Zdanlivo neviditeľný a nebolestivý problém, ktorý však môže mať fatálne následky pre mamičku aj jej bábätko. Cukrovku v tehotenstve rozhodne neradno podceniť.

Svoje o tom vie aj Iveta Vidová (38), ktorej zistili 1. typ diabetu až počas prvého tehotenstva pred dvoma rokmi.

„Fakt, že trpím cukrovkou, nezistil ani môj vtedajší gynekológ. Bolo mi veľmi zle, ale pripisovala som to tehotenskej nevoľnosti. Keď mi namerali vysoké glykémie a chorobu konečne odhalili, bolo už neskoro. Dcérka Isabelka sa mi narodila v 25. týždni a žila iba tri dni,“ spomína na ťažké životné obdobie.

Odvtedy je liečená inzulínom. Z klasických pier prešla na pumpu, ktorá jej aplikuje optimálne dávky do tela. Opäť otehotnela a hoci ani očakávanie druhého dieťatka sa nezaobišlo bez komplikácií a dlhší čas ležala v nemocnici, nakoniec všetko dobre dopadlo.

Tehotenstvo dotiahla do 37. týždňa a v júli tohto roka priviedla na svet zdravého chlapčeka Felixa Alexandra. Po všetkom, čo prežila, je dvojnásobne šťastná, hoci vyrovnať sa s traumou spred dvoch rokov pre ňu nebude jednoduché.

„Kedy a za akých okolností moja cukrovka vznikla, sa už zrejme nezistí, v rodine sme túto chorobu nemali. Dnes ma mrzí, že som o tomto riziku nebola viac informovaná. Za to, ako dopadlo druhé tehotenstvo, však musím lekárom z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice len poďakovať,“ je vďačná za ich starostlivosť.

Iveta Vidová pre neskoro zistenú cukrovku prešla veľmi ťažkým obdobím, dnes sa však môže tešiť zo zdravého chlapčeka.
Iveta Vidová pre neskoro zistenú cukrovku prešla veľmi ťažkým obdobím, dnes sa však môže tešiť zo zdravého chlapčeka.
Zdroj: Archív I. V.

Včasné vyšetrenie je základ

Cukrovka patrí medzi dlho známe komplikácie tehotenstva. Popri už spomínanom 1. type cukrovky, pri ktorom je liečba inzulínom nevyhnutnosťou, je u tehotných žien oveľa častejšou formou takzvaný gestačný diabetes, ktorý vzniká spravidla počas gravidity.

„Tehotenstvo má diabetogénny efekt, keďže sa v tomto čase aktivizujú určité hormóny pôsobiace proti inzulínu. Tento proces sa vyvíja najmä v druhej polovici tehotenstva,“ vysvetľuje prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici doc. MUDr. Karol Dókuš.

Každá tehotná žena absolvuje záťažový glukózový test v 24. až 28. týždni, ktorý určí, či trpí gestačným diabetom, alebo nie.

„Pokiaľ sú známe napríklad rodinné predispozície alebo mala nastávajúca rodička problémy v minulosti, snažíme sa to podchytiť už na začiatku tehotenstva,“ dodáva prednosta. Väčšina žien s gestačným diabetom sa zaobíde bez inzulínu a postačí, keď dodržiavajú diétu.

Dvojnásobná hrozba

Pacientky s 1. typom cukrovky tvoria v skupine tehotných podstatne menšiu časť, približne desať percent. Túto cukrovku charakterizuje porucha funkcie pankreasu, ktorá ich zvyčajne sprevádza už od detstva.

Prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky doc. MUDr. Karol Dókuš upozorňuje, že cukrovka u tehotných žien môže spôsobiť vážne komplikácie.
Prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky doc. MUDr. Karol Dókuš upozorňuje, že cukrovka u tehotných žien môže spôsobiť vážne komplikácie.
Zdroj: Ján Miškovič

„Je oveľa nebezpečnejšia, ako gestačný diabetes, a to nielen pre budúcu mamičku, ale aj pre plod. Ohrozuje ich narušeným metabolizmom cukrov a ďalších látok v tele. V dôsledku takýchto disbalancií sa v organizme hromadia látky, ktoré narušujú vývoj plodu. V praxi to môže znamenať napríklad vznik vrodených vývojových porúch napríklad nervového systému, tráviaceho traktu alebo srdiečka. Popritom je ohrozená aj tehotná žena, keďže tehotenstvo predstavuje veľkú záťaž pre organizmus.

Na druhej strane máme veľmi efektívne metódy, ako tieto riziká eliminovať. Inzulín sa už nemusí aplikovať iba injekčne, ale aj sofistikovanejším spôsobom, pomocou inzulínových púmp. Špeciálne senzory ďalej monitorujú hladinu glukózy v tele. Všetky tehotné ženy na Slovensku na to majú nárok v rámci verejného zdravotného poistenia. Čo sa týka diagnostiky a liečby cukrovky, majú u nás k dispozícii to najmodernejšie a najlepšie, čo vo svete momentálne existuje,“ hovorí prednosta kliniky.

Keďže v prípade jeho pracoviska ide prevažne o mladé pacientky s cukrovkou, väčšina z nich si s modernou technikou dokáže poľahky poradiť.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia