Jedno z jeho videí sa dostalo až do Hollywoodu, do internetovej kampane filmu Stronger s Jakom Gyllenhaalom v hlavnej úlohe.

Denis Kučera (27) urobil dieru do sveta videami o sebe. Zaujali najmä tie, na ktorých cvičí s invalidným vozíkom pripútaným k telu na workoutovom ihrisku pri Váhu. Vraj ide najmä o efekt. Ľuďom sa viac páči cvičenie s vozíkom ako bez neho. „Vozík má 12 kilogramov. Je mi jedno, či si dám pri cvičení dvanásťkilogramovú vestu alebo si o seba pripnem vozík. Vozík mám stále pri sebe a je aj vizuálne pútavejší pre diváka,“ vysvetľuje s úsmevom Denis.

Stačilo, aby Denis videl chlapca s detskou mozgovou obrnou, ktorý sa dokázal pohybovať s barlami, ako si na seba pre efekt pripína vozík a cvičí s ním. „On vlastne trochu podvádzal, pretože vozík pri pohybe na krátke vzdialenosti nepotrebuje, ale mal s tým úspech. Povedal som si, že to predsa môžem skúsiť aj ja,“ dodáva. Koronavírus spôsobil, že tri týždne nemohol cvičiť. Bol z toho nešťastný a nahnevaný.

„Keď prestanem cvičiť, začne ma všetko bolieť. Fitká boli zatvorené a workout opáskovaný. Snažil som sa chodiť po rukách a naťahovať sa, ale to nie je ono. Hrazda je pre mňa najpodstatnejšia. Stále sedím a nemám si kde natiahnuť chrbát. Je skvelá, chrbát ma po nej nebolí a mám ho spevnený.“ Okrem týchto fyzických zaberačiek chodieva plávať. Hornú časť trupu má „namakanú“, aj keď sám hovorí, že by ju chcel ešte viac vyformovať a spevniť. Žiaľ, od brucha dolu so sebou nedokáže nič urobiť. Po chemoterapii zostal ochrnutý. Mal vtedy sotva trinásť... Dovtedy bol zdravé, veselé dieťa.

FOTOGRAFIE ŠPORTOVCA A JEHO OBDIVUHODNÝCH VÝKONOV NÁJDETE V GALÉRII

Ničivá chemoterapia

Borec na vozíku je zo Serede, ale narodil sa v Šali. Tam vtedy bola najbližšia pôrodnica. Starala sa o neho mama, až kým sa osamostatnil. Dnes mu pomáha najmä priateľka Alexandra. Našiel si ju cez internet. „Je odtiaľto, z mesta. Napísal som jej na sociálnej sieti. Začali sme si písať, rozprávať sa... Potom sme sa dali dokopy,“ usmieva sa. Keď mal 12 rokov, diagnostikovali mu rakovinu lymfatických uzlín.

„S kamarátom sme sa doťahovali, kto sa bude hrať na počítači. Kto vyhrá bitku, ten mal byť víťaz. Povedal som mu, že ma bolí pod pravou pažou, aby ma tam náhodou neudrel. Samozrejme, čo som nechcel, to sa stalo. Zákon schválnosti. Po údere ma to bolelo viac a opuchlo mi to. Mal som mierne zvýšenú teplotu. Vtedy sme začali riešiť lekárov. Najskôr si mysleli, že mám iba natiahnutý sval, potom že mám mononukleózu. Po histológii mi diagnostikovali Non-Hodgkinov lymfóm, čiže rakovinu lymfatických uzlín. Naordinovali mi šesť cyklov chemoterapie, ktorá do štvrtého cyklu prebiehala úplne normálne.“

Lekári mi síce povedali, že chodiť nebudem, ale ja som povedal, že budem, aj keby to malo byť po rukách.
D. Kučera

Po ňom začal pociťovať slabosť v nohách, až nakoniec úplne ochrnul. Jeho postihnutie je následok chemoterapie. Aby toho nebolo málo, počas liečby po treťom cykle úplne oslabený dostal zápal slepého čreva. „Nemohli ho riešiť, pretože som mal oslabenú imunitu. Museli ma nechať jednoducho tak a sledovať, či to prejde, alebo nie. Operovali by ma iba v prípade, že by mi išlo už jednoznačne o život. Aj to by bolo nebezpečné. Kopa baktérií znamená pre živého tvora bez imunity koniec.“

Po štvrtom cykle dostal ťažkú otravu krvi. Prerušili mu chemoterapiu. Pri poslednom cykle dostal ešte ťažšiu otravu krvi. „Vtedy som skoro zomrel. Non-Hodgkinov lymfóm liečia jednou z najsilnejších chemoterapií, pretože to je jedna z najagresívnejších foriem rakoviny. Dostáva sa do krvi a do miechy. Chemoterapiu do miechy som dostal v podstate preventívne, napriek tomu, že v mieche som rakovinu nemal. Spálili mi motorické nervy. Cit v nohách mám, našťastie, zachovaný.“

Denis je odhodlaný a nepoddajný. „Lekári mi síce povedali, že chodiť nebudem, ale ja som povedal, že budem, aj keby to malo byť po rukách,“ hovorí odhodlane. Predstava, že už po druhom cykle mu žiadnu zhubnú chorobu nenašli a možno mohli lekári ďalšiu zničujúcu liečbu zastaviť, je priam desivá. Možno by museli priznať chybu v diagnostike alebo by mala poisťovňa problém s preplatením drahej liečby. Lekári rozhodli, že všetkých šesť cyklov musí dobrať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia