„Aj s kolegyňami sme vyrastali ešte v Československej televízii a hlásili sme až pre 15 miliónov divákov. Bola to iná zodpovednosť aj vzhľadom na dobu, v ktorej sme žili. To znamená, že dvojzmyselné hlásenie, respektíve nechtiac povedané niečo, čo sme tak ani nechceli povedať, znamenalo okamžitú výpoveď. Boli sme trošku v strese, ale na druhej strane si osobne pamätám, že programy, ktoré sa vysielali, sledovalo skutočne množstvo ľudí. Keď existovali ešte televízne pondelky, ľudia sa o nich na druhý deň v kaviarňach rozprávali. Bolo to krásne, mali sme pocit, že sme nositeľmi nejakej malej múdrosti, ktorá na televíznej obrazovke zažiarila,“ prezradila v minulosti Alena Heribanová.

Československé hlásateľky boli vzorom pre všetky ženy. Oblečenie na vysielanie si často šili samy.
Československé hlásateľky boli vzorom pre všetky ženy. Oblečenie na vysielanie si často šili samy.
Zdroj: Profimedia

„Ľudia nás zastavovali a veľmi sa tešili. Keď sme hlásili, volali nám, posielali kytice či dary,“ doplnila kolegyňu Nora Beňačková. „Vždy bola dôležitá charizma a osobnosť človeka. Bol to vtedy úžasný fenomén. Každé malé dievčatko túžilo byť hlásateľkou,“ svorne skonštatovali.

Ženy sa túžili podobať na herečky Janu Šulcovú alebo Zdenu Studenkovú, ktoré v 80. rokoch žiarili v komédii S tebou mě baví svět. Napodobňovali ich účesy, dávali si šiť rovnaké šaty. Tvár si pred vráskami chránili Indulonou. Veľkou vzácnosťou bola Nivea, ktorá sa dala kúpiť jedine v tuzexe.

Na hlave sa nosila trvalá. Jediný stylingový prípravok, ktorý sa dal v drogérii zohnať, bol lak na vlasy Lybar. Gély alebo vosky neexistovali. Účel univerzálneho tužidla preto spoľahlivo plnilo pivo. Lesk vlasom dodávala octová voda alebo žihľavový odvar. Na očiach sa nosili výrazné modro-ružové tiene a špirála značky Regina. Obľúbený a najmä jediný bol mejkap od Dermacolu.

Móde 80. rokov kraľovali vypchávky a veľké kostýmy.
Móde 80. rokov kraľovali vypchávky a veľké kostýmy.
Zdroj: Profimedia

Aby sme však neopomenuli mužov, veľkou vzácnosťou v ich kozmetickej výbave bol pravý Old Spice a Tabac. Bežne dostupná však bola aj voda po holení Pitralon a Diplomat. Z materiálnych statkov muži po večeroch túžili po škodovkách, chlapci zas po nových bicykloch. Dospeláci si lámali hlavu nad Rubikovou kockou a pre deti zúfalo zháňali céčka. V dobe bez internetu boli v živote kľúčové najmä medziľudské vzťahy...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Sisa už mala všetko do detailu naplánované. Verila, že svadba bude presne v deň ich výročia.

Zrušená svadba: Speváčka SISA LELKES SKLOVSKÁ sa musela rozlúčiť so snom o veľkolepom dni

Chemik a vynálezca Alfred Nobel (1833 – 1896).

Za vedu i za mier: ALFRED NOBEL chcel využiť svoj majetok pre blaho ľudstva

Ilustračná snímka

Spojilo nás jazero: Na biblickom mieste sa vo mne niečo zlomilo

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia.

Švédi žiadne drastické protipandemické opatrenia nezaviedli. Teraz to ľutuje aj kráľ

ŽIVOT 1951:

Poklady z nášho archívu: Kto si ešte pamätá legendárny mliečny bar?

Francúzsky spisovateľ Jules Verne.

Jules Verne predpovedal internet. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia