„Kurtizánka áno, špiónka nikdy,“ bránila sa holandská orientálna tanečnica Mata Hari, ktorú pred sto rokmi odsúdili na smrť zastrelením.

S obľubou vravievala, že pochádza z Indie, prípadne z Jávy, kde sa vraj narodila ako dcéra bohatého brahmana, ktorej matka zomrela pri pôrode. Jej pôvod bol však oveľa všednejší a nebyť svojho dobrodružného života, stratila by sa v minulosti ako sivá myš.

Začiatok

Margaretha Geertruida Zelleová, tak znelo jej občianske meno, sa totiž narodila 7. augusta 1876 v holandskom meste Leeuwarden tamojšiemu klobučníkovi Adamovi Zelleovi a Antje van der Meulenovej. Keď mala Margaretha pätnásť rokov, zomrela jej matka a otec skrachoval. Dievčina vtedy študovala v učiteľskom ústave, ktorý však po romániku s riaditeľom musela opustiť. Odsťahovala sa do Amsterdamu.

V osemnástich odpovedala na inzerát Rudolfa MacLeoda, kapitána holandskej koloniálnej armády, ktorý bol o dvadsaťdva rokov starší a po šiestich dňoch sa zasnúbili. Svadba bola o štyri mesiace neskôr a novomanželia potom odcestovali do Holandskej východnej Indie (dnešná Indonézia). MacLeod totiž slúžil ako vojak na Jáve a Sumatre.

Narodili sa im dve deti – syn Norman-John a dcéra Louise Jeanne. Manželstvo však malo „sicílsky“ štýl a bodkou sa stala nevyjasnená smrť malého Johna. Údajne ho otrávil domorodý sluha z pomsty za to, že ho MacLeod zbil. Po rozvode v roku 1903 Margaretha odcestovala do Paríža, kde spočiatku pôsobila ako učiteľka, no netrvalo to dlho.

Slnko Mata Hari

Spoza katedry si to nasmerovala priamo do cirkusu, kde chvíľu učinkovala ako krasojazdkyňa, no ten po čase opustila a stala sa tanečnicou. Kde sa objavila, spôsobila rozruch. Svoj tanec nazývala indickým tancom, nechávala sa fotiť nahá, alebo iba s kúskom závoja, pózovala maliarom, objavila sa v novinách.

Zvolila si meno Mata Hari, čo po malajsky znamená slnko – „oko nového svitania“. Známa bola nielen ako exotická tanečnica, ale aj ako kurtizána. O peniaze nemala núdzu, bola predsa najlepšie platenou kurtizánou v Európe. Mužské publikum z nej bolo v siedmom nebi, mala desiatky bohatých milencov, mnohí boli aj vysokopostavení hodnostári.

Začiatkom prvej svetovej vojny sa z Berlína, kde vtedy pôsobila, vrátila do Holandska, a tam ju aj navštívil nemecký agent Karl Kramer s požiadavkou, aby sa stala agentkou ríšskej tajnej služby. Nasledovalo školenie v nemeckom Lörrachu, naučila sa kódovať správy, jej označenie bolo H21. Mata Hari sa zapredala za 20-tisíc frankov do služieb nemeckej rozviedky.

Na tenkom ľade

V máji 1916 sa stala podozrivou, keď do centra kontrašpionáže prenikla o nej správa zo Scotland Yardu, že je vyzvedačka. Francúzi jej ponúkli spoluprácu, čo, samozrejme, neodmietla.

V Bruseli mala získať informácie o nemeckých vojnových plánoch. Cestou do Holandska ju síce zatkla britská tajná služba, no mala šťastie, zachránil ju nedostatok dôkazov. Ani na tomto sa však nepoučila.

Ale, ako sa hovorí, dovtedy sa chodí s džbánom po vodu... A povestný džbán sa slávnej tanečnici rozbil 13. februára 1917, keď ju zatkli v parížskom luxusnom hoteli Élysée Palace. Napriek tomu, že neexistovali priame dôkazy, bola obvinená zo špionáže a za vinu jej dávali aj smrť 50-tisíc vojakov.

Rozsudok

Súdne pojednávanie sa skončilo 25. júla pred sto rokmi, tanečnicu odsúdili na trest smrti zastrelením. Nepomohlo nič. Prihovárali sa za ňu jej vplyvní milenci. Márne. Že bola slávna? V tejto chvíli to nič neznamenalo, veď koľko slávnych skončilo podobne.

Na smrť si však ešte pár mesiacov musela počkať. Zastrelili ju až 15. októbra 1917 skoro ráno na strelnici v kasárňach vo Vincennes. Odmietla si šatkou previazať oči a jej posledné slová údajne boli: „Merci, monsieur.“ Povráva sa aj, že sa pred výstrelmi vyzliekla, ale ktovie.

Príbuzní si jej telo odmietli prevziať, a tak slávna tanečnica po smrti fyzicky poslúžila pri výučbe medikov... Jej osobné veci boli rozpredané na dražbe a až v roku 1930 sa našli denníky, do ktorých si nalepovala výstrižky z novín nielen o svojich tanečných vystúpeniach.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
HELENA KRAJČIOVÁ je talentovaná herečka, speváčka a krásna žena. Aj keď podľa jej slov výzor nebol nikdy pre ňu profesionálna „karta“ do hry.

Mám rada nové začiatky: Helena Krajčiová o materstve aj o túžbe po osobnom kuchárovi

Výroba a údržba krojov je náročná činnosť, ktorá stojí veľa peňazí.

Folklór na výslní? Dýcha na nás na každom rohu, niektoré súbory však bojujú o prežitie. Prečo?

Vtipy zo Života

Začnite týždeň s úsmevom :) Pobavte sa s nami na tých najlepších vtipoch zo Života

Ilustračné foto.Sponzorované

Zjednodušte si splácanie s refinancovaním

Ilustračná snímka

Zomrel tvorca LEGO panáčika. Ikonickou figúrkou vdýchol život stavebniciam

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia