Veronike Vlčákovej (31) nedávali nádej na prežitie. Má za sebou sedemdesiat chemoterapií a tridsať ožiarení mozgu. Namiesto smrti však prišlo dieťa.

Veronika nás víta tam, kde naposledy – v záhrade u svojich svokrovcov. Ešte stále tam s manželom Vladom bývajú, no v dome, ktorý rekonštruujú, sa už robia vnútorné omietky. Hoci teda majú práve roboty nad hlavu, kvôli nám si obliekla sviatočné šaty. Veď aj je čo oslavovať.

Keď nás Veronika vovedie dnu, odbehne a vracia sa s rozkošným tmavovlasým dievčatkom na rukách. Päťmesačná Grétka sa spokojne usmieva, a pretože poznáme Veronikin príbeh, pripadá nám toto usmiate bábätko ako zázrak. Veronika nám prisviedča.

„Grétka je naozaj zázrak, už druhý v mojom živote. Keď som svokre oznámila, že som tehotná, povedala mi to isté. Že ona si myslela, že moje uzdravenie je najväčší zázrak, ktorý sa mohol stať. A že sa stal ďalší,“ hovorí dojatá Veronika.

Beznádejný prípad

Keď sme sa stretli v roku 2017, na tehotenstvo nemala ani pomyslenie a nebolo ani pravdepodobné, že by po drastických chemoterapiách a ožiareniach mozgu mohla počať a porodiť zdravé dieťa. Hoci keď sa rok predtým vydávala, po dieťati s mužom, samozrejme, túžili.

„A zrazu vám štyri mesiace po svadbe niekto povie, že si už nemáte robiť dlhodobé plány. Že namiesto života, ktorý ste si vysnívali, máte pred sebou zrejme len pár mesiacov. Bolo to veľmi ťažké,“ hovorila vtedy Veronika.

Namiesto smrti zázrak: Po 70 chemoterapiách Veronika dostala ten najkrajší dar!
Zdroj: Miro Miklas

Keď sa na onkológii stretli spolu s manželom pred začiatkom liečby s lekármi, tí sa pýtali Veroniky, či jej je diagnóza jasná.

„Povedala som, že viem, čo so mnou je, a požiadala som, či by som si mohla dať pred liečbou odobrať vajíčka, aby som mohla v budúcnosti mať deti. Zrazu sa všetci na mňa pozerali, akoby som sa zbláznila. Poslali ma na chodbu a zostali len s mojím manželom.

Keď vyšiel, trvala som na tom, aby mi okamžite povedal všetko, čo sa dozvedel. Povedal mi teda, že lekári tvrdia, že mi pomôže iba zázrak. A že ak sa z toho nejakým zázrakom dostanem ja, dostanú sa z toho aj vajíčka. V podstate to znamenalo, že je to podľa nich beznádejné.“

Zlé výsledky

Veronika sa nám do redakcie pred dvomi rokmi ozvala sama: napísala nám stručný mail bez podrobností, že úspešne bojuje s vážnym ochorením a chce dať nádej iným ľuďom. Telefonát s ňou bol šokujúci.

Veronika totiž nemala „len“ ochorenie, ktoré by jej síce znepríjemňovalo život, ale dalo by sa s ním existovať. Mala diagnózu, ktorá vzbudzuje strach a ktorú obklopuje mlčanie. Difúzny astrocytóm, nádor na mozgu gliómového typu. Veľmi agresívny, zvyčajne rýchlo metastázuje, napriek liečbe sa veľmi skoro vracia a čas prežívania sa ráta často len v mesiacoch.

Napriek tomu chcela o svojom ochorení hovoriť. Asi dva mesiace predtým, než Veronike diagnostikovali ochorenie, ju začala prudko bolievať hlava.

„Napokon som skončila tak, že som musela stále brať tabletky. V práci však každá druhá kolegyňa hovorila, že ju bolí hlava. Bývala som aj veľmi unavená. Do práce som vstávala každé ráno o pol piatej. Lenže aj v sobotu, keď som mohla spať dvanásť hodín, som sa budila vyčerpaná a nevládala som takmer nič robiť. Myslela som, že je to pre to skoré vstávanie,“ rozprávala vtedy Veronika.

Sedemnásteho marca 2016 ju odviezla záchranka. „Vrátila som sa domov z práce, svokra práve prepustili z nemocnice, tak sme sa všetci zišli. Urobili sme si kávu, sedela som v kresle, keď mi zrazu stŕpla celá noha. Chcela som ju vystrieť, no to som už cítila, ako mi tŕpnu obidve ruky, a prudko ma hodilo dozadu. Pýtala som si vodu, a hoci som sa po chvíli cítila lepšie, svokrovci zavolali sanitku,“ spomínala Veronika.

Vyšetrenia v nemocnici odhalili útvar na mozgu, ktorý meral viac ako sedem centimetrov. Veroniku operovali 31. marca 2016. Myslela si vtedy, že operácia jej problémy vyrieši, výsledky histológie však boli veľmi nepriaznivé.

„Chemoterapiu som spočiatku znášala dobre, horšie to bolo s psychikou. Zle sa mi v nemocnici liečilo, chýbala mi práve tá nádej, ktorú mi nedávali. Napokon sme požiadali, aby som sa mohla liečiť ambulantne, aby som na terapie dochádzala.

Brala som lieky proti opuchu mozgu, z ktorých som sa nalievala vodou. Bola som taká spuchnutá, že ma nespoznávali ani ľudia v obchode či na ulici. Bolo ťažké vnímať, že úplne strácam svoju podobu,“ spomínala Veronika.

Oslovili lekárov aj v iných mestách. Protónová liečba v Prahe nebola na jej typ nádoru vhodná, neurochirurgovia z Brna i Bratislavy len potvrdili, že Veronika podstupuje jedinú možnú liečbu.

Z liekov proti opuchu mozgu sa počas chemoterapií naliala vodou, ľudia ju nespoznávali.
Z liekov proti opuchu mozgu sa počas chemoterapií naliala vodou, ľudia ju nespoznávali.
Zdroj: Archív V.V.
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac