Viki Kollerová (36) si už viac ako 10 rokov robí autoportréty. Jej tvorba je jedinečná, pre mnohých odvážna. Na väčšine fotografií je nahá.

Viki študovala tlmočníctvo a prekladateľstvo. Prvý fotoaparát sa jej dostal do rúk, až keď mala 22 rokov. Od začiatku fotenie vnímala ako hru. „Nadchla ma čierna mačka so žltými očami, vykúkajúca spoza žltého závesu na balkóne žltého domu, bicykel, z ktorého zostal len zámok a zadné koleso... Neskôr som stretla svojho dlhoročného partnera, ktorý amatérsky fotografoval,“ spomína. Stala sa preňho modelkou, no pri pohľade na svoje portréty a akty zistila, že má inú predstavu.

To ju priviedlo k hľadaniu vlastnej cesty. „Tajne som sa odfotila, vytvorila si prezývku na fotoportáli a pridala prvú fotku. Najskôr mačku, až potom seba. Reakcie boli pozitívne. Od začiatku som fotila najmä autoportréty, aj keď identita zostávala skrytá,“ spomína na prvé fotografie, ktoré zverejnila. „Pre mnoho ľudí sa akt automaticky spája s erotikou. Ja si myslím, že moje fotografie nie sú erotické. Neoblečenosť u mňa obvykle hrá inú rolu. Väčšina ľudí to cíti. Treba na to mať určitú úroveň emočnej inteligencie,“ dodáva.

TVORBU VIKI KOLLEROVEJ NÁJDETE V GALÉRII

Z jedného mesiaca štyri

Pred koronou Viki odletela za svojím priateľom na grécky ostrov Kréta a pre zrušené lety tam uviazla. V drsnom prostredí vznikli nové originálne fotografie. „Koncom februára ešte nikto netušil, čo všetko sa udeje. Možno som situáciu nebrala dostatočne vážne... Priletela som 26. februára, mala som tu zostať vyše mesiaca. Taká dlhá tvorivá dovolenka. Môj priateľ na Kréte žije a ja som sem prišla na ten čas fotiť. Z pôvodných 34 dní bolo po zrušení môjho spiatočného letu zrazu viac. Hovorila som si, že tu budem trochu dlhšie, a že sa nemám na čo sťažovať. Kúpila som si ďalšiu letenku a aj tú mi zrušili.

Nemala som pocit, že by som si mala vybavovať vládny špeciál a čím skôr letieť domov. Nebola to pre mňa krízová situácia. Našťastie tu nie som sama a mám dobré zázemie. Z jedného mesiaca sú zrazu štyri. Zatiaľ. Najbližšiu letenku mám na začiatok júla. V tom čase by sa odtiaľto už malo lietať priamo do Viedne. Dúfam, že to tak bude, pretože to tu pre mňa začína byť náročné. Som skromná, ale takmer štyri mesiace som nič nezarobila. Život na kontinente ide ďalej a tu čas plynie veľmi pomaly.“

Umelecké fotografie tlačí na archívne papiere a signuje. To teraz nedokáže, pretože na ostrove nemá prístup k archívu ani kvalitného tlačiara. „Prišla som sem v zime, takže mám so sebou najmä oblečenie do chladnejšieho počasia. Na Kréte už sú teploty vyše 30 stupňov Celzia a ja chodím stále v zimných topánkach. V tejto situácii som zistila, že sa dá veľmi dobre prežiť aj s málom.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia