Desiatky rokov priateľstva spájajú hereckú trojicu Zdena Studenková (66), Jozef Vajda (65) a Maroš Kramár (61). Kedy vzniklo medzi nimi kamarátske puto a ako je možné, že bez väčších problémov pretrvalo dlhšie než všetky ich partnerské vzťahy?

Zdena Studenková sa narodila 19. mája 1954 v Bratislave. Detstvo napriek starostlivým rodičom nebolo ideálne. Keď mala deväť rokov, jej otec skončil vo väzení. Vtedajší režim na neho vyhrabal kauzy z Povstania, preto si musel odsedieť osem rokov. Herečkina mama sa až po určitom čase dozvedela, kde sa jej muž nachádza. „So mnou to vôbec neriešila, ale riešilo sa to v škole. Mala som príšernú riaditeľku, ktorá deťom dávala inštrukcie, že by sa so mnou nemali rozprávať, lebo som dcéra fašistu, a podobné kraviny. Bola som čosi ako čierna ovca. Nebolo ľahké žiť za socializmu s biľagom ,nežiaduca‘,“ prezradila v minulosti v jednom z rozhovorov.

Táto skutočnosť značne zasiahla do jej života a neskôr sa podpísala aj na rodinných vzťahoch. Už odmalička však bola veľmi svedomitá a inklinovala k umeniu. „Mala som pri sebe svojich dvoch anjelov strážnych. Učiteľku na základnej škole, ktorá ma povzbudzovala a dodávala mi sebaistotu, a potom si s vďakou spomínam ešte na jednu paniu z našej Mierovej kolónie, ktorá ma učila hrať na klavíri.“ Sprvu túžila po štúdiu dejín umenia, potom ju zlákalo módne návrhárstvo, cez ktoré sa napokon dostala na štúdium fotografie. „Pritom som nikdy predtým nefotila!“ Fotka však nebola jej cestou. Zaujímavosťou je, že k herectvu ju doviedol starý otec Maroša Kramára – herec a režisér Ján Klimo (†80). „Ku Klimovcom sme chodievali do fotokomory a ujo Jano ma asi štyri roky počas strednej školy nahováral na herectvo,“ priznala umelkyňa.

FOTOGRAFIE OBĽÚBENÝCH SLOVENSKÝCH HERCOV NÁJDETE V GALÉRII

Práve na prijímačkách na VŠMU stretla svojho celoživotného spolupútnika Jozefa Vajdu. Ten sa narodil 31. júla 1955 v Žiline. Jeho otec bol lekár a v kútiku duše túžil, aby sa tomuto povolaniu venoval aj Jozef. Nestalo sa to. Učarovalo mu herectvo. Práve na VŠMU prvýkrát uvidel krásnu Zdenu Studenkovú. „Presne viem, že na sebe mala zelené minišaty, vysoké čižmy, mala nádherné vlasy, bola mladá, úžasná. Ja som vtedy prišiel z dediny, bol som veľmi vystrašený. Mal som pocit, že medzi tých uvoľnených a sebavedomých Bratislavčanov sa nikdy nedostanem,“ povedal Vajda so smiechom v rozhovore s teatrologičkou Ľubicou Krénovou. Zmýlil sa, pretože komisia na čele s režisérom Jozefom Budským (†77) ho spolu so Zdenou brala všetkými desiatimi. Počas vysokoškolských čias si zároveň s týmto veľkým režisérom vytvorili obaja veľmi blízky vzťah. „Od prvého ročníka si nás Pepo Budský, náš milovaný pedagóg, veľmi obľúbil, teda Zdenu viac, a urobil z nás dvojicu. Dospelo to tak ďaleko, že sme už počas školy hrali stále pár, až to potom museli zakázať,“ doplnil J. Vajda.

Podobne si na milovaného pedagóga spomína Zdena. „Mali sme spolu veľmi zvláštny a otvorený vzťah. Pamätám si ho ešte z prijímačiek. Uprostred totiž sedel jeden fascinujúci, príťažlivý a krásny chlap v čiernom roláku a fajčil cigaretu. Bol skrátka ako z francúzskeho filmu a bol to profesor Budský. Asi som sa mu aj ja zdala, že by to so mnou celkom išlo... Spolužiaci si okamžite všimli, že má na mňa slabosť, a odvtedy som sa stala takzvanou hovorkyňou ročníka. Dodnes si pamätám, keď som niečo dobre zahrala, povedal mi: ,Zdena, milujem ťa!‘ A keď som niečo zahrala zle, povedal: ,Studenková, choď domov s potkanmi v kanáli‘,“ uviedla so smiechom. Ešte ako študentku VŠMU ju J. Budský obsadil do Šašovskej komédie, kde alternovala s vtedy už veľkou hviezdou prvej scény Milkou Vášáryovou (78).

Keď po dvoch rokoch štúdia musel J. Budský pre chorobu školu opustiť, dvojica získala ďalšieho výborného pedagóga a neskôr aj kamaráta režiséra Miloša Pietora (†58). Práve on Zdenu aj Jozefa ubezpečil o tom, že po skončení školy v roku 1977 ich oboch prijmú do Činohry SND. Akceptačné listy však nechodili, preto obaja prijali ponuku na Novú scénu. „Zdenka išla na Novú scénu a mňa prijali do Poetického súboru Novej scény. Deň po podpise zmlúv prišiel akceptačný list do SND, lenže už bolo neskoro,“ uviedol J. Vajda. Herečka po roku prestúpila na dosky Národného divadla. Jozef najskôr absolvoval vojenčinu a do SND nastúpil ako riadny člen v roku 1980.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Monika Beňová s partnerom Ľubošom v Starom Smokovci.

Pozrite ten luxus! MONIKA BEŇOVÁ si užíva partnerov apartmán v Tatrách

Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER sa okrem maľovania venoval aj architektúre a je tvorcom originálnych budov.

Najkontroverznejší umelec Rakúska: Hundertwasser svoje názory verejnosti rád predstavoval nahý

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia