„Bonjour, umelci!“ Týmto pozdravom oznamuje svoju prítomnosť členka činohry SND herečka Eva Mária Chalupová (78) všade, kam vstúpi.

Narodila sa 29. januára 1942 v Turčianskom Svätom Martine a je na to veľmi pyšná. „Je to mesto s veľkým kultúrnym a historickým významom pre slovenský národ. Narodila som sa v rodine fantastických ľudí, ďakujem Bohu, že ma vložil do náručia takým vzácnym ľuďom, ako boli moji rodičia. Veľmi ma milovali a pocit absolútneho bezpečia, ktorý som cítila, kým som bola pod ich ochranou, sa mi už neskôr nikdy nevrátil,“ priznala týždenníku Život pri návšteve jej bytu, ktorý sa nachádza v bývalom loveckom zámočku grófa Pálfiho, ešte pred siedmimi rokmi. Eva Mária pochádza z piatich detí. Štyri dievčatá a jedného chlapca rodičia viedli k súdržnosti, od ktorej ani po rokoch súrodenci neupustili. Keďže prišla na svet do starej protestantskej rodiny, podľa zvyku dostala dve mená.

Jej otec bol pôvodom z Moravy a vraj to bol krásny, dvojmetrový chlap ako remeň. Matka sa zas narodila do známeho turčianskeho rodu Korbeľovcov. „Starý otec Gustáv Korbeľ vynikal brisknou inteligenciou. Všetko, čoho sa chytil, sa mu darilo. Bol aj umelecky nadaný, nádherne hral na husliach a bol vodcom a režisérom divadelných predstavení v spolku. Dokonca keď bol v Amerike, aj tam založil slovenské divadlo.“ Mamička Evy Márie mala šťastie, že bola dosť bohatá na to, aby sa mohla vydať z lásky. Vyrástla totiž v Amerike, kde vyštudovala Business College v Chicagu, a po návrate domov študovala dva roky na Karlovej univerzite. Angličtinu ovládala perfektne, čo bola na tú dobu obrovská rarita. Práve preto svoju jazykovú výbavu využila ako profesorka angličtiny na Obchodnej akadémii v Martine. „Po matke som zdedila šarm, ladné pohyby a tiež spôsob, ako sa upraviť,“ ozrejmila umelkyňa. Svojou eleganciou totiž stále nadchýna blízke okolie.

Po oboch rodičoch získala vzťah k umeniu. Už ako malá o sebe vyhlasovala, že z nej raz bude herečka. Divadlo si však na ňu muselo počkať. Na samotnom začiatku ju uchvátil klasický balet, ktorý v štrnástich rokoch odišla študovať na Štátne konzervatórium do Bratislavy. Dodnes tento čas považuje na najkrajšie obdobie svojho rozletu, hoci po príchode do hlavného mesta bývala najprv v uršulínskom kláštore v dvadsaťsedemposteľovej izbe a neskôr po rôznych internátoch. Krátko po nástupe do školy sa ocitla v detskom baletnom súbore na doskách SND, ktorý založila profesorka Eva Jaczová. Popri tom si ju stihli všimnúť filmári a kým sa rozhodla pre štúdium herectva na VŠMU, mala už natočené na bratislavskej Kolibe tri filmy.

Povedali o nej

Gabriela Dzúriková (47), herečka

 

Evičku voláme „bonžúrka“ dlhé roky všetci a všade. Kamkoľvek príde, prinesie so sebou úsmev. Milujem jej zvonivý smiech.

 

Jozef Vajda (64), herec

 

Marcus Aurelius v jednej divadelnej hre hovorí, že život je jedno krátke otvorenie očí medzi narodením a smrťou a je len na tebe, čo počas toho svojho života uvidíš. A Eva vidí vždy len to krásne, slnečné, hrejivé a tak isto pristupuje ku každému. Každého vidí ako dobrého človeka.

 

Maja Velšicová (84), herečka

 

Evička je moja susedka. Ja mám také kolegyne, ktoré keď sa štverajú hore tým kopcom, tak hneď viem, ktorá z nich to je. Evku však nepočuť. Ona ešte aj chodí ako motýľ. Vyzerá výborne.

Paríž volá

„Štúdium na vysokej škole som po dvoch rokoch prerušila, pretože som dostala fantastickú ponuku. Takmer pol roka som vystupovala v jednom parížskom divadle spolu s ansámblom SĽUK-u. Dostala som sa k tomu šťastnou zhodou okolností. Moja sestra tancovala v SĽUK-u. Keď prišla manželka impresária parížskeho divadla hľadať nejakú šikovnú mladú herečku, všimla si u sestry časopis Film a divadlo, kde som bola na titulke. Vyzvedala, kto to je, a keď sa o mne dozvedela, že navyše hovorím po francúzsky, hneď sa chcela so mnou stretnúť. Ponuku som veľmi rada prijala, bolo to skvelé. Po angažmáne nasledovali ešte tri veľké turné, prešli sme celé Francúzsko. Všade sme mali ohromný úspech. Ja som mala pred každým tanečným číslom dlhý výstup o našej krajine a folklóre a zakaždým som mala iný slovenský kroj.“

Práve na cestách si zamilovala Paríž, ktorý je jej veľkou láskou dodnes a je tiež symbolom prvého stretnutia so západným svetom, ktorý ako študentka objavila v roku 1963. V jednom z novinových článkov si o sebe Eva Mária navyše prečítala, že je československá Brigitte Bardot. „Každá mladá herečka mala svoj vzor a nebola som to len ja, bolo nás viacej, čo sme obdivovali Brigitte. A keď ma k nej vo Francúzsku prirovnali, veľmi ma to potešilo,“ priznala.

Po skončení zahraničného turné sa opäť vrátila do školských lavíc, aby štúdium na VŠMU dokončila. Jej ročníkovým profesorom bol Karol L. Zachar. Po získaní diplomu v roku 1966 sa vrátila späť do Paríža už ako stážistka na univerzite. V tom istom čase moderovala televíznu hitparádu, preto sa často vracala do Bratislavy. Na permanentné presuny medzi dvomi krajinami sa vôbec nesťažovala. „Nebol to problém, spiatočná letenka ma stála 530 korún. Doletela som, urobila som si prácu a vrátila som sa. Lenže táto voľnosť sa začiatkom sedemdesiatych rokov skončila a ja som dvadsať rokov nemohla vôbec ísť do zahraničia. Časť mojej rodiny totiž emigrovala do Švédska.“ Ona však nad emigráciou nikdy neuvažovala, aj vzhľadom na to, že ju mala v rodine a vedela, čo začiatky života v cudzej krajine znamenajú.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia