Keď mala Dada Helíková (29) päť rokov, v nejakom časopise uvidela fotografiu lode Titanic. Okamžite vzbudila jej pozornosť a obrázok si vystrihla. Rodičia sa na jej rečiach, že raz postaví nový, iba smiali.

Deti mávajú všelijaké sny a záľuby striedajú často rýchlejšie, ako sa mení počasie. Dada nie, slávnou loďou je fascinovaná neustále.

„Pamätám si chvíľu, keď som prestala vidieť všetko ostatné na svete. Dokonca mám pocit, že čím som staršia, tým je to silnejšie,“ konštatuje.

Nikdy vraj nebola typickým dievčatkom, ktoré sa hráva s bábikami. Zaujímala ju voda, mušle, mosty, technika... A k tomu krásne večerné róby, kabelky, móda, ktorá má noblesu.

Začalo sa to výstrižkami

Späť k Titanicu. Po prvom obrázku začala v rôznych časopisoch cielene hľadať ďalšie.

„Babka kupovala dosť veľa časopisov a ja som čítala a vystrihovala z nich všetko, čo sa týkalo Titanicu. Myslím, že rodičia vedia, že keď som sa mala učiť do školy, tak som pod učebnicami skrývala články. V hračkárstve som uvidela malý model, aj ten som musela mať. A už to išlo.“

Dokonca napísala list spoločnosti Titanic Inc., ktorá má licenciu na vyťahovanie predmetov z potopeného vraku. „Veľmi ma prekvapilo, že mi z Atlanty relatívne rýchlo odpovedali,“ pousmeje sa.

Postupne, ako rástla, sa jej záujem rozširoval a zbierka predmetov súvisiacich s legendou sa rozširovala. Dnes je celkom určite najväčšia na Slovensku a je viac než pravdepodobné, že je jedna z najrozsiahlejších v Európe. Sú to stovky rôznych predmetov, nie iba obrázky. Knihy, porcelán, deky, nádobky, píšťalky, dobová tlač, modely...

Palubný lístok z Titanicu. Ktovie, ako dopadol jeho majiteľ...
Palubný lístok z Titanicu. Ktovie, ako dopadol jeho majiteľ...
Zdroj: Peter Brenkus

Pochopiteľne, získať predmety, ktoré „prežili“ potopenie, je veľmi ťažké a finančne nedostupné. Dajú sa však zohnať presné repliky alebo veci, aké na lodi boli a dodnes ich pôvodné firmy vyrábajú.

V Dadinej zbierke sú však aj originály zo sesterských lodí Titanicu. Spoločnosť White Star Line postavila viac lodí a predmety z nich sa dajú získať za pomerne normálne ceny.

Hrdá zberateľka takto získala originálnu striebornú lyžičku z lode S.S. Megantic, píšťalku a strieborný riad z lode Olympic. Z tejto lode sa dá kúpiť najviac originálnych predmetov, pretože ako jediná z trojice Titanic, Britanic, Olympic sa nepotopila, ale bola zošrotovaná.

Uhlie to prežilo, pomaranč sa trápi

Artefakty z Titanicu sú pre bežného smrteľníka nedosiahnuteľné. „Videla som napríklad ponuku – maličký kľúčik. Chceli zaň 40 000 eur. To nemám šancu,“ povzdychne si.

Pridá historku o pomaranči. Vraj nejaký muž vlastní pomaranč, ktorý sa našiel na jednom zo záchranných člnov. Zosušenú hrudku, ktorá ani zďaleka nepripomína pomaranč, má schovaný za hrubými múrmi trezoru v nedobytnej banke niekde vo Švajčiarsku.

„Viem o tom, že režisér James Cameron sa snaží dostať všetky vylovené predmety späť do Belfastu a urobiť tam oficiálne múzeum. Múzeí je veľa, no toto by bolo jedinečné, táto myšlienka sa mi páči.“

Dada vyberá zo starostlivo zabalených zakladačov originály i repliky novín, ktoré písali o tragédii. Vedeli ste, že prvá kniha o potopení lode vyšla už 28 dní po tragédii? Jej výtlačok je tiež v Dadinej zbierke.

Asi najvzácnejšie, čo vlastní, je kúsok uhlia priamo z Titanicu a úlomok podlahy z miestnosti z Belfastu, kde sa Titanic projektoval. O každom jednom kúsku svojej zbierky si pamätá, kedy a ako ho získala.

Liezol jej do kapusty

Zbieranie vecí súvisiacich s potopenou loďou je jedna vec a sen postaviť nový Titanic – druhá.

„Už ako malá som si kreslila plány Titanicu a písala pre seba články o tom, ako raz budem mať vlastnú loď. Dospelí sa na mňa dívali s povzneseným úsmevom. No ja viem, že tento sen sa splní.“

Dada je totiž súčasťou veľkolepého projektu Titanic, ktorý má ambiciózny cieľ – postaviť repliku slávnej lode vybavenú modernými technológiami, no v pôvodnom dizajne.

Ak ste si práve povedali, že niečo také nie je možné, mali by ste vidieť nadšenie a odhodlanie v očiach mladej ženy. Ak vraj bude treba, pôjde aj plechy natierať.

Samozrejme, že projekt v hodnote niekoľkých miliárd dolárov sa nedá realizovať v nejakej garáži. Na to treba okrem nadšenia obrovské organizačné a manažérske schopnosti a celý tím ľudí.

Projekt vymyslel Ondřej Vrkoč z Prahy, keď mal iba 17 rokov. Aj jemu sa všetci smiali, keď všetkých presviedčal, že postaví Titanic. Dnes jeho projekt začína nadobúdať konkrétnu podobu.

„S Ondřejom som sa zoznámila náhodou,“ hovorí Dada, no mne to ako náhoda nepripadá. Veď je viac než pravdepodobné, že dvaja ľudia „postihnutí“ rovnakou diagnózou skôr či neskôr na seba natrafia.

„Keď bola v Bratislave výstava o Titanicu, samozrejme, že som na ňu išla. Pred vstupom bol vystavený jeho drevený model lode. Trochu ma to rozladilo, brala som to tak, že mi lezie do kapusty.

Napísala som mu na facebook, aby som zistila, čo je zač. No a tak som sa o projekte dozvedela a zapojila sa doň. Inak, on je tiež dobrý blázon, už ako dieťa bol expert na Titanic, často ho pozývali do televíznych relácií, kam ho sprevádzal otec. A stávalo sa, že k stolu usádzali otca, nie Ondřeja :).“

Mala to byť senzácia, firma White Star Line sľubovala úžasnú plavbu z Európy do Ameriky.
Mala to byť senzácia, firma White Star Line sľubovala úžasnú plavbu z Európy do Ameriky.
Zdroj: Peter Brenkus

Možno sa presťahuje

Ak je Ondřej najväčší odborník na Titanic v Česku, Dadu pokojne môžeme označiť za slovenskú znalkyňu. Keď sa fotograf Peter Brenkus opýtal niečo okolo nitov na lodi, dostal vyčerpávajúcu prednášku. Keď hovorí o lodi, oči jej žiaria a vôbec nepochybuje o úspešnosti projektu.

„Prvé vyplávanie na pôvodnej trase je naplánované na 10. apríl 2023, to znamená v deň 111. výročia vyplávania pôvodného Titanicu. Opakovala by sa vždy v tento deň,“ vysvetľuje.

Popravde, neviem si dosť dobre predstaviť, ako hŕstka nadšencov realizuje projekt za miliardy dolárov. Zaujímam sa, ako to funguje v praxi. Ondrej Vrkoč je podľa všetkého veľmi schopný manažér a rokuje s veľkými svetovými spoločnosťami. Darí sa mu nadchnúť ich a nadviazať spoluprácu. Vďaka tomu už môžu potvrdiť, že loď sa bude stavať vo Francúzsku.

„Spočiatku sa na projekt dívali nedôverčivo, no keď videli to obrovské nasadenie a odhodlanie, sú nadšení,“ teší sa a dodáva: „Ak bude treba, odsťahujem sa aj na severný pól. Len aby sme svoj cieľ dosiahli.“

Neúspech skrátka nepripúšťa. Mierne zdržanie realizácie má na svedomí austrálsky miliardár Clive Palmer, ktorý chcel tiež postaviť repliku lode. Podľa najnovších informácií však už od tohto plánu ustúpil.

Posledná večera

Kým sa Dada dožije chvíle, že vstúpi na svoju vysnívanú loď, nezaháľa. Rozširuje zbierku, a to jej zaberie dosť času. Sleduje všetky možné internetové stránky, aby jej nič neuniklo.

Tento rok v spolupráci s Château Belá zorganizovala výstavu zo svojich zbierok, súčasťou ktorej bolo aj podávanie menu poslednej večere z Titanicu. Opäť ju plánujú v roku 2019.

„Teraz museli kuchárky trochu improvizovať, lebo sme nemali presný recept na waldorfský puding. Mne sa ho nedávno podarilo získať z dobovej kuchárskej knihy, takže najbližšia večera už bude autentická.“

Originál píšťalky z lode Olympic je ozdobou zbierky.
Originál píšťalky z lode Olympic je ozdobou zbierky.
Zdroj: Peter Brenkus

Čo hovorí na filmový megahit Jamesa Camerona? Hľadala v ňom chyby?

„Poznám ho detailne naspamäť, videla som ho určite aspoň stokrát. Filmov o Titanicu je viac, nielen hrané, ale i dokumenty, mám ich takmer všetky. Výprava filmu bola veľkolepá, všetky detaily boli nádherné. Od schodísk cez nábytok a vitráže až po prekrásne róby. To ma fakt dostalo. Kiežby som si mohla zahrať v nejakom filme v dobových večerných šatách,“ vzdychne si.

Jedny večerné, inšpirované módou začiatku 20. storočia, si sama ušila.

Nové prírastky

V týchto dňoch čaká horúcu zásielku. Do jej zbierky pribudnú repliky vyrezávaných detailov zo schodiska, ktoré bolo dobre vidno aj vo filme. Na Titanic myslí ráno, na obed i večer a sníva sa jej o ňom. Každý ušetrený peniaz investuje do rozširovania zbierky.

Titanic ju tak pohltil, že v jej živote teraz nie je miesto ani pre partnera. Ak by sa nejaký objavil, musel by naplno rešpektovať jej vášeň a ešte lepšie by bolo, aby sa o ňu spolu delili.

„Je to nevyčerpateľná téma. Mohlo by sa zdať, že už ma nemá čo prekvapiť, no často narazím na nejakú informáciu, o ktorej som netušila, a keď sa ňou začnem zaoberať do hĺbky, zistím prekvapujúce veci.“

Dobová fotografia majestátnej lode z čias, keď ešte nikto netušil, ako dopadne.
Dobová fotografia majestátnej lode z čias, keď ešte nikto netušil, ako dopadne.
Zdroj: Peter Brenkus
Vynaliezaví obchodníci si však našli spôsob, ako zarobiť aj v ťažkých časoch.

Obchodníci nespia: Šikovní podnikatelia sa vynašli aj v časoch koronavírusu

Populárne články
Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 10. do 16. apríla?

Hailey Bieber

Horúca joga a pilates: Krásna Hailey Bieber je tvárou novej športovej kolekcie

Ilustračná snímka

Zbohom, Sussex Royal: Harry a Meghan zakladajú novú charitatívnu organizáciu

Ilustračná snímka

Drsný raper ako ho nepoznáme: Rytmusove slová vás chytia za srdce

Sediaci býk (†59) bol jedným z vodcov, ktorí v roku 1876 dotiahli legendárnu bitku pri Little Big Horne do víťazného konca.

Postrach prérie: Sediaci býk bol posledným mužom svojho ľudu, ktorý zložil zbrane

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia