Šikovný pár z Handlovej, Martin Ziman (43) a Mária Straková (38), žije postavami, za ktoré sa prezliekajú. Do kostýmov z vedecko-fantastických filmov či počítačových hier.

Stáva sa, že sa pred nimi deti rozplačú alebo utekajú čo najrýchlejšie a najďalej. Ani dospelí si nebývajú istí...

Kostýmy zo sci-fi filmov či počítačových hier musia byť čo najreálnejšie, inak by to nebolo ono. Keď bol Martin malý chlapec, mal smolu. Na televízoroch sa dal naladiť akurát tak prvý a druhý program, nič viac. Potom prišli, našťastie, videá a s nimi prvé sci-fi filmy.

„Dodnes chodíme s partnerkou Majkou do kina. Naše najobľúbenejšie filmy sú od štúdia Marvel, ale pozrieme si aj iné. Chodíme na všetky marvelovky, z ostatných si vyberáme.“

Od papiera k pene

Všetko sa to začalo filmami ako napríklad Iron Man. Martin túžil po jeho prilbe. Chcel si ju vyrobiť len tak, ako bytový doplnok. Začal sa kutrať v internetovej sieti, aby zistil, ako na to.

„Vedel som, že si ich niektorí vyrábajú doma. Vedel som aj to, že by som si ju mohol vyrobiť z papiera, ako voľakedy modely z časopisu ABC pre deti a mládež. Vedel som tiež, že existuje program, ktorý dokáže z 3D modelu vyrobiť podklad na papierový model,“ spomína na začiatky.

Maketa z 3D tlačiarne.
Maketa z 3D tlačiarne.
Zdroj: Vladimír Kampf

Samozrejme, papier je mäkký. Na to, aby vydržal dlhšie, je potrebné natrieť ho živicou, laminovať, zarovnať karosárskou pastou, brúsiť, dorobiť detaily... Kopa práce.

„Ale, zvládol som to. Dva mesiace som dával dokopy prilbu. Až ma to prestávalo baviť. Keď som ďalej brázdil po internete, zistil som, že niektorí si takéto modely vyrábajú z peny podobnej trebárs karimatke. Musel som zistiť, aký je rozdiel medzi papierovými a penovými strihmi. Hrubý základ prilby z peny som mal hotový za 2 hodiny. To ma začalo baviť,“ vysvetľuje.

Prvá výhra

Po rýchlej penovej prilbe mu napadlo, že by si predsa takto mohol vyrobiť celý kostým. Chcel si ho len postaviť doma ku gauču a kochať sa ním.

„Urobil som si celého Iron Mana aj s počítačom, ktorý sa vo filme volal J.A.R.V.I.S. Aj ja som ho ovládal hlasom. Urobil pre mňa všetko, čo som potreboval. Kamarát bol z kostýmu nadšený a spýtal sa, prečo s tým nejdem súťažiť. Vôbec som netušil, že také prehliadky existujú. Poslal mi odkaz. Vďaka Majke, ktorá ma podporila, som sa stihol zaregistrovať tesne pred uzávierkou. Nemali sme čo stratiť. Pred štyrmi rokmi som s kostýmom odišiel po prvý raz do Bratislavy a hneď sa mi podarilo vyhrať.“

S jedlom rastie chuť. Druhý kostým, ktorý vyrobil, bol jeho obľúbený hrdina z detstva RoboCop. Mal schovanú zbraň v otváracom stehne. Svietila, strieľala... K tomu mal RoboCop Jetpack na lietanie.

„Žiaľ, počas súťaže sa mi čosi odtrhlo. Keď som vyšiel na pódium, nefungoval mi kostým správne. Skončil som tretí...“

Ďalší kostým prišiel na rad po filme Batman versus Superman. „Keď idem robiť kostým, musím sa vidieť nielen v ňom, ale aj v tej postave. Urobil som Batmana s tým, že som sa s ním príliš ne­stotožnil a aj to tak dopadlo. Opäť som skončil tretí.“

Prilba Iron Mana. Ňou sa to všetko začalo.
Prilba Iron Mana. Ňou sa to všetko začalo.
Zdroj: Vladimír Kampf

Po Predátorovi sa pozeral dlho. Zdal sa mu príliš zložitý, ale videl sa v ňom.

„Na vyrobenie jeho hlavy už treba mať aj modelárske a sochárske zručnosti. Predsa len to nie je jednoduché, ale trúfol som si. Najprv som sa však s malou dušičkou pustil do brnenia a hľadal na internete, ako robia hlavy moji kolegovia. Našiel som rôzne postupy. Vyrobil som 4 hlavy. Až s tou poslednou som bol spokojný. Predátor opäť zabodoval a bol som prvý.“

Peniaze a trpezlivosť

Víťazstvo znamenalo postup do medzinárodnej súťaže v Londýne, kde reprezentoval Slovensko na súťaži EuroCosplay. Z trid­siatich súťažiacich skončil na 9. mieste. Žiaľ, v porote sedeli najmä dámy, ktoré boli zaťažené na šité kostýmy. Armor kostýmy ich až tak veľmi nezaujali. Nič to. Deviate miesto je doteraz najlepšie slovenské umiestnenie.

Okrem súťaží sa sci-fi kostýmy hodia aj na rôzne podujatia či párty. Obliekať sa do nich je náročné nielen časovo, ale aj vzhľadom na ich trvanlivosť. Každé obliekanie a používanie ich poškodzuje.

„Ani lepidlo toho veľa nevydrží,“ hovorí Martin. „Aj pien je niekoľko druhov, vždy treba zvoliť tú najvhodnejšiu.“

Kostýmy prezentujú aj na jarmokoch a rôznych iných podujatiach. Počas súťaže majú 2 minúty na prezentačnú scénku. Inak ľuďom stačí, keď sa s nimi môžu odfotografovať.

Na Slovensku je podobne „postihnutých“ ľudí niekoľko. Najväčšej súťaže u nás sa môže zúčastniť maximálne 30 ľudí. Nie je podmienkou, aby boli len zo Slovenska. Ďalší neprihlásení sa len v kostýmoch zúčastňujú nesúťažne. Nazbiera sa ich aj 50.

Sami doma so psom a Predátorom.
Sami doma so psom a Predátorom.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Je pravda, že patríme medzi najstarších. Vyrobiť kostým je predsa len aj o peniazoch a trpezlivosti. Päťstoeurový príspevok od nadácie som za 2 týždne minul len na materiál. Jedna dvojmetrová rolka pol metra širokej peny stojí 15 eur. Miniem ich niekoľko. K tomu musíme pripočítať elektroniku, farbenie, látky... Na nový kostým som si musel vyrobiť laserovú rezačku, aby som bol vo vyrezávaní jednotlivých dielov presnejší.“

Skôr záporná hrdinka ako princezná

Mária sa dala nakaziť. Najprv len pomáhala Martinovi ušiť, čo potreboval. Doma má malú krajčírsku dielničku. Keď to aj na ňu prišlo, vyrobila si kostým americkej hrdinky Wonder Woman. Martin tento rok nestihol dokončiť vlastný kostým pred súťažou, ale Majka nastúpila ako Hela z filmu Thor Ragnarok.

„Pripadalo mi to ako zaujímavý koníček,“ hovorí Majka. „Samozrejme, kostým som si vyrobila s Martinovou pomocou. Som skôr na ‚záporáčky‘ ako na princezné. Keď som zbadala Helu, vedela som, že ňou chcem byť.“

S mechanickými časťami kostýmov im pomáha zručný kamarát. Majke vyrobil Thorovo kladivo s rozpadávacou mechanikou. Vo filme ho Hela nečakane chytí do ruky a ešte ho aj rozdrví. Mechanika dovoľuje používať ho efektne stále dookola.

Martin je vyučený banský elektrikár. V súčasnosti pracuje na povrchu bane v Handlovej ako IT technik na výpočtovom pracovisku. Pred kostýmami sa venoval vyrábaniu robotov. Aj s nimi chodieval súťažiť najmä do Poľska, pretože na Slovensku jeho kategóriu zrušili.

„Dodnes chodíme na tie súťaže, ale teraz už v kostýmoch. Hovoria, že bez nás by to nebolo ono. Premelie sa tam veľa ľudí, ktorí sa s nami fotografujú.“

Majka pri skúške efektnej prilby.
Majka pri skúške efektnej prilby.
Zdroj: Vladimír Kampf
Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia