Má jedinečný zmysel pre humor. Dokázala motivovať budúceho kráľa, aby sa na verejnosti tváril vľúdne. Nájdu sa však takí (a nie je ich málo), ktorí vojvodkyňu z Cornwallu CAMILLU (74) na smrť nenávidia.

Operácia London Bridge. Takýto názov má dokument, podľa ktorého sa bude riadiť Spojené kráľovstvo, keď naposledy vydýchne kráľovná Alžbeta II. Hoci je panovníčka v dobrom zdravotnom stave vďaka striedmemu životnému štýlu a dobrej genetickej výbave, jej vysoký vek, 95 rokov, nabáda na to, aby vláda bola na všetko pripravená. Už na druhý deň po Alžbetinej smrti oficiálne vyhlásia princa Charlesa (72), princa z Walesu, za nového kráľa. Väčšina verejnosti, ako je známe z prieskumov, by si priala na tomto mieste vidieť jeho syna princa Williama, vojvodu z Cambridgea (36). Odborníci na ústavu tvrdia, že Charles sa síce môže vzdať práva na trón v prospech syna, musí však mať podporu vlády a štátov spoločenstva. Potom by podpísal zákon o odstúpení. Je veľmi málo pravdepodobné, že by sa takýto postup aplikoval v praxi. „Kráľovská rodina chápe potrebu kontinuity,“ tvrdí odborník na kráľovský dvor Robert Jobson.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Bola by to urážka

V takomto prípade čaká všetkých zúčastnených riešenie chúlostivej situácie. Čo s toľko nenávidenou vojvodkyňou Camillou? Hoci od smrti princeznej Diany ubehlo už 24 rokov, stále ju veľká časť verejnosti považuje za kráľovnú sŕdc. Nezanedbateľné množstvo Britov tvrdošijne zastáva názor, že práve Camilla stojí za rozpadom manželstva a je zodpovedná za bolesť, ktorú Diana prežívala. Keď sa v roku 2005 Charles zasnúbil s Camillou, kráľovský dvor vydal oficiálne vyhlásenie, podľa ktorého manželka následníka trónu získa iba titul princezná. Nie tak dávno však Camillin syn Tom Parker Bowles (46), ktorý sa inak pre médiá zásadne nevyjadruje, pre The Times povedal: „Úprimne, neviem, či mama bude mať titul kráľovná. O tom sa ešte nerozhodlo.“

Robert Jobson na margo tejto háklivej situácie v jednej zo svojich kníh napísal: „Napriek vyhláseniu paláca Charles celé roky tajne pracoval na tom, aby sa Camilla stala kráľovnou či už so súhlasom jeho matky Alžbety II., alebo bez neho. Vždy bol presvedčený, že by to bola urážka jeho ako kráľa, keby manželke neudelili titul, ktorý jej podľa neho patrí.“ Podľa popredných právnikov z Oxfordskej univerzity môže Camille titul udeliť bez ohľadu na verejnú mienku, prípadne to prekonzultovať s vládou, keď sa sám stane kráľom. Budúci kráľ Charles tieto svoje úmysly priznal ešte v roku 2010 v rozhovore s Brianom Williamsonom z amerického NBC – že jeho manželka Camilla by mohla byť kráľovnou.

Článok pokačuje na následujúcej strane

 

Diskusia