Spojenie, ktoré sa k hereckej profesii vôbec nehodí. No keď sa zdvihne opona, Petra Vajdová (35) odhadzuje ostych aj strach a do hereckého výkonu dáva všetko.

O rodine Vajdovcov sa vie, že v nej rezonuje tenis, herectvo, ale aj medicína. Umeleckou dráhou sa vydala Petra Vajdová, ktorá sa narodila 29. apríla 1985 do rodiny tenisového trénera a ekonómky. Má dvoch mladších bratov, ktorí sa venujú právu a tenisu. Aj Petra sa do svojich jedenástich rokov veľmi intenzívne venovala behaniu po kurtoch. Paradoxne, otec Peter si neželal, aby sa stala tenistkou. „Trénoval väčšinou ženy a tvrdil, že to nie je šport pre ne. Je oveľa radšej, že som herečka, to sa mu na mne páči. Popri tenise som chodila na klavír, spev, angličtinu, nemčinu. Moji rodičia pri tom zistili, že keď recitujem alebo chodím do dramatického krúžku, mám tam taký okruh samoty, v ktorom sa prestanem hanbiť, prestanem byť introvertná a cítim sa v tom dobre,“ priznala umelkyňa pred rokmi.

Keďže sa zároveň venovala spoločenským tancom, približne do puberty intenzívne zvažovala prácu profesionálnej tanečnice. Túto kariéru začínala spolu s Petrom Modrovským (36), bývalým priateľom moderátorky Adely Vinczeovej (40). Po skončení evanjelického lýcea sa rozhodla nastúpiť na konzervatórium, no tanečnica sa z nej napokon nestala. V škole si ju mnohí spájali so slávnym strýkom Jozefom Vajdom (65) a na základe toho o jej talente pochybovali. To Petru vyburcovalo do snahy dokázať všetkým, že na herectvo má.

FOTOGRAFIE OBĽÚBENEJ HEREČKY NÁJDETE V GALÉRII

„Pedagógovia ma vnímali najmä cez priezvisko Vajdová. Stále mi hovorili, že na herectvo nemám predpoklady. Vyčítali mi, že nemám hlas. Skutočne som mala jemnučký hlások. Veď som bola len vystrašené dieťa, ktoré v trinástich prišlo na konzervatórium medzi sedemnásťročných spolužiakov, ktorým nechýbalo sebavedomie. Keď mi učitelia povedali, že neviem hrať, nechala som spoločenské tance, ktorým som sa dovtedy intenzívne venovala, zatvorila som sa v izbe a hrala som si sama pred zrkadlom. Čítala som literatúru o hereckých metódach, študovala som Stanislavského. Snažila som sa objaviť kľúč k herectvu,“ povedala v roku 2015 pre Pravdu.

Neľahké chvíle sa jej podarilo prekonať a s veľkým úspechom aj urobiť prijímačky na VŠMU. Študovať len herectvo sa jej však zdalo veľmi málo, preto mala v prvom ročníku popritom nastúpiť na divadelnú vedu. „Musela som sa jej však vzdať. Herectvo bolo časovo veľmi náročné. O rok neskôr ma to však opäť premklo a prihlásila som sa na anglický jazyk a literatúru. Tešilo ma, že som bola schopná sadnúť si a učiť sa na prijímačky. Po prvom semestri som to však z rovnakých dôvodov opäť vzdala. V treťom ročníku ma to pochytilo zas a prihlásila som sa na andragogiku. Prijali ma, no vydržalo to tiež len jeden semester,“ uviedla. Pri hľadaní rôznych alternatív a odbočiek od predurčenej profesie ju predsa len aj tak úplne pohltilo divadlo.

Dielo

Petra Vajdová sa narodila 29. apríla 1985 v Martine. Herectvo najskôr študovala na Konzervatóriu v Bratislave a neskôr pokračovala na VŠMU. Jej ročníkovými pedagógmi boli Zuzana Kronerová a Martin Huba. V absolventskom predstavení Ženba v roku 2008 hrala postavu Fiokly Ivanovny. Už počas štúdia na Vysokej škole múzických umení hosťovala na doskách našej prvej scény, a to v predstaveniach ako Tančiareň, Dom nad oceánom či Cyrano z Bergeracu. Po skončení vysokej školy jej kroky smerovali do divadla Astorka Korzo‘90. Jednu sezónu bola herečkou HaDivadla v Brne. Po ročnom angažmáne sa však vrátila do Astorky. Hrala tu v mnohých zaujímavých tituloch, ako napríklad Othello, Tolstoj a peniaze, Červená princezná, Túlavé srdce...

 

V roku 2012 sa stala členkou SND, kde zažiarila ešte viac, a to v predstaveniach Aj kone sa strieľajú, August: Stratení v Oklahome, Bratia Jurgovci, Jane Eyrová, Karpatský thriller, Malomeštiakova svadba, Tak sa na mňa prilepila, Veľa kriku pre nič, Polnočná omša, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Nevesta hôľ, Antigona. Televízna kariéra sa jej rozbehla účinkovaním v markizáckom seriáli Ordinácia v ružovej záhrade, kde hrala dcéru svojho strýka Jozefa Vajdu. Vďaka tomu sa dostala do širšieho povedomia. Jej hlas diváci poznajú z dabingu. Prepožičala ho napríklad Šeherezáde z rovnomenného tureckého seriálu. Okrem toho hrala v seriáloch Chlapi neplačú, Búrlivé víno, Kolonáda, 1890, Detektív Dušo. V roku 2016 získala cenu Dosky v kategórii najlepší ženský herecký výkon za postavu Emílie Ekdahlovej v predstavení Fanny a Alexander.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia