Sochár a reštaurátor Peter Repka (39) sa vzdelával v slávnej škole Accademia di Belle Arti di Carrara v Toskánsku. S umelcami z celého sveta mohol tak pracovať priamo tam, kde aj slávny Michelangelo.

Petra Repku stretávame na sochárskom sympóziu v kaštieli Château Gbeľany. V parku patriacemu k tejto historickej a kultúrnej pamiatke je inštalovaná galéria v prírode, ktorá sa už druhý rok plní dielami známych slovenských výtvarných umelcov.

Peter Repka nás spočiatku nepočuje ani nevidí. Na ušiach má slúchadlá, na tvári ochranné okuliare a oháňa sa motorovou pílou. Z veľkého kusa agátového dreva vyrezáva hrubé obrysy budúceho diela.

Spolu s kolegami, akademickými sochármi Jaroslavom Gaňom a Ondrejom 4. Zimkom počas niekoľkých dní stvárňujú spoločnú tému Hudba a Časová os, ktorá spája všetky tohtoročné a minuloročné diela v parku. V čase našej návštevy Peter Repka pracuje podľa náčrtoch na hrubých obrysoch.

„Dosť improvizujeme, takáto monumentálna socha sa nedá robiť do zásuvky. To by musela byť poriadna zásuvka,“ smeje sa sochár.

„Máme skice, kresby, náčrty, tie si môžeme vytvoriť vopred, ale sochárske sympózium je úžasná možnosť vytvoriť takéto rozmerné dielo počas pár dní. Kolegovia si dali vopred narezať drevo z červeného smreka. Ja som si však vybral drevo z agáta, ktorý priviezol do kaštieľa jeho majiteľ Peter Janíček. Strom sa už nedal zachrániť, takto bude žiť ďalej,“ vysvetľuje sochár.

Napokon počas desiatich dní vytvoril z nepoddajného agáta, ktorý je tvrdý takmer ako kameň, dielo s názvom Na vlne času. Kľukaté čiary znázorňujú cestu životom, ktorá nejde priamočiaro, ale má svoje zákruty a prekvapenia. Guľa znázorňuje, kde sa práve človek v línii svojho času vymedzeného životom nachádza.

Sochárstvo je aj ťažká fyzická práca. Agát je nepoddajný materiál.
Sochárstvo je aj ťažká fyzická práca. Agát je nepoddajný materiál.
Zdroj: Archív P. R.
Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac