Zástera z rifľoviny zdobená ručne maľovaným ornamentom. Alebo autorskou maľbou nádherne vyzdobené svadobné šaty? Či by ste si radšej priali jedinečný obal na knihu, aký nemá nikto? Našli sme niekoho, kto to dokáže vyrobiť.

Všetko sa začalo, keď bola Beáta Ďorková Pagáčová malé dievča. „Prázdniny aj všetky víkendy sme trávili u mojich milovaných starých rodičov v Lubine pri Starej Turej. Krásni boli nielen obaja starí rodičia, ale aj príroda, v ktorej sa ich dom nachádzal. Tam som prvýkrát objavila úžasnú vôňu dreva, pretože dedko vyrábal drevené veci, ktoré predával na jarmokoch.

Tieto výrobky sme zdobili takzvanou vypaľovačkou do dreva. Už vtedy som chcela, aby boli krásne, keďže už v tom čase bola ponuka podobných vecičiek veľká a väčšinou sa mi nepáčili. Pokúsila som sa vytvoriť akýsi vlastný rukopis podobný rukopisu môjho otca, keďže on ma to spolu s dedkom naučil. Obom som za to vďačná.“

Odložené v pamäti

Ornamenty vedela bez najmenších problémov dokonale nakresliť už v útlom detstve. Spolužiačkam v škole zdobila čitateľské denníky, kreslila do pamätníčkov. A potom na dlhé roky tento jej talent zaspal. Rodina, deti, práca, každodenný zhon. Až kým jej dospelá dcéra Andrea nevnukla myšlienku, aby svoje schopnosti znova oprášila.

„Začalo sa to vlastne tým, že som pracovala v jednom obchodíku s handmade výrobkami. V sortimente boli výrobky s ručne maľovanými ornamentmi. Veľmi sa mi to páčilo a chcela som si to vyskúšať, ale až vďaka dcérinej podpore som sa do toho naozaj pustila.“ Na začiatku netušila, aké farby a štetce použiť. Zo širokej ponuky si vybrala intuitívne a trafila.

Farby, ktoré používa, jej maximálne vyhovujú. Teplom hotovú maľbu zafixuje a textílie sa dajú šetrne prať bez rizika, že sa maľba poškodí. „Ak to nie sú ploché predmety, tak sa farby dajú zafixovať horúcim vzduchom z fénu. Teplo spôsobí, že sa farba vpije do podkladu. Oveľa dôležitejšie je však mať správny štetec. Často sa ma ľudia pýtajú, keď vidia na internete videá, akým perom to maľujem. Takže kvalitný štetec a dobrá technika je základ,“ hovorí skromne a vysvetľuje, že práve to, čo dokáže v maľbe urobiť štetcom, jej dodáva jedinečnosť.

Pre kamarátov

Začala najskôr nenápadne, maľovala na kúsky odevu zo svojho šatníka. Keď to na nej kamarátky videli – napríklad vysoké zamatové čierne čižmy si vyzdobila bielym motívom –, chceli tiež niečo také. A pani Beáta im rada vyhovela. Najčastejšie jej nosili rifle. Lenže nerobila kópie, každý kúsok je originálny. Priatelia a známi jej stále nosia svoje veci a chcú, aby im ich skrášlila.

„Chcem sa stále posúvať ďalej a zlepšovať. Oslovujú ma už aj ľudia zo širšieho okolia, ktorí niekde videli moju prácu a tiež by niečo odo mňa chceli. Aj preto si zisťujem, ako založiť živnosť alebo nejakým iným spôsobom zoficiálniť moju tvorbu. Bude to nutné, aby som mohla vyhovieť veľkému dopytu. Budem môcť potom robiť pre širšiu skupinu klientov, nie iba ako kamarátsku pozornosť pre mojich blízkych.“

Aby to urobila, ju nahovára okolie už dlhšie, ale chcela si byť istá, že keď podstúpi všetky „papierovačky“ na úradoch, bude o jej tvorbu záujem a azda ju aj uživí. Preto si najskôr urobila prieskum. Trval rok a ukázal, že o takéto produkty je neuveriteľný záujem. Zažívame momentálne obrovský boom, návrat k folklóru a aj mnoho renomovaných tvorcov a módnych návrhárov či šperkárov používa vo svojej tvorbe ľudové motívy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia