Vďaka dobrým ľuďom má dnes Prešovčanka IVANA PANČÁKOVÁ (49) nový domov.

Premáhala ju chrípka, preto vlani v deň, keď oslavujeme Mikuláša, ostala doma. Možno išla hľadať svoje múzy, možno ju z bytu „vyhnali“ anjeli strážni. Prešovská výtvarníčka sa totiž doobeda vybrala na prechádzku. K domu na Mukačevskej ulici sa vrátila vo chvíli, keď vybuchol plyn. Stojac pri horiacom dome pozerala, ako z jej bytu na desiatom poschodí tlaková vlna vymrštila izbové kvety, knihy... V byte boli aj jej dve mačky Žabka a Muška, jedna mala u nej domov iba dva týždne. Ivana Pančáková sa v duchu modlila, aby zomreli rýchlo a bezbolestne. Po roku nás jedna z 99 Prešovčanov a Prešovčaniek, ktorých výbuch pripravil o strechu nad hlavou, privítala vo svojom novom domove.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Pamätná tabuľa

Stojíme pred malým domom či skôr domčúrikom, už len perníky na streche a sme ako v rozprávke. Pred chalúpkou, ktorej fasáda dýcha novotou, si domáca pani založila na malom pozemku miniatúrnu zeleninovú záhradku. Do Prešova za Ivanou Pančákovou sme sa vybrali aj preto, aby sme sa rozprávali o pamätnej tabuli. V budúcnosti bude pripomínať Prešovčanom aj návštevníkom mesta tragédiu, pri ktorej zahynulo osem ľudí. Prešovská pedagogička, výtvarníčka a zároveň jedna z obyvateliek dnes už neexistujúceho domu vytvorila výtvarný návrh. „Pri našom činžiaku stála krásna veľká breza. Chránila nás pred severným vetrom. Boli sme s ňou v dennodennom kontakte, a to doslova. Mala totiž ovísajúce konáre, a keď som z parkoviska išla domov, nedalo sa nedotknúť sa ich, viseli meter a pol nad zemou. Tento strom bol symbolom pre nás všetkých, ktorí sme tam bývali, a rovnako bol obeťou tragédie. Keď som si sadla nad papier, intuitívne som kreslila práve brezu. Skicu som ukázala susedom, ohlasy boli pozitívne. Pamätná tabuľa je však tímová práca. Oslovila som výtvarníka, umeleckého kováča Juraja Novotného, ktorý dal môjmu výtvarnému návrhu hmotnú podobu, tabuľu potom odlievali v Kremnici.“

V budúcnosti by ju mali umiestniť na dome, ktorý postavia na mieste výbuchu, prípadne tam osadia kameň, na ktorý ju inštalujú. Breza nie je jediný symbol, o ktorom v čase našej návštevy umelkyňa hovorí. Keď sa na mieste výbuchu presne po roku konala pietna spomienka a svätenie tabule, Ivane Pančákovej skĺzol zrak na mačku, ktorá sa vynorila zo základov bývalého paneláka. Myslieť si, že ide o jednu z mačiek, ktoré s ňou bývali na desiatom poschodí, by bolo sci-fi. Výtvarníčka však tento zjav vnímala ako zvláštnu náhodu. „Zrejme tam táto pouličná mačka lovila myši. Pre istotu som sa však pýtala okolostojacich, či aj oni vidia to isté, čo ja,“ opisuje s úsmevom.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
ŽIVOT 1951: Prvé pokusy s pestovaním citrusových kultúr u nás

Poklady z archívu: Neuveríte, čo exotické u nás chceli pestovať v roku 1951

Monika Beňová s partnerom Ľubošom v Starom Smokovci.

Pozrite ten luxus! MONIKA BEŇOVÁ si užíva partnerov apartmán v Tatrách

Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia