Jeho meno nesú mnohé slovenské námestia, inštitúcie a kostoly. Ján Pavol II. sa narodil pred 100 rokmi a umrel pred 15. A pred 30 ako prvý pápež v dejinách navštívil Slovensko.

Na prešovskom sídlisku Sekčov stojí Centrum voľného času Jána Pavla II. a na sídlisku Šváby Komunitno-pastoračné centrum sv. Jána Pavla II. V Banskej Bystrici už niekoľko rokov funguje Diecézne centrum Jána Pavla II. a v Bratislave Inštitút rodiny Jána Pavla II. O výnimočnej úcte Slovákov k tomuto pápežovi svedčí aj množstvo jeho relikvií, ktoré sa na našom území nachádzajú. Krv sv. Jána Pavla II. dostali do daru viaceré slovenské farnosti, napríklad Oravská Polhora, Spišská Kapitula, bratislavská Farnosť Svätej rodiny, Horné Srnie, Dolná Súča či univerzitná Kaplnka sv. Alberta v Ružomberku.

V obci Horná Ves (okres Žiar nad Hronom) sa nachádza prvý kostol na Slovensku, ktorý nesie jeho meno. V kremnickej mincovni bol v roku 2005 vyrazený limitovaný náklad 35 kusov strieborných medailí s portrétom Jána Pavla II., ktoré s priemerom 155 mm a hmotnosťou 1,9 kg patria medzi najväčšie razené medaily v Európe. Každý jeden kus bol pre technickú náročnosť razený na 8 až 10 ráz. Jeden kus bol v roku 2007 vyrazený aj z 24-karátového zlata a pri priemere 156 mm vážil 2 980 gramov. V tomto roku, na 100. výročie narodenia slovanského pápeža, bola v limitovanom náklade 5 kusov vyrazená v povrchovej úprave proof mosadzná medaila pozlátená 24-karátovým zlatom, s priemerom 100 mm a váhou 582 gramov.

˃˃˃ FOTOGRAFIE PÁPEŽA JÁNA PAVLA II. NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Prvý slovanský pápež

Karol Józef Wojtyła, sa narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach, vzdialených od slovenských hraníc len 50 km, ako druhý z dvoch synov narodených manželom Karolovi a Emílii. Veľmi skoro prišiel o celú svoju rodinu, v roku 1929 mu zomrela matka, jeho brat Edmund zomrel tri roky po nej a so svojím otcom sa navždy rozlúčil v roku 1941. Počas druhej svetovej vojny, v rokoch 1940 – 1944 pracoval v lome a v chemickej továrni, aby si zarobil na živobytie a vyhol sa deportácii do Nemecka.

Od roku 1942 sa zúčastňoval na prednáškach v tajnom krakovskom seminári, ktoré viedol krakovský arcibiskup, kardinál Adam Stefan Sapieha. Po vojne pokračoval v štúdiu v hlavnom krakovskom seminári a na Teologickej fakulte Jagelovskej univerzity, až do svojej kňazskej vysviacky. Krátko po nej ho kardinál Sapieha poslal študovať do Ríma. V roku 1948 získal na pápežskej univerzite Angelicum doktorát z teológie. Po návrate do Poľska obhájil v roku 1953 dizertáciu na Katolíckej univerzite v Lubline.

Neskôr sa stal profesorom morálnej teológie a sociálnej etiky v hlavnom krakovskom seminári a na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Lubline. V roku 1958 bol vymenovaný za pomocného krakovského biskupa a o 6 rokov neskôr sa stal krakovským arcibiskupom. V roku 1967 prijal kardinálsky biret a 16. októbra 1978 ho konkláve zvolilo za pápeža. Vybral si meno Ján Pavol II., pod ktorým ho svet poznal skoro tri desaťročia.

Slováci – priatelia pápeža Jána Pavla II.

MUDr. Silvester Krčméry, CSc., Dr. h. c. (†89) – politický väzeň a katolícky disident

Zoznámili sa v čase, keď pápež ešte nebol pápežom, ale krakovským arcibiskupom. Arcibiskup Wojtyła sa zoznámil s Krčmérym, len čo bolo možné na priepustku prekračovať poľsko-československú hranicu. Po svojom zvolení za pápeža so Silvestrom Krčmérym pravidelne komunikoval a vážil si jeho názory. Silvester Krčméry bol členom vládnej delegácie, ktorá v roku 1990 pozývala Jána Pavla II. na návštevu republiky. Pápež ich vtedy pozval na súkromnú večeru do svojich priestorov vo vatikánskom paláci. Pápež Ján Pavol II. ocenil v roku 1991 životný príbeh MUDr. Krčméryho udelením Rádu sv. Silvestra.

 

Mons. Rudolf Baláž (†70) – banskobystrický diecézny biskup

Karola Wojtyłu spoznal osobne ešte ako krakovského arcibiskupa, keď roku 1966 ako mladý kňaz počas noci tajne vycestoval na motorke spoločne s kňazom Pavlom Dubcom na cirkevné slávnosti milénia do Krakova. O neskorších osobných stretnutiach už s  pápežom Jánom Pavlom II. v Apoštolskom paláci vo Vatikáne povedal: „Hoci sme ho oslovovali Vaša Svätosť, zostal stále ľudský a prístupný.“ Počas návštev biskupa Baláža vo Vatikáne sa pápež zaujímal o problémy bežných ľudí na Slovensku, ale aj o to, ako komunizmus poznačil náš národ. Pri poslednej návšteve na pápežovu otázku, čo by si biskup prial, mu odpovedal, že jeho návštevu Banskobystrickej diecézy. Keď v roku 2003 chorého a slabého pápeža odhovárali od plánovanej návštevy Slovenska, povedal svojmu tajomníkovi: „Na Slovensko ideme, biskupovi Balážovi som to sľúbil.“

 

J. Em. kardinál Jozef Tomko (96) – emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov

Slovenský kardinál, ktorý je momentálne druhým najstarším členom kardinálskeho zboru, patril medzi veľmi blízkych priateľov pápeža. Ten ho v roku 1979 vysvätil za biskupa osobne priamo v Sixtínskej kaplnke. Červený biret prijal z rúk pápeža sv. Jána Pavla II. na slávnostnom konzistóriu v predvečer turíčnej nedele v roku 1985. Ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov pápeža často sprevádzal na apoštolských cestách aj na pamätnej prvej ceste na Slovensko v apríli 1990, keď vo Vajnoroch pápež prorocky pobozkal slovenskú zem a požehnal vyše dvesto základných kameňov pre nové kostoly.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Ján Koleník

Koniec všetkým dohadom: Aký je KOLENÍKOV osud v Oteckoch?

Zábery z filmu Šarlatán. V hlavných úlohách sa predstavia Ivaj Trojan a Juraj Loj.

Tak to je iná káva: Známy slovenský herec sa objaví v intímnych scénach s mužom

So sériou politických fejtónov Pod klobúkom končí. Nahradia ho mladší autori.

Inšpirácia pre seniorov: V čom staroba prekvapila ĽUBOMÍRA FELDEKA?

Spoločný záber s ARTHUROM ROSTRONOM, kapitánom lode Carpathia, ktorá prišla stroskotancom na pomoc.

Nepotopiteľná Molly: Milionárka riskovala život, aby zachránila chudákov z Titanicu

Boris Kollár

Kollár nepovolil zverejnenie konverzácie s transsexuálom. Kto je záhadná žena v mužskom tele?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia