Na verejnosti bola poväčšine rezervovaná. Nebohá kráľovná Alžbeta II. (†96) však vedela prejaviť city medzi svojimi blízkymi, hlavne na zámku Balmoral, kde aj naposledy vydýchla.

Panovníčka, s ktorou sa v pondelok rozlúčil celý svet, údajne cítila, že sa blíži jej koniec a rozhodla sa zomrieť na mieste, kde sa od detstva cítila najšťastnejšia. Do Škótska na zámok Balmoral, ktorý bol jej súkromným majetkom, odcestovala v polovici júla 2022. Od detstva tu panovníčka trávila letné mesiace obklopená svojimi blízkymi. Drsná krajina a podnebie jej pomáhali vyčistiť si vladársku hlavu. Celé roky stavala na osvedčenú terapiu – pohyb na čerstvom vzduchu. Pikniky, prechádzky s jej milovanými psami a jazdy na koni jej dávali pocit slobody, ktorej sa musela vzdať, keď bola v roku 1952 korunovaná za kráľovnú. Tu bola šťastná a sem prišla navždy zavrieť svoje oči. „Myslím si, už tušila, že sa nevráti, chcela byť na Balmorale a zomrieť tam,“ povedala kráľovská korešpondentka Katie Nichollová pre BBC.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Aj verejnosť

O tom, že Balmoral bude majetkom panovníckej rodiny, rozhodla kráľovná Viktória (1819 – 1901). Dovolenka v drsnej Škótskej vysočine sa jej natoľko zapáčila, že sa sem túžila pravidelne vracať. Balmoral spolu s manželom princom Albertom kúpili vo februári v roku 1848 bez toho, že by ho predtým niekedy navštívili. Trávili tam voľné dni, vychovávali tam svoje deti a prechodný domov im veľmi prirástol k srdcu. Kráľovná Viktória odkázala v závete hrad Balmoral svojmu druhorodenému dieťaťu a najstaršiemu synovi Eduardovi VII., ktorý sa stal po jej smrti kráľom. Odvtedy sa stalo tradíciou, že sa tento majetok stal súčasťou dedičstva anglických panovníkov. Do Balmoralu mohli kedysi chodiť len predstavitelia šľachty. Alžbeta II. však založila novú tradíciu, vďaka ktorej si tieto honosné priestory môžu pozrieť aj bežní smrteľníci. Každý rok na niekoľko týždňov sa niektoré miestnosti sprístupnia aj verejnosti.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia