Mamina panika

Keď mal trinásť, mal v sebe plných 6 cyklov nešťastnej chemoterapie. Rodina čakala na výsledky, či liečba zabrala, alebo nie. Podľa odhadov sa rakovina mohla vrátiť do piatich rokov od liečby. Po tomto čase pacienta berú ako vyliečeného. „Moja liečba mala za ideálnych okolností trvať šesť mesiacov. Komplikácie spôsobili, že mi to trvalo deväť mesiacov. Po nej som si dával dokopy imunitu tak, aby som mohol ísť do školy. Spočiatku som sa nedokázal ani otočiť na posteli. Mal som slabé ruky. Neudržal som ani dvojdecový pohár.

Mama ma niekoľko mesiacov musela polohovať. Znášala to ťažko, ako každá mama. Po liečbe bola mojou zdravotnou, výživovou a rehabilitačnou sestrou. Naučila sa pri mne všetko. Začal som špekulovať, ako sa pohnem. Bavilo ma pohybovať sa štvornožky a vyšplhať sa trebárs na linku. Samozrejme, muselo to byť iba vtedy, keď sa mama nepozerala, pretože z toho mala panický strach. Panický strach má aj z toho, že cvičím v hale na trámoch v niekoľkometrovej výške,“ hovorí mladík s ťažkým osudom a nezlomnou vôľou.

S kamarátom a trénerom Erikom Juríčkom sa dokážu pri cvičení dobre zabaviť.
S kamarátom a trénerom Erikom Juríčkom sa dokážu pri cvičení dobre zabaviť.
Zdroj: Vladimír Kampf

Na trámoch vo výške to ešte s vozíkom pripútaným k zadku neskúšal, ale chystá sa. „Myslím, že to zvládnem. Takto necvičí len tak hocikto. Keď som sa rozhodol, že skúsim workout, veľa ľudí sa čudovalo, ako to chcem urobiť. Vymyslel som vlastnú cestu. Predtým som to nikde nevidel. Preto som vedel, že to chcem robiť. Veľmi sa mi páčilo, ako to zdraví chalani dokážu.“ Začalo sa to raz na kúpalisku, keď si uvedomil, že celú váhu tela drží na rukách.

Po nociach, aby mama nevidela, sa naučil stojku. „Hneď som volal frajerke, že to viem. To bol základ. Veľa ľudí si myslí, že keď mám nohy ľahké, tak mi stojka ide ľahšie. Lenže ja ich nedokážem stabilizovať a môžu ma rozkývať. Podľa mňa je to ťažšie. Ono nejde až tak o svaly, ale o zmysel pre rovnováhu,“ vysvetľuje.

Krkolomnosti ho bavia. Keď bol malý, chcel byť všeličím: lekárom, právnikom, športovcom, hokejistom... V súčasnosti si hľadá novú prácu. Pred koronakrízou bol špeditér a predtým pokerový krupiér. A čím bude, keď bude „veľký“? Pred niekoľkými rokmi, po tom, ako začal so streetworkoutom si povedal, že nakrúti motivačné video. Hneď na začiatku sa mu podarilo jedno predať a dosiahlo unikátnych 10 miliónov pozretí.

FOTOGRAFIE ŠPORTOVCA A JEHO OBDIVUHODNÝCH VÝKONOV NÁJDETE V GALÉRII

„Momentálne sa s priateľkou venujeme nahrávaniu ďalších videí na YouTube. Dúfame, že raz sa tým budeme môcť aj živiť, pretože nás to baví a záujem ľudí nás prekvapuje. Nechceme byť zaujímaví len pre ľudí na vozíčku. To sa nám zdá selektívne. Chceme motivovať zdravých aj chorých bez rozdielu. Nechceme rozdeľovať svet na zdravých a chorých. Ak mi individuálne napíše niekto na vozíku, že by chcel začať cvičiť, tak mu rád poradím. Ale teší ma, že mi píšu aj zdraví. Moderná spoločnosť chce zaradiť vozičkárov do bežného života a chce to až tak veľmi, že to má často opačný efekt. Do toho nechceme spadnúť. Preto videá cielime na všetkých, aby sme ich motivovali.“

Okrem videí by chcel Denis podnikať. „Sledujem trendy a rád by som skúsil dovoz a obchod. Dnes sa dá z Číny doviezť za málo peňazí všeličo, len treba mať správny odhad, čo by práve ľudia u nás potrebovali a boli ochotní kupovať,“ dodáva mladík, ktorý vyštudoval štátnu správu – verejnú politiku a strojnícku fakultu. Strojarinu neskončil a do politiky sa mu nechce, lebo sa mu zdá neúprimná.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Umelec otvára tabuizované témy.

S novou skladbou prichádza DANIEL LANDA po dvoch rokoch: Prečo je depresívny?

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia