Verejne sa priznal

Ich milostný príbeh je známy dlhé roky. Zoznámili sa a krátko tvorili pár na začiatku 70. rokov minulého storočia. Hoci Camilla pochádza z vplyvnej aristokratickej rodiny, láska sa neskončila svadbou. Verzií, prečo to tak dopadlo, je viacero. Údajne vzťahu nepriala matka Alžbeta II., podľa iných zdrojov Camilla nevyhovovala ako nevesta pre budúceho kráľa, pretože už nebola panna. Iné pramene tvrdia, že kým sa zádumčivý Charles so sklonmi k váhavosti rozhýbal, Camilla už bola pod čepcom. Pravda však je, že introvertný a hĺbavý Charles nedokázal so senzibilnou a spočiatku plachou, veľmi mladou a zasnenou Dianou vytvoriť šťastný pár. Po rokoch sa vrátil do náručia milenky z mladosti. Jej zmysel pre humor, sebaistota, rovnaké záujmy, napríklad láska ku koňom, k psom, prírode, lovecká vášeň, záhradníčenie a záujem o maliarstvo i architektúru, aj veková blízkosť ho dokázali urobiť šťastným. „Je možné, že občas bol k Diane necitlivý, ale som presvedčená, že nikdy nebol arogantný alebo ľahostajný. Myslím si, že sa naozaj snažil, aby jeho manželstvo fungovalo,“ tvrdí na jeho obhajobu spisovateľka Penny Junorová. Prvý následník trónu v televíznej relácii verejne priznal mimomanželský vzťah v roku 1994 s vysvetlením, že manželstvo s Dianou už v tom čase nebolo funkčné.

Stretli sa na začiatku 70. rokov, tvorili pár. Kým CHARLES váhal, CAMILLA sa vydala za iného.
Zdroj: ARCHÍV NMH

Zaplatil dlh

V priebehu roka sa jej predalo štyri a pol milióna výtlačkov. Reč je to knihe, ktorú napísal novinár Andrew Morton a ktorá môže bez preháňania dostať prívlastok „návod, ako nenávidieť Camillu a Charlesa“. Vtedy mladý novinár mal to šťastie, že Diana ho poctila dôverou a dovolila mu, aby zostavil jej životopis. Na magnetofónovú pásku mu vyrozprávala svoj príbeh, nad ktorým by zaplakal aj kameň. Pre manželovu neveru sa začala prejedať, navštevovať vykladačky kariet, astrológov, skúšala hojivé krištále. Čitatelia sa dozvedeli, že Diana sa v tehotenstve vrhla zo schodov v Sandringhame, podrezávala si zápästia žiletkou, celkovo sa päťkrát pokúsila o samovraždu. Niet sa čo čudovať, ešte pred svadbou si všimla náznaky nevery, Charles bol neustále v kontakte s Camillou.

Pravdupovediac, ani jedna strana manželského trojuholníka to v tom čase nemala ľahké. Camillin manžel armádny dôstojník Andrew Parker Bowles sa určite necítil príjemne, keď celý národ počul Charlesovo priznanie v televízii, že mu celé roky nasádza parohy. Manželstvo Camilly a Andrewa sa skončilo v roku 1995, lenže kráľovská milenka ostala bez prostriedkov, doslova nemala z čoho žiť. „Priateľka, ktorá bola rozvedenú Camillu navštíviť, sa spolu s ňou musela schovať pred obchodníkom vymáhajúcim dlh,“ píše vo svojej knihe Anastázie Harrisová.

Milenka následníka trónu však dlho biedu netrela. Na svojom novom panstve vo Wiltshire zamestnávala dve slúžky, dvoch záhradníkov a šoféra. Auto mala požičané od Charlesa, podobne sluha jej milenca dostal pokyn nakupovať potraviny v supermarkete, samozrejme, na účet budúceho kráľa. Camilla sa v tom čase zájsť do supermarketu neodvážila, pretože na verejnosti sa jej stávalo, že ľudia, hlavne počestné paničky, ju opľúvali. Charles zaplatil dlh svojej milenky v banke vo výške 130-tisíc libier.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia