V ilegalite

Postupne sa začlenil do štruktúr tajnej cirkvi, jeho úlohou bolo učiť biblistiku ľudí rôznych profesií, ktorí sa chceli stať kňazmi a ktorých neskôr tajne vysvätili. V rámci ilegálnej činnosti sa R. Baláž zoznámil s predstaviteľmi katolíckeho disentu. V roku 1982 sa po dvanástich rokoch skrytej a neraz nebezpečnej pastorácie vrátil do oficiálnej pastorácie ako správca farnosti Turčiansky Peter. Ešte aj tam ho trinásťkrát navštívili príslušníci ŠtB. Práve na tejto fare „u Baláža“ sa dvakrát do roka v tajnosti konali stretnutia významných kňazov všetkých slovenských diecéz s tajným biskupom Jánom Korcom. Títo kňazi boli súčasťou silnej generácie statočných duchovných na Slovensku a Rudolf Baláž v istom zmysle túto generáciu symbolizoval. Keď 27. marca 1983 ŠtB vykonala raziu proti františkánskej reholi a viacerí z rehoľníkov skončili vo väzení, na Slovensku vznikla prvá otvorená podpisová akcia ako protestný list prezidentovi Gustávovi Husákovi. Medzi 87 podpismi nechýbal podpis Rudolfa Baláža. Keď 15. augusta 1988 napísali viaceré osobnosti zo Slovenska otvorený blahoprajný list ústavu svätého Cyrila a Metoda v Ríme, R. Baláž sa opäť bez strachu podpísal.

Jeho meno ostane navždy späté s odvážnym občianskym postojom, verejnosť ho vnímala ako bojovníka za demokraciu.
Jeho meno ostane navždy späté s odvážnym občianskym postojom, verejnosť ho vnímala ako bojovníka za demokraciu.
Zdroj: Archív J. S.

Menovanie za biskupa

Správa o menovaní za diecézneho biskupa zastihla takmer 50-ročného kňaza Rudolfa Baláža na fare v Turčianskom Petre. Za diecézneho biskupa Banskobystrickej diecézy ho 19. marca 1990 konsekroval kardinál Tomko. V apríli 1994 ho slovenskí katolícki biskupi zvolili za predsedu biskupskej konferencie. Pred Konferenciou biskupov Slovenska (KBS) stáli v tých časoch neľahké úlohy, jednou z nich bolo vymedzenie práv a kompetencií cirkvi v postkomunistickom zriadení. V tom čase by cirkev asi ťažko bola našla lepšieho a pevnejšieho zástupcu. Do ťažkých zápasov Slovenska o demokraciu sa trvalo zapísal dvoma dokumentmi. Rozruch okolo jeho osoby nastal po tom, keď ako predseda KBS spolu s ďalšími biskupmi napísali a zverejnili list na obranu prezidenta Kováča. Neskôr, v čase, keď vládna koalícia v roku 1997 chcela prijať takzvaný zákon na ochranu republiky, znovu spolu s ďalšími biskupmi podpísal list na protest proti prijatiu tohto zákona.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Populárne články
Ilustračná snímka

BARACK OBAMA vyrastal ako outsider: Rozhovoril sa o rasizme aj o zložitom vzťahu s otcom

Na snímke je Jana Cigániková poslankyňa Národnej rady SR, kde pôsobí aj ako predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Je členkou strany SaS.

V koalícii to vrie: Drsné Cigánikovej slová na adresu Vašečku aj Krajčího

Dvaja bojovníci. Hoci to nemajú jednoduché, odhodlanie popasovať sa s neľahkým osudom im nechýba.

Najsilnejšie puto: Obetavý otec verí, že sa jeho synček bez mamičky postaví na nohy

Ilustračná snímka

Ich vzťah bol neopísateľný. Správu o smrti dedka vedela skôr, než sme jej ju povedali

Katy Perry a Orlando Bloom

KATY PERRY dáva dcérka poriadne zabrať: Pochopila som, aké bolo moje prianie šialené

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia