Mal som vtedy dva roky po vojenčine a nový východonemecký fotoaparát Praktica. O ten starý sovietsky Kyjev som prišiel, keď ma „osprchovalo“ vodné delo počas Sviečkovej demonštrácie.

Sviečková demonštrácia bola rok a pol pred začiatkom Nežnej revolúcie. S odstupom času je považovaná za jeden z najdôležitejších prejavov občianskej nespokojnosti proti komunistickému režimu v Československu.

Manifestácia bola najvýznamnejšou aktivitou tajnej cirkvi. Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa zhromaždili stovky veriacich, stovky uniformovaných a tajných policajtov, polievacie vozidlá a vodné delá.

Išiel som tam s kamarátom Robom hlavne zo zvedavosti. Počul som všeličo, ale nechcelo sa mi veriť, že niekto bude biť ľudí len preto, že si chcú niečo povedať. Pripadalo mi to až také hlúpe, že som si hovoril, že to predsa ľudia ľuďom už v tej dobe neurobia.

Počas revolučných dní mali niektorí ľudia doslova „vystáte“ svoje miesta. Prichádzali aj niekoľko hodín vopred a čakali „na svojom“.
Počas revolučných dní mali niektorí ľudia doslova „vystáte“ svoje miesta. Prichádzali aj niekoľko hodín vopred a čakali „na svojom“.
Zdroj: Vladimír Kampf

 

Urobili. Keď som sa na Námestí Ľudovíta Štúra snažil zachytiť zbabelý útok príslušníkov Verejnej bezpečnosti, ktorí z rozbehnutej ťažkej Tatry zametali prúdom z vodného dela ulice od ľudí.

Priblížil som sa k deduškovi. Nestíhal utekať tak ako mladší demonštranti okolo neho. Pomaly sa vliekol do bezpečia, ale márne. Pre „nabudeného hlupáka“ za ventilom vodného dela bol jasný cieľ.

Vyzúril sa na tom starom pánovi, ktorý sa do poslednej chvíle snažil ustáť silný prúd do chrbta. Držal. Tlak vody mu odtrhol vrecká na balónovom kabáte. Fotil som tú scénu odušu.

Snažil som sa opatrne, pretože jeden konofilm mal len 36 políčok, čo znamenalo, že mám len 36 záberov a koniec. Vymieňať film v daždi, ktorý sa spustil, som nemohol. Musel by som utekať niekam do sucha.

Zrazu to prišlo. Koniec filmu. Chvíľu som sa zamyslel a už polievali aj mňa. Deduško ležal na zemi a mne tieklo všade. Aj do fotoaparátu. Ušiel som a vrecká na kabáte sa mi podarilo uchrániť.

Raz sa dav zišiel pred domom Vasiľa Biľaka. Komunistický papaláš sa zavesil na plot a prisahal, že on k nám cudzích vojakov nepozval.
Raz sa dav zišiel pred domom Vasiľa Biľaka. Komunistický papaláš sa zavesil na plot a prisahal, že on k nám cudzích vojakov nepozval.
Zdroj: Vladimír Kampf

Po „sviečkovej“ sme išli s Robom pred základňu Verejnej bezpečnosti a tajných k palácu, ktorého priečelie zdobia dva levy. Nevadilo mi, že som mokrý. To boli vtedy všetci.

Triasli sme sa od zimy s špehovali, ako vyzerajú eštebáci. Nevychádzali sme z údivu, kto všetko kráčal do budovy ako domov. A koľko ich bolo... Neuveriteľné.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
„Sme bratia,“ povedal novozvolený pápež František svojmu predchodcovi Benediktovi, keď mu v kaplnke núkal čestné miesto pred oltárom.

Nevídané! Po 600 rokoch máme dvoch žijúcich pápežov. Aká je pravda o ich vzťahu?

BYT P. PELLEGINIHO

Bývanie za milióny! Ktoré celebrity žijú na najlepších adresách? Koľko utratili za luxus?

Koncertovanie je pre bukasákov relax. Zľava Branislav Dugovič, Milan Seagal Šimkovič, Milan Konfráter, Imrich Dugovič.

Naturálne originálni: Bukasový masív šíri nákazlivý optimizmus a dobrú náladu

Hasiči momentálne zasahujú pri požiari bytového domu 6. decembra 2019 v Prešove, kde došlo k výbuchu plynu. Ako TASR informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) 25 hasičov bolo vyslaných na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu.

Výbuch plynu v prešovskej bytovke: Z 11. poschodia vyskočil horiaci muž, budove hrozil kolaps

Toto sú najčastejšie mená novorodencov na Slovensku v roku 2019.

TOP mená roka 2019: Tieto dávali rodičia novorodencom na Slovensku najčastejšie

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia