Veľkosť svojej osobnosti a vysoké morálne kvality potvrdzoval Rudolf Baláž (†70) ako kňaz v období komunizmu a rovnako po novembri ’89, keď sa ako biskup postavil na obranu princípov slobody a demokracie.

Narodil sa pred osemdesiatimi rokmi, 20. novembra 1940 v Nevoľnom pri Kremnici ako najmladší zo šiestich detí. Často spomínal, že život na dedine nebol jednoduchý, ale mal svoje čaro. Po dokončení základnej školskej dochádzky začal študovať na Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Kremnici. Už tam, ako študent, bol pod dohľadom režimu. Dal si síce prihlášku na lekársku fakultu, ale v tom čase už vedel, že chce pokračovať v štúdiu na Rímskokatolíckej cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. A to bola v roku 1956 nielen odvážna, ale pre komunistov aj ťažko stráviteľná myšlienka. Na vtedajšom okresnom národnom výbore študentovi Balážovi venovali nemalú pozornosť. Súdruhovia jeho učiteľov vyzvali, aby mu buď dohovorili, alebo sa postarali o to, že nezmaturuje. Vynikajúci študent Rudolf Baláž ledva zmaturoval, na vysvedčení mu svietili tri trojky a jedna štvorka. Po ukončení kňazského seminára v Bratislave trikrát požiadal o možnosť pokračovať vo vyššom teologickom štúdiu, žiadosť mu trikrát zamietli.

V hľadáčiku ŠtB

Podľa záznamov v evidenčných pomôckach Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti, Správy Štátnej bezpečnosti v Banskej Bystrici v rokoch 1969 až 1989 pre Rudolfa Baláža zaevidovali a viedli pod jedným registračným číslom štyri zväzky operatívneho rozpracovania. V marci 1974 ho pridali do evidencie nepriateľských osôb v druhej kategórii. Táto evidencia poznala štyri stupne, najnebezpečnejšie osoby boli zaradené do prvého stupňa. A prečo bol kňaz Baláž pre režim nebezpečný? To sa dozvedáme z rozhodnutia o uložení jeho osobného zväzku: „Podieľal sa na rozmnožovaní náboženských materiálov, ktoré sa stavali do konfrontačnej pozície s učením marxizmu a leninizmu.“ Ďalej sa v ňom píše, že v roku 1969 „bol vycestovaný vo Vatikáne“, organizoval „bigbítovú skupinu“„svojvoľne vydával obežníky a iné písomnosti“.

VIAC FOTOGRAFIÍ RUDOLFA BALÁŽA NÁJDETE V GALÉRII

Traktorista

Skutočne bol až príliš aktívny. Mládež strhával bigbítovými omšami, dramaticky spracúval a nahrával kazety s námetmi zo Svätého písma, písal články, pomáhal pri tvorbe a vydávaní samizdatov a ukrýval nepovolenú literatúru i zásielky zo zahraničia. Po pôsobiskách v Brezne, Krupine, vo Vrútkach, Vrícku a v Banskej Bystrici ho „upratali“ na faru v Pitelovej. Aj tam sa režim pokúšal kriminalizovať jeho aktivity. Z agentúrnej správy Zboru národnej bezpečnosti Zvolen sa dozvedáme aj to, že rímskokatolícki kapláni sa každú druhú stredu stretávali u bývalého farára Baláža v Pitelovej. V roku 1971 sa ho rozhodli umlčať tým, že mu neumožnili oficiálne vykonávať kňazskú činnosť. Tridsaťjedenročný kňaz Baláž po odobratí štátneho súhlasu najskôr pracoval ako traktorista v JRD v Nevoľnom a neskôr ako vodič nákladného auta v domácich potrebách v Hronskej Dúbrave. Keď sa koncom roku 1977 uskutočnila proti nemu akcia, do ktorej sa zapojili tri útvary Štátnej bezpečnosti, nezľakol sa.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Partnerská dvojica Nela Pocisková a Filip Tůma – to sú protiklady, ktoré sa výborne dopĺňajú.

Prečo dvojnásobná mama NELA POCISKOVÁ deťom zatrhla sledovanie otca v televízii?

Dominika Stará sa vydala.

DOMINIKA STARÁ sa vydala v čase korony: S takýmto trapasom ale určite nerátala!

Hana Maciuchová

Odišla hviezda Nemocnice na okraji mesta HANA MACIUCHOVÁ (†75): Čo jej vzalo život?

Právoplatne odsúdení majú humánnejšie podmienky vo väzení, ako tí, ktorí ešte len čakajú na rozhodnutie súdu napríklad v kolúznej väzbe.

Peklo kolúznej väzby: Medzi obvinenými sú aj nevinní poznačení tvrdým režimom

Po návrate z africkej farmy sa pustila do písania (portrét z jej pracovne).

Spomienky na Afriku: Karen Blixenová napísala jednu z najznámejších kníh o čiernom kontinente

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia