Richard Müller (59) pred pár týždňami potešil fanúšikov pätnástym sólovým štúdiovým albumom, ktorý tak ako vždy prináša dávku zamyslenia, ale aj spríjemnenia čakania. Akého? „Čakania na koniec, na koniec korony,“ hovorí umelec.

V hodine medzi psom a vlkom, teda v čase medzi treťou a štvrtou ráno, umelci údajne vytvárajú svoje najlepšie diela, rodí sa najviac detí, ale aj najviac ľudí zomiera. Práve do tohoto magického času zasadil spevák a hudobník Richard Müller svoj nový rovnomenný album, ktorý sa na pulty predajní dostal v polovici októbra. Paradoxne, on sám v tomto konkrétnom úseku netvorí, hoci po dlhšej pauze na svoj nový album zložil hudbu ku skvelým textom približne v priebehu troch dní. „Je to tak, v noci netvorím, v noci spím, aj keď mi je táto hodina blízka, lebo sa väčšinou vtedy zobudím s nutkavou potrebou ísť na WC. To aj zrealizujem, vrátim sa späť na lôžko a v tom momente opäť okamžite zaspím,“ povedal nám umelec s úsmevom.

Odhliadnuc od všetkého, názov albumu bol od začiatku jasný, pretože ešte pred jeho samotným vznikom nafotil spevák so svojím dvorným fotografom Mayom Hircom a s jeho psom sériu snímok a na jednej z nich si v podstate náhodne s malým Brunom aj zapózoval. „Toto bol impulz na obal aj názov albumu, keďže tam aj mám takú pesničku, a najmä na fotke sme naozaj pes a vlk,“ uviedol.

Napriek blížiacej sa šesťdesiatke Richarda rozhodne nemožno označovať za starého vlka. Čo sa týka hudobnej tvorby, z nárokov a kvality nepoľavil. Svoje verné publikum nesklamal a chválou na jeho hudobnú novinku nešetrili ani kritici. „Týmto albumom Müller nepodliezol latku, ktorú má už roky nastavenú tak vysoko, aký dobrý má hudobný vkus,“ píše sa napríklad na hudobnom portáli Novinky.cz. Album v Česku vyvolal mimoriadne dobré ohlasy, umelec je tam rovnako populárny.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO RIŠA MÜLLERA NÁJDETE V GALÉRII

Ako už býva Richardovým zvykom z minulosti, niektoré piesne sú inšpirované jeho obľúbenými osobnosťami. Autor textu, v tomto prípade dlhoročný spolupracovník Peter Uličný, sa opäť inšpiroval témami a ľuďmi, ktorí speváka najviac fascinujú. Takou je napríklad skladba V ateliéri Jana S., venovaná excentrickému fotografovi Janovi Saudekovi (85). „Je to moja najobľúbenejšia skladba na albume. Dovolím si tvrdiť, že Jan Saudek a ja sme priatelia, respektíve vždy, keď mám cestu do Prahy, ohlásim sa, zastavím a on ma vždy veľkoryso prijme. Je to pesnička, ktorou som Petra Uličného nijakým spôsobom neinšpiroval, vznikla z môjho častého rozprávania o Saudekovi. Vytušil, že by to pre mňa bola zmysluplná téma, preto aj napísal tento text. Mám ju rád a myslím si, že je veľmi pohodová, pokojná, taká, aký Jan je,“ povedal a dodal:

„Jan Saudek ma fascinuje najmä svojimi vedomosťami zo svetovej literatúry, čo možno málokto vie a možno si to ani nedokáže predstaviť. Má naozaj prečítané všetko a vie o tom informovať veľmi subtílnou a nenásilnou formou. Raz mi napríklad povedal: ‚Viete (vykáme si), o Frankovi Sinatrovi sa hovorilo, že je lepší herec než spevák, a o vás si myslím, že ste lepší fotograf než spevák.‘ (Smiech.) To bolo pre mňa veľmi milé. Často používa také ‚šplechy‘, ktoré k nemu vyložene sadnú,“ doplnil umelec, ktorý spieva aj o Adele Vinczeovej (40) či herečke Julii Roberts (53).

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Viera Szijartová na JIS pľúcneho oddelenia pracuje dvanásť rokov.

Sestrička z kovidovej JIS pracuje v kuse od októbra: Vidím, ako sa dusia moji rovesníci!

Medzi Meghan a Buckinghamským palácom to vrie: Hádžu na seba špinu. Na čej strane je pravda?

Medzi Meghan a Buckinghamským palácom to vrie: Hádžu na seba špinu. Na čej strane je pravda?

Starosta MARIÁN MURÍN nám cituje z listu, ktorý posielajú premiérovi.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Profesor Krčméry pracuje v prvej línii, zúčastňuje sa na testovaní.

Máme tu novú epidémiu: Prečo podľa Krčméryho stále nevidíme výsledky lockdownu?

Separ a Tina s deťmi.

Opäť spolu? SEPAR vzal TINU aj s deťmi na luxusnú dovolenku do Dubaja

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia