„Z môjho pohľadu nejde o chorobu, ale o cennú skúsenosť,“ hovorí Lujza Púchyová (28). Strata vlasov ju nasmerovala k podnikaniu, pri ktorom pomáha vrátiť sebadôveru mnohým ženám s podobným osudom.

Zaujímavá žena, zaujímavá vizáž a nemenej zaujímavý životný príbeh, ktorý sa v jeden moment zvrtol nečakaným smerom. Kým mnohým iným ženám v koži tejto sympatickej Banskobystričanky by sa minimálne na nejaký čas zrútil svet, ona sama prijala svoj údel ako výzvu.

Ešte s bujným porastom na hlave sa absolventka medzinárodného manažmentu v Bratislave venovala kreatívnej práci pri organizovaní podujatí. Keď začiatkom roka 2018 objavila malé holé miestečko na svojej hlave, trocha sa zľakla, ale neprikladala tomu ešte vážnosť.

Miesta bez vlasov sa však postupne rozširovali, a tak bola nútená poobzerať sa po rôznych spôsoboch liečby na Slovensku aj v Česku. Absolvovala niekoľko desiatok testov, navštívila viacerých odborníkov, ale príčina jej problému sa, bohužiaľ, nenašla. Diagnóza však znela jasne: autoimunitné ochorenie alopécia spôsobujúce samovoľné vypadávanie vlasov. V priebehu niekoľkých mesiacov o ne prišla kompletne.

Alopécia

Je nenákazlivá autoimunitná choroba spôsobujúca vypadávanie vlasov. Príčiny môžu byť rôzne – dedičné, stres, nesprávne stravovanie. Existuje mnoho foriem alopécie, z tých najbežnejších androgénna (vo väčšine prípadov mužská, ale aj ženská plešatosť), ložisková, respektíve areata (ohraničená strata vlasov, keď imunitný systém napadne vlastné vlasové folikuly), trakčná (strata vlasov spôsobená ich dlhodobou fyzickou záťažou). Prirodzená denná strata vlasov je od 20 do 100, za nadmernú považujeme takú, keď tieto čísla rapídne stúpnu.

V moci ajurvédy

Skúšala všetko možné, ale keďže výsledok sa ani v jednom prípade nedostavil, obzerala sa po alternatívnych spôsoboch liečby ako homeopatia alebo čínska medicína. Priatelia jej napokon odporučili indickú ajurvédu, považovanú za najstarší ucelený medicínsky systém na svete. Z krajín, kde sa praktizuje, ju zaujala Srí Lanka, kam vo februári minulého roka sama vycestovala.

Vďaka známym navštívila ajurvédsku nemocnicu, kde neskôr absolvovala niekoľkomesačnú liečbu. Nemocnica vyzerala podľa jej slov ako z dobrodružných filmov. Stará budova, jedna miestnosť, štyri stoly a za každým jeden lekár. Vonku akási čakáreň s umelými stoličkami. Oveľa dôležitejšia ako samotné vybavenie však bola, samozrejme, kvalita miestnych odborníkov.

˃˃˃ Fotografie mladej podnikateľky a jej výrobkov nájdete v galérii. ˂˂˂

„Ajurvéda vníma človeka ako vzájomne prepojený komplex tela, mysle a duše. Oslovila ma, lebo hľadá príčinu problému, ponúka pohľad do širších súvislostí a v súlade s princípmi zdravého životného štýlu sa snaží obnoviť v tele prirodzený stav harmónie,“ hovorí Lujza, ktorej liečba pozostávala z čistenia tela doktorom odporučenými bylinami a neskôr zo správnej výživy. Zároveň sa venovala joge a naučila sa meditovať.

Článok pokračuje na ďalšej stane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Sisa už mala všetko do detailu naplánované. Verila, že svadba bude presne v deň ich výročia.

Zrušená svadba: Speváčka SISA LELKES SKLOVSKÁ sa musela rozlúčiť so snom o veľkolepom dni

Chemik a vynálezca Alfred Nobel (1833 – 1896).

Za vedu i za mier: ALFRED NOBEL chcel využiť svoj majetok pre blaho ľudstva

Ilustračná snímka

Spojilo nás jazero: Na biblickom mieste sa vo mne niečo zlomilo

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia.

Švédi žiadne drastické protipandemické opatrenia nezaviedli. Teraz to ľutuje aj kráľ

ŽIVOT 1951:

Poklady z nášho archívu: Kto si ešte pamätá legendárny mliečny bar?

Francúzsky spisovateľ Jules Verne.

Jules Verne predpovedal internet. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia