obyvatelia krajiny galského kohúta, hoci u nich už pre koronavírus zvažovali zatvorenie škôl, cestovali bez rúška. Slováci sa, naopak, chránili rúškom aj rukavicami. Celé dva mesiace bola Bára svedkom toho, ako zodpovedne berieme na vedomie hrozbu tejto neznámej choroby. Aj preto u nás nechala umelecký odkaz. Štyri miestne sochy, medzi nimi bustu Karola Duchoňa či hudobného skladateľa Zoltána Kodálya, ozdobila dizajnérskymi rúškami.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Domáce väzenie

„Dva mesiace v Galante, to bolo veľmi príjemné obdobie. Bola som s rodinou, s ľuďmi, ktorých mám rada, a v podstate som mohla robiť, čo som chcela. Moji priatelia vo Francúzsku na rozdiel odo mňa boli v domácom väzení. Vonku smeli vychádzať iba kvôli nákupom potravín, v akútnych prípadoch mohli navštíviť lekára a ešte chodiť na prechádzky so psom. Nič viac. Vzájomne sme si telefonovali prostredníctvom konferenčných hovorov. Mnohí z nich boli celé dni v pyžame a pili viac vína než obvykle. Francúzi, ako je známe, sú veľkí milovníci vína, v čase izolácie si vzájomne radili, kde najbližšie pri ich dome je v predaji dobrá značka. Kamarátka s priateľom zase celé dni spolu varili, ďalšia cvičila, využívala karanténu na to, aby schudla.

Teraz je to už lepšie – od domu sa môžu vzdialiť na jeden kilometer. Ale stále nesmú cestovať v rámci miest. Musia mať so sebou niekoľko hárkov vyplneného tlačiva, na ktorom uvádzajú, prečo vyšli z domu, kam idú. A keďže cestou stretávajú viacero vojenských či policajných hliadok, takýchto hárkov musia mať pri sebe niekoľko kusov,“ opisuje Bára. Podľa jej slov Francúzi znášajú takéto obmedzenia veľmi ťažko, potrpia si na spoločenské kontakty a zakladajú si na slobode. Aj preto v tejto krajine radšej nezavádzali do praxe povinné nosenie rúšok.

„Keďže vo Francúzsku večne pre niečo štrajkujú, ako prvé tam zakázali zhromažďovať sa.“ Do francúzskeho „väzenia“ sa Bára vracia dobrovoľne. Opäť sa jej rozbieha práca, okrem toho psa jej varuje kamarát už dva mesiace. A hoci veľa ľudí nemôže pokojne spávať pre zhoršenú ekonomickú situáciu, dizajnérke Báre budúcnosť až také hlboké vrásky nerobí. „Francúzsko je veľmi sociálny štát a živnostníkom či podnikateľom refunduje straty počas pandémie. Dokonca vlastník bytového domu, kde bývam, mi odpustil nájom za jeden mesiac, pretože aj jemu pomohol štát.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Populárne články
Táňa pochádza z intelektuálnej rodiny. V detstve mala prísnu výchovu. S mamou si k sebe hľadali cestu.

TÁŇA PAUHOFOVÁ mala prísnu výchovu, oporu našla u dedka. Čo tajila pred vlastnou matkou?

Pápež dostal do daru aj Saganov podpísaný dres. Na audiencii sa tiež zúčastnila Petrova mama.

Pápež pomáha dobrej veci, do dražby poskytol Saganov bicykel. Vydražili ho za neuveriteľnú sumu

Ilustračná snímka

Kto riadi naše životy? To, ako sme stretli, nemôže byť náhoda...

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. júla?

Kelly Brook

Známa PLUS SIZE MODELKA sa korony nebojí: Užívala si dovolenku a dráždila fotkami v plavkách

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia