Hranice ľudských možností sú na to, aby sa neustále posúvali. A to nielen v športe. Pavlovi Kérimu (43) sa to obdivuhodne darí napriek tomu, že sa „pozerá“ na svet očnými protézami.

Mráz zalieza pod nechty. Je sviatok Troch kráľov a vysvietené Námestie SNP v Banskej Bystrici okupuje dav zababušených, ale aj sporo oblečených ľudí v bežeckých „elasťákoch“ alebo v trenírkach. Jedni poskakujú v rytme hlasnej hudby, iní zohrievajú svaly vyklusávaním a čakajú na štart populárneho večerného behu. Medzi vyše 1 400 účastníkmi je aj zvláštny tandem spojený gumičkou. Prvý vodič, druhý nevidiaci.

„Dnes je to zima na druhú,“ smeje sa Pavol Kéri, ktorý si už doobeda zaplával s otužilcami vo vodnej nádrži Motyčky. Teraz očakáva, že ho jeho „parťák“ Peter Daubner privedie zdarne až do cieľa. „Vždy záleží na vodičovi, lebo zakopnúť sa dá aj na maličkej nerovnosti,“ pripomína. Odmladi bol dušou športovec, serióznemu behaniu sa však začal paradoxne venovať až po vážnom úraze. Ten mu navždy zobral zrak, elán a chuť do života však ani v najmenšom.

Náraz a tma

Vyučený stolár zamieril pred dvanástimi rokmi za zárobkami do Anglicka, kde ho zamestnali vo fabrike na výrobu veľkých tesnení. Osud to zariadil tak, že v nej strávil len necelé dva mesiace. Prvý decembrový deň roku 2006 mal voľno, ale o pol štvrtej ráno potreboval zaviezť kolegyne do roboty. Z nedostatku oddychu ho za volantom prepadol mikrospánok, auto zišlo z cesty a narazilo do zábradlia. Odlomená rúra prerazila čelné sklo a skončila v Pavlovej hlave.

Dolámala mu tvárové kosti, na mieste ho pripravila o ľavé oko. V Anglicku sa liečil do konca roka, potom ho presunuli do ružomberskej nemocnice. Viacerí ho upokojovali, že na pravé oko s pretrhnutým očným nervom ešte uvidí, šanca však postupne zhasla a nedávno si ho dal vybrať. Následky autonehody, ktorá ho navždy pripravila o zrak, dnes vníma s obdivuhodným nadhľadom. „Pre iného by to bola možno katastrofa, ale ja hovorím chvalabohu, že tá tyčka skončila len v mojej hlave a nikomu zo spolucestujúcich sa nič vážne nestalo. A že si to odniesli len moje oči, lebo pri takýchto nehodách ľudia zomierajú,“ dodáva.

˃˃˃ Fotografie nájdete v galérii. ˂˂˂

Návrat do života

Prvý rok po vážnom úraze mu napadali mnohé nepríjemné otázky. „V hlave som mal zmätok, nevedel som sa stotožniť s tou tmou. Zrejme každý človek sa v takej situácii pýta, prečo práve ja, čo budem teraz robiť. Neviem nasadnúť do auta, nemôžem ísť na hríby, nemôžem ísť za frajerkou alebo previezť sa na bicykli. Nemôžem do roboty, ba ani do obchodu. Keď som sa však vo februári 2008 dostal do rehabilitačného strediska špecializovaného zariadenia pre nevidiacich v Levoči, veci sa konečne pohli k lepšiemu,“ spomína.

V opatere milého personálu a ďalších nevidiacich frekventantov sa cítil ako medzi svojimi, neraz sa cez svoj údel prenášali aj čiernym humorom. V Levoči si urobil základný kurz čítania a písania Braillovým písmom, orientácie v priestore, základnej práce s počítačom a naučil sa ďalšie sebaobslužné činnosti, neskôr úspešne zvládol kurz klasickej, reflexnej a športovej masáže. Keďže si nevedel predstaviť, že bude len tak pasívne čakať na invalidný dôchodok, začal si zháňať prácu.

„Doma na Liptove jej nebolo, tak som sa v roku 2011 vybral do Bratislavy. Popri klasickom zamestnaní ma lákali aj dobrovoľnícke aktivity. Dostal som tip na Útulok sv. Vincenta de Paul, či by tam nepotrebovali moje služby. A tak som začal masírovať bezdomovcov,“ opisuje obojstranne obohacujúcu skúsenosť pri konfrontácii neľahkých životných príbehov. Pred piatimi rokmi sa vrátil na Liptov a v dobrovoľnej práci pokračuje, tentoraz v miestnom domove dôchodcov. Potreba užitočnosti a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú, je v Pavlovom prípade stále veľmi silná.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Populárne články
William a Kate

PRINC WILLIAM má vážne obavy: Čo trápi následníka trónu?

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Ilustračná snímka

Stop hazardu so zdravím: Iniciatíva žiada dostatok zdrojov pre zdravotníctvo

V manželstve s Michalom Kubovčíkom nechýba humor.

Opäť tehotná! Herečka ZUZANA KUBOVČÍKOVÁ ŠEBOVÁ nosí pod srdcom bábätko

Rumunsko je krajinou hôr a fascinujúcej histórie.

Najkrajšie divy tajomnej Transylvánie: Rumunsko nie je iba o Draculovi

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia