Filip Országh (24) je v tomto školskom roku jediným slovenským študentom na South China University of Technology v čínskom meste Kanton. Bakalársku prácu píše doma v Žiline, koronavírus zatvoril brány univerzity aj v tomto dvanásťmiliónovom meste.

Aký odbor vás zlákal na štúdium v Číne?

Štvrtý rok sa venujem v meste Guangzhou, u nás skôr známom pod menom Kanton, na fakulte pre medzinárodných študentov štúdiu medzinárodného obchodu a ekonomiky.

Prečo ste sa rozhodli prežiť študentské roky práve v Číne?

Rozhodlo asi to, že môj otec cestuje pracovne do tejto krajiny už dlhé roky, a to, ako farbisto opisoval život v najľudnatejšej krajine sveta, ma dosť fascinovalo. Keď som mal 14 rokov, zobral ma tam so sebou, bol som očarený obrovským potenciálom krajiny. Vtedy vo mne skrsla túžba prežiť vysokoškolské roky na niektorej špičkovej univerzite v Číne. Podarilo sa, želanie neostalo len v rovine snov.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Koľko študentov zo Slovenska dnes študuje na univerzite v Kantone?

Na slovenských spolužiakov teda vôbec nemám šťastie, som tu zo Slovenska jediný študent, niekedy sa tak trocha cítim ako Robinson na opustenom ostrove, ktorý sa tiež nemal s kým porozprávať o tom, čo nového v rodnom kraji. Posledný Slovák tu dokončil štúdium rok predtým, ako som nastúpil do prvého ročníka.

Trinásť rokov ste chodili do škôl na Slovensku, v Číne ste okúsili kvality ich škôl. V čom vidíte najväčšie rozdiely v našom a čínskom školstve?

Medzinárodné fakulty nie sú také preplnené študentmi ako naše auly a učebne. Maximálny počet študentov v jednej triede neprekročí na čínskych vysokých školách 30 poslucháčov. Na slovenských vysokých školách je oveľa benevolentnejší prístup k dochádzke študentov na prednášky ako v Číne. Tam sú prednášky povinné, absenciu tolerujú len vo výnimočných prípadoch, vedenia univerzít naozaj veľmi dbajú na dochádzku študentov do školy. Profesori dbajú aj na to, aby sa študenti počas školského roka neulievali, testujú študentov celý semester. A výsledná známka z toho či onoho predmetu sa odvíja od práce počas semestra a dochádzky na prednášky. V tom je štúdium na čínskych univerzitách oveľa náročnejšie ako na Slovensku.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia