Slová bez slov

Všetky predoperačné vyšetrenia prečkala v nádeji, že po odstránení nádoru bude opäť zdravá. Myslela len na svoje malé deti, ako budú musieť vydržať pár dní bez mamy. Tma a večer priniesli pochmúrnejšie myšlienky. „Večer pred operáciou mi volal otec. Chcel ma uistiť, že všetko dobre dopadne, chcel mi byť oporou. Oporou, ktorou mi mal byť môj manžel, ale nebol. Zodvihla som v nádeji, že budem veselá, že sa navzájom povzbudíme. Po pár slovách nám však zlyhal hlas. Cez slzy sme nemohli rozprávať. Bol to ten najkrajší telefonát, aký som kedy zažila. Bez slov, no plný lásky.“ Andrea cítila nádej nielen na život, ale na krajší život než doteraz. Už sa nebála. „Ráno v deň operácie som mala pokoj v srdci. Po prebudení bol lekár rád, že som už hore, lebo im každú chvíľku volal môj otec, či som sa už zobudila,“ hovorí s úsmevom.

Odpustila

Čo je s jej bývalým manželom dnes? „Ak si myslíte, že sa na neho hnevám, to nie. Dávno som mu odpustila. Toho, čo sa dialo počas siedmich rokov nášho manželstva, mi je ľúto. Mrzí ma, aký vzor života moje deti prvé roky videli. Čoho všetkého boli svedkami. Vážim si ho ako otca detí, ale pochopila som, že len bez neho budem skutočne šťastná.“ Andrea Matúšeková o svojich skúsenostiach napísala hlavne pre ženy v podobnej situácii aj knihu.

Pomohli jej deti

Samozrejme, nádor sa ukázal ako zhubný. Podľa prepúšťacej správy sa mala ihneď objednať na onkológii a podstúpiť chemoterapiu, ktorej sa tak bála. „Dovtedy som si myslela, že chemoterapia zabíja, že ju prežije málokto. Ani neviem, prečo som to tak vnímala,“ vyviedli prvé tri týždne liečby Andreu z omylu. Už po druhej dávke jej začali vypadávať vlasy, chemoterapia bola účinná. O slabučkú 48-kilogramovú mamku sa vtedy starali jej štvor – a šesťročné deti.

Kým ju pridržiavali, keď od bolesti pomaly škriabala stenu, predčasne dospeli. Kde bol jej muž?! „Otec detí a môj manžel fungoval ako-tak pred operáciou, po nej úplne vypovedal službu. Ani len do nemocnice ma neprišiel pozrieť. Nemal záujem starať sa o nás. Vraj to psychicky nezvládol, aspoň tak to tvrdil polícii. Musela som ju na neho zavolať len pár dní po zákroku, pretože mi ubližoval. A stehy po operácii to nemuseli zvládnuť. Dcérka mi sedela na kolenách a všetko to videla.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia