Profesionálny vodič z Nitry, ktorý prepravuje medicínske laboratórne vzorky, Juraj Kaplan (41) je blázon do cyklistiky.

Možno raz bude trénovať deti. Možno ich bude zaujímať aj jeho na slovenské pomery dosť ojedinelá zberateľská vášeň, ktorou sú podpisové karty cyklistov.

Má ich v niekoľkých albumoch. Tých cennejších má do 1 000. Všetkých vyše 3 000. K tomu sa mu podarilo nazbierať 50 cyklistických fliaš, čapíc má 30 a bufetových tašiek 70.

Skončili v škatuli

Zbierku začal zhromažďovať už počas vysokej školy. Dnes sa získavaniu nových kariet až tak nevenuje, pretože to zaberá veľa času.

„V albumoch mám podpisové karty známejších cyklistov a v škatuli ďalšie, pretože ich mám dvojmo alebo sú od menej známych športovcov. Na získanie nových musím napísať do sídla firmy či klubu, ktorý reprezentujú, a je na nich, či mi nejaké pošlú alebo nie.“

Dobrá taktika je dať do obálky ďalšiu obálku so svojou adresou.

„Nechce sa im vypisovať adresy. Ani tak nie je úspešnosť ktovieaká. Napríklad v roku 1999 mi prišla zásielka od 14 tímov. Rok nato ich bolo 22. V prvej svetovej lige je 18 tímov. V druhej vyše 20 a v kontinentálnej všetky ostatné. Potom sú ešte klubové. Žiaľ, podpisové karty som teraz pre nedostatok času zanedbal. Najviac ich mám z konca 90. rokov. Ale začal som zbierať šiltovky, bidony (cyklistické fľaše) a bufetové tašky.“

Podpisové karty si v minulosti odkladal do upravovaných euroobalov. Neskôr si robil výber cyklistov do albumov, pretože v tímoch jazdia aj menej kvalitní pretekári. Tí nakoniec skončili v škatuli.

S Petrom Velitsom 
na začiatku jeho kariéry.
S Petrom Velitsom 
na začiatku jeho kariéry.
Zdroj: Archív J. K.

Armstrong nič

Juraj listuje v albumoch a rozpráva príbehy cyklistov. Niektorých má aj viackrát a niektorých sotva raz. Petra Sagana má napodiv len jedného – ešte z čias, keď začínal.

„Stretol som ho osobne počas jeho prvej sezóny v Kyjove na majstrovstvách Českej a Slovenskej republiky. Prišiel len ako divák. V tom čase sa Peťo začal kamarátiť s Jánom Valachom, ktorý mu v súčasnosti robí športového riaditeľa. Prišiel som si po podpisovú kartu. Ešte na to nebol veľmi zvyknutý, aj mu z ruky vypadla.“

Pri iných má zaznamenanú celú pretekársku kariéru aj s prestupmi z klubu do klubu. Pre vlastnú netrpezlivosť má dve karty od Taliana Gianniho Bugna.

„Dlho mi od neho nechodila zásielka, tak som mu napísal ešte raz, lebo som ani netušil, že to môže trvať aj tri-štyri mesiace. Hneď ako som mu napísal, mi prišla prvá a neskôr aj druhá. Našťastie neboli rovnaké, ale bol na nej z iného uhla. Bol som prekvapený, ako sa pekne zachoval.“

Niektorí zostanú v cyklistickom kolotoči ako tréneri, športoví riaditelia či maséri. Zvláštnosťou Jurajovej zbierky je, že väčšinu podpisových kariet nemá podpísaných.

„Len málokedy mi prídu od tímu poštou podpísané. Stáva sa, že aj keď si pýtam len šiestich najlepších, tak mi pošlú celý tím nepodpísaných. Predpokladajú, že pôjdem na preteky a dám si ich podpísať. Lenže na Slovensku nemám veľmi na aké... Ak sa znova narodím, mohlo by to byť v tradičnej cyklistickej krajine.“

Peter Velits na fotografii po víťazstve ako majster sveta do 23 rokov.
Peter Velits na fotografii po víťazstve ako majster sveta do 23 rokov.
Zdroj: Vladimír Kampf

Juraj Kaplan robí cyklistického rozhodcu. Tento rok napísal prosbu o podpisové karty trom tímom, no neodpovedali mu ani z jedného.

„Časy sa menia a karty už neposielajú. Napísal som aj do francúzskych klubov, ktoré si na to v minulosti potrpeli, a poctivo odpovedali. Dnes je už každý ako Lance Armstrong, ktorý mi nikdy nič neposlal, rovnako ako Marco Pantani.“

Niektoré kluby posielajú spolu s podpisovými kartami ďakovné listy. Jurajovi sa stalo aj to, že mu prišiel späť list s tým, že ak niečo chce, nech im pošle päť eur. V jednom z veľkých tímov sa našla aj Slovenka, ktorá do balíčka pridala klubové ponožky, uterák a tričká.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia