Súdy a „chemoška“

Andrea požiadala o rozvod a s deťmi sa odsťahovala k rodičom. Šesť cyklov chemoterapie, dva roky súdov. „Bez financií, bez istoty, ako to všetko dopadne. Neviem si predstaviť, keby som nemala rodičov, sestru, ktorá má sama malé deti. Jeden deň som bola na chemoterapii, druhý deň na súde, aby som bojovala o tie svoje. Ďalší deň zas u nás sociálka pre nepravdivé udanie, že ich týram. Veď som nedokázala vyjsť na dvor!“ vyťahoval jej ex zbrane najťažšieho kalibru. „O deti sa bil, len aby mi ďalej ubližoval. Toto peklo na zemi nás s deťmi ešte viac zomklo. Zmenila som zmýšľanie. Pochopila som, v akom chorom vzťahu som sedem rokov žila a moje deti vyrastali. Až rakovina mi dala silu odísť a naučila ma, čo má v živote skutočne zmysel.“

Teraz vaječníky

Andrea si dáva veľký pozor, aby neochorela znova. „K onkologičke chodím ešte dvakrát do roka na odbery krvi, na RTG snímky, raz za čas i na zložitejšie vyšetrenie, aby sme sa uistili, že v tele sa už netvorí nič zlé. Človek si ani po vyliečení nemôže byť nikdy istý, že rakovina opäť niekam nezavíta. Momentálne riešim vaječníky – niečo sa tam stále tvorí –, aby sme predišli vyústeniu do rakoviny,“ vraví Andrea, ktorá má rakovinu v rodine – umrelo alebo ochorelo na ňu viacero členov.

Viac ako kabelky

V pokore, ktorú Andrea nadobudla, je aj odhodlanosť. „Nie je hanba vycúvať z chorého vzťahu či manželstva oveľa skôr. Teraz viem, že si musím vážiť samu seba. Už viem, že nikdy nedopustím, aby deťom ubližoval vlastný otec. Že to materiálne nás šťastnými nespraví. Že nebudem šťastná, ak si kúpim desiatky kabeliek. Kedysi som mala veľký dom, šatník plný oblečenia a topánok hádam vo všetkých farbách, aké existujú. Ale nebola som šťastná. Teraz mám zopár kúskov oblečenia, topánky zrátam na prstoch jednej ruky, ale mám to, čomu sa hovorí šťastie,“ hodnotí cenné výnosy svojej skúsenosti.

Andrei lekári tretie dieťa zakázali. Dnes sa spolu s dvoma staršími deťmi a s druhým manželom teší okrem zdravia trojročnému synčekovi.
Zdroj: ARCHÍV A. M.

Nepodstatné pošlo, dôležité našla. „Som druhýkrát vydatá za úžasného manžela, ktorý pri mne stojí v zdraví i v chorobe. Máme spolu trojročného syna, zdravého napriek tomu, že mi lekári zakázali mať tretie dieťa. Vraj to moje telo nezvládne. Zvládlo. Asi som takú lekciu od života potrebovala. Aby ma to zmenilo, naučilo, povzbudilo. Aby sa mi otvorili iné možnosti, iné vnímanie. Preto, hoci to znie šialene, každému hovorím, že som za rakovinu vďačná.“

AUTOR: Dáša Balogová, Zdravie

Diskusia