Náhle vzplanutie lásky zaviedlo mladého huslistu až do Mexika. Jeho odhodlanie preraziť nezastavilo ani obrovské sklamanie po prílete.

Róbert Márkus (30) sa narodil v Komárne. Keď sa po jednej celej dekáde vrátil cez polovicu sveta z Mexika domov, cestoval už k rodičom do Marcelovej, kam sa pred tromi rokmi presťahovali. Všetko sa však začalo, keď bol Róbert malý. Jeho otec ho dotlačil k husliam. Chcel, aby syn vyskúšal to, čo sa jemu nepodarilo. „Nedal si vziať sen, že jeho syn bude študovať hudbu. Zapísal ma na hudobnú. Ani trochu sa mi do toho nechcelo. Bolo to o cvičení a zaberalo to veľa voľného času. Presvedčil ma, že keď sa mi to nebude páčiť, tak to môžem nechať tak. Po prvom roku som nechcel skončiť. Otec povedal, že keď som už teda začal, tak musím aj skončiť. A bolo,“ spomína.

Hru na husliach študoval napriek tomu, že v tom čase a v jeho veku nebol tento nástroj príliš populárny. Lepšie bolo behať po okolí alebo športovať. S husľami bol totiž „slušný chlapec“. „Hanbil som sa chodiť s puzdrom po meste a stretnúť kamarátov. Nechápali by, čo to mám. Mňa na husliach nadchlo, ako sa prostredníctvom hry dajú vyjadriť vnútorné pocity. Začal som hudbu chápať a cítiť v nej emócie.“ Ako 13-ročný bol na koncerte v Komárne, kde zažil ďalší silný podnet. „S orchestrom hrali dve mladé baby na husliach. To sa mi veľmi páčilo. Baby s husľami dobre vyzerali. Preto som sa rozhodol, že pôjdem na prijímacie skúšky na konzervatórium do Bratislavy. Podarilo sa.“

FOTOGRAFIE TALENTOVANÉHO SLOVÁKA NÁJDETE V GALÉRII

Stratení v preklade

V poslednom ročníku na konzervatóriu sa zoznámil s bratislavskou kapelou Sin Fronteras, ktorá hrá mexickú hudbu mariachi. „Mal som v škole spolužiakov, ktorí s nimi hrali na trúbkach. Každý rok cestovali do Mexika na festival v Guadalajare. Pridal som sa k nim. Vrátili sme sa po dvoch týždňoch a ja som vedel, že musím ísť čím skôr späť. Skončil som školu a pár dní po maturite som odletel do Mexika,“ spomína. Srdce mu totiž veľmi pišťalo za láskou. Do života mu po babách s husličkami vstúpila ďalšia osudová žena.

„Jednou z mexických krások, ktoré patria k hudbe mariachi, bola na festivale aj modelka Marisol, do ktorej som sa zamiloval. Sľúbil som jej, že sa po ňu o pol roka vrátim. Okrem nej sa mi zapáčila celá krajina a kultúra. Prišiel som domov a povedal rodičom, že sa o šesť mesiacov chystám opäť do Mexika. Povedali mi, že v tom ma nebudú podporovať, že si mám na letenku zarobiť sám a vyriešiť si to. Samozrejme, že nechceli, aby ich zamilovaný sopliak niekam cestoval.“ Na letenku si teda zarobil v globálnej sieti rýchleho občerstvenia. Odletel vo februári 2011, z čoho boli spočiatku rodičia smutní. Navyše po španielsky nevedel ani ceknúť a sám netušil, kam ide a čo tam bude robiť. „Našťastie, otec a mama ocenili, že som na cestu zarobil sám. Teraz sú radi, že ma majú chvíľu doma. Ale keď to bude možné, znova odletím.“

Príbeh oddanej lásky sa však nekonal. Marisol ho v Guadalajare nečakala. „Predtým sme si veľa písali. Samozrejme, nerozumeli sme si, tak sme používali prekladač. Žiaľ, nerozumeli sme si ani s ním. Dva mesiace pred mojím príchodom už mala iného priateľa. Hoci mi to dolámalo srdce a bol som nešťastný, nevzdal som sa. Mal som plán. Do Mexika som nešiel iba pre ňu. Neviem, či sa vám to niekedy stalo, ale prišiel som do tej krajiny a vedel som, že tam chcem žiť,“ spomína.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia