Čo musíte prežívať, ak nádor považujete za vykúpenie? V tridsiatke sa Andrea Matúšeková (40) narodila druhýkrát. Doslova aj obrazne.

Komu by v mladom veku bez akýchkoľvek príznakov prišla na um vážna choroba? Andrea mala 31, za sebou materskú s dvoma deťmi a prahla po zmene stereotypu v novom zamestnaní. Povinnú preventívnu prehliadku pred nástupom do práce brala ako formalitu. Stravovala sa úzkostlivo zdravo, vedomá si všetkých karcinogénov, ktoré by jej telu mohli poškodiť. V luxuse dovtedy úplne fit osôbky aj taký zásah do tela ako chemoterapia považovala za väčšieho zabijaka než samotnú chorobu, ktorú má liečiť. To ešte netušila, aká bude za ňu vďačná – za liečbu i za ochorenie.

Choroba ju naučila, čo má v živote skutočne zmysel.
Zdroj: ARCHÍV A. M.

Náušnice sklamali

Kým to však bola schopná vnímať takto, prešla trpkú cestu. Po štandardných odberoch krvi jej röntgen spravili len pre istotu, či je úplne v poriadku. „Po RTG však vyšiel na chodbu lekár a neopätoval môj úsmev. Bol vážny a v rukách držal viacero papierov a moju snímku pľúc. Vraj musím okamžite k pľúcnemu lekárovi. Na snímke svietilo trojcentimetrové koliesko,“ spomína, ako dúfala, že útvar je len banálny odraz jej veľkých kruhových náušníc, ktoré si počas vyšet­renia nedala dole. Alebo čokoľvek, len nič zlé… Ani pľúcny lekár sa po vyšet­rení mladej mamky nedal presvedčiť. „Pravdepodobne je to nádor a rakovina,“ šokoval Andreu.

Hneval sa na chorobu

Ona a rakovina? Ona, ktorá sa celý život zdravo stravuje, športuje a nevie, čo je to sladké? Ona, ktorá deti odmala učila, aké je rozumné zdravo sa stravovať a hýbať sa? A pritom ani náznak kašľa či bolesti na hrudi. Ako je to možné? Ešte aj vtedy si myslela, že lekári sa určite mýlia. „Vôbec som netušila, že rakovina môže prísť i z dlhodobého psychického týrania. To som denne zažívala, hoci som si ho často nepripúšťala,“ vie už dnes Andrea, že na život v zhubnom vzťahu telo odpovie. „V manželstve som nebola šťastná, milovaná a prijatá taká, aká som. Neustále sa mi niečo vyčítalo, cítila som sa ako cudzí hosť vo vlastnom byte. Muž sa hneval aj na to, že som dostala rakovinu. Pretože iné veci mu boli prednejšie než vlastná žena. Pretože to celé roky u nás nefungovalo ako v iných rodinách.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia