V najťažších časoch „koronaobmedzení“ jej báseň na sociálnej sieti zdieľal aj premiér Igor Matovič. Andrea Ágg (41) chystá zbierku poézie.

Narodila sa v Šuranoch, no prízvukuje, že je hrdá Novozámčanka. „Keď som sa hlásila na svet, pôrodnicu v Nových Zámkoch práve maľovali. Aj moja staršia sestra mala smolu. Opäť maľovali, a tak sa narodila v Štúrove,“ smeje sa Andrea. Nie je nadšená, keď jej niekde napíšu, že je rodená Šurianka. „So Šuranmi nemám vôbec nič okrem toho, že som tam nejaký čas učila,“ dodáva.

Najslávnejšia báseň Andrey Ágg

Muselo to prísť

 

Niečo už muselo prísť,
aby sme sa prestali hrýzť.
Nákupy bezodné,
v noci a aj vo dne.
Lyžiarske zájazdy,
život len za jazdy.
Koncerty, eventy,
kde si v tom celom ty?
Človek sa stráca,
teraz to spláca.
Bude to fuška
zohnať si rúška.
A čo ťa podnieti?
Percento obetí?
Za múrmi dverí,
žime si v mieri.
Prázdne sú ulice,
ber knihu z police.
Uprac si celý dom,
debatuj s priateľom.
Zahľaď sa do očí,
srdce ti poskočí.
Porýľuj záhradu,
udržuj náladu.
Koláče deťom peč,
hudbou si srdce lieč.
Vyhni sa ponorke,
zatvor sa v komôrke.
Bohu sa prihovor,
priznaj, že si len tvor.
Úbohý, celkom slabý,
modlitbou baterky nabi.
Potrvá zopár dní,
kým sa nám vyjasní.
Zem to už nezniesla,
stojíme bez hesla.
Poznáme kódy,
čo vyšli z módy?
Porazme netvora,
heslo je POKORA.

Správna cesta

Andrea v súčasnosti žije s manželom a dvoma dcérami v maďarskom Mosonmagyaróvári. „Muž denne dochádzal z Nových Zámkov do Bratislavy za prácou. Ráno odchádzal, keď deti ešte spali, a večer sa vracal, keď už spali. Ako rodinný typ to znášal ťažko. Navrhol, aby sme sa presťahovali niekam bližšie k hlavnému mestu Slovenska. Tak sme sa usadili v Maďarsku,“ vysvetľuje. Spočiatku o tom nechcela ani počuť, pretože na rozdiel od manžela nehovorila po maďarsky a na novom mieste nikoho nepoznala. Presvedčilo ju až prostredie, keď sa prišli pozrieť na svoj budúci dom. Je ťažké nezamilovať si mestečko obklopené lužnými lesmi na okraji vnútrozemskej dunajskej delty. Na rozdiel od slovenskej strany to v Maďarsku žije na každom kroku. Kanoe je výbava takmer každého domu pri vode, aj Andrea rada trávi voľné chvíle s rodinou na rieke.

Po maturite sa snažila dostať na žurnalistiku. Nevzali ju. „S odstupom je zaujímavé pozorovať, aké udalosti rozhodujú o ceste, ktorou sa vydáme. Napokon, ak naozaj chceme, dostaneme sa na tú správnu, pre ktorú sme sa narodili. Už ako tretiačka na základnej škole som vedela, že chcem byť spisovateľka. No v siedmom ročníku som mala na vysvedčení jedinú trojku, z matematiky, ktorá rozhodla, že by som nemala ísť na školu, kde je ťažká matematika. S nevôľou som sa teda išla vyučiť za čašníčku. Teraz mi je to už smiešne, keď si spomeniem na prax. Od prírody sa mi trasú ruky, a tak prax v reštaurácii bola hotová katastrofa. Na školu však spomínam s radosťou. Okrem skvelej partie spolužiakov, s ktorou sme založili školský časopis, som sa tam spoznala s triednou profesorkou Darinou Stankovou. Tá moje literárne a žurnalistické ambície nadšene podporovala, za čo som jej dodnes nesmierne vďačná.“

FOTOGRAFIE POETKY NÁJDETE V GALÉRII

Andrea počas stredoškolských čias navštevovala miestny literárny klub, ktorý organizoval v Nových Zámkoch večery poézie. Postupne predstavoval jednotlivých regionálnych autorov. „Na ten môj pozvali dvoch spisovateľov, Vojtecha Kondróta a Ľudovíta Fuchsa. Skonštatovali, že moje básne sú zrelé na vydanie. No spomenuli aj nemalú sumu, koľko by vydanie stálo. Mala som vtedy len sedemnásť, bola som študentka, a tak mi to prešlo jedným uchom dnu, druhým von. Lenže pani profesorka, ktorá bola tiež na mojom večere, mi na druhý deň povedala, že sa rozprávala s riaditeľom školy a že mi tú zbierku budú sponzorovať. A tak mi vyšla prvá básnická zbierka s názvom Bariéra.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia