Príbehy

Sme najšpinavší! Mladý Francúz zbiera smeti po Európe, Slovensko je na tom zatiaľ najhoršie

18.3. 2017 13:40
Diskusia ()
Landryho projekt sa volá Cesta pre planétu a vo svojom obytnom aute ju odštartoval v júni doma vo Francúzsku.
Landryho projekt sa volá Cesta pre planétu a vo svojom obytnom aute ju odštartoval v júni doma vo Francúzsku.
Zdroj: Miro Miklas
Príbehy

Sme najšpinavší! Mladý Francúz zbiera smeti po Európe, Slovensko je na tom zatiaľ najhoršie

18.3. 2017 13:40
Diskusia ()
Landryho projekt sa volá Cesta pre planétu a vo svojom obytnom aute ju odštartoval v júni doma vo Francúzsku.
Landryho projekt sa volá Cesta pre planétu a vo svojom obytnom aute ju odštartoval v júni doma vo Francúzsku.
Zdroj: Miro Miklas

Landry Routhiau (29) sa rozhodol prejsť turisticky atraktívne časti Európy a vyčistiť ich od smetí. Je v polovici cesty, naša krajina je podľa neho znečistená najviac.

S Landrym a jeho nórskou priateľkou Marianne (31) sme sa stretli na malom parkovisku kúsok od centra Banskej Štiavnice. Bolo desať hodín ráno a Landry mal už pri svojom historickom Volkswagene opretých päť plných vriec odpadkov. „To sú iba plastové fľaše, ktoré som nazbieral tu okolo rieky asi na úseku 10 kilometrov. Je ich presne 163. Všimol som si, že na Slovensku sa plastové fľaše nevracajú do obchodov. Je to škoda, zrejme by ich ľudia toľko nerozhadzovali po okolí,“ rozhovorí sa. Nájde recyklačný kontajner na plasty a odpadky tam odhodí. Landry nám v maili napísal, že za dva dni na Slovensku nazbieral sto kíl odpadu. Pýtame sa ho, či nestačilo zbierať smeti v Nantes vo Francúzsku, odkiaľ pochádza. Landry sa usmeje: „Samozrejme, smeti zbieram aj tam. Ale všetci máme túto jedinú, spoločnú planétu. Ak ju zaplavíme odpadom, kde budeme potom žiť? Chcem svojou cestou ľudí upozorniť na to, že krásne miesta Európy, ktoré sa spomínajú v turistických bedekroch, sú plné odpadkov, tak ako tu. To pekné okolo nás si totiž ničíme sami,“ dodáva.

Cesta pre planétu

Landryho projekt sa volá Cesta pre planétu a vo svojom obytnom aute ju odštartoval v júni doma vo Francúzsku. Jeho priateľka, grafička Marianne, ktorú už predtým spoznal cez internet, sa k nemu pridala v Nórsku a cestuje v malom priestore Volkswagenu spolu s ním. Pár má so životom v aute niekoľko zaujímavých skúseností. Napríklad, keď v Nórsku počas zimnej noci vnútri namerali mínus 10 stupňov, alebo keď ich v estónskom Tallinne vykradli a prišli o doklady, vybavenie aj počítače.

Ikonickú dodávku z roku 1971 Landry priviezol z Ameriky.
Zdroj: Miro Miklas

Landryho cesta meria 25 000 kilometrov a plánuje na nej navštíviť 21 krajín. Zatiaľ má za sebou Luxembursko, Nemecko, Dánsko, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Rusko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu a k nám prišiel z Poľska. Na Slovensku pokračoval cez Spišské Podhradie a Slovenský raj do Banskej Štiavnice. Cez Bratislavu chce ísť do Budapešti a ďalej na Balkán. Cestu by mal zakončiť v júli v Grécku. Keď sa Landryho a Marianny pýtame, v ktorej krajine bolo najviac smetí, zhodujú sa: „Veľmi zlé to bolo v Poľsku. Túto krajinu charakterizuje výnimočná história, príroda a veľa, veľa smetí. Tam sme raz na jedinej benzínovej pumpe nazbierali 61 kíl odhodených ohorkov a plastových pohárov. A bola to len desatina toho, čo sa tam váľalo! Na Slovensku je to však rovnaké, možno aj horšie, pretože tu žije menej obyvateľov,“ tvrdia.

Rómske osady, kde sú divoké skládky bežné, po ceste síce videli, no iba prešli okolo. „Je smutné, že ľudia takto žijú v dnešnej dobe,“ pozastaví sa Marianne nad tým, čo videli. Najmenej odpadu zozbierali vo Fínsku. Počas štyroch dní to boli iba štyri kilá. Obaja sa však zhodujú, že dôvodom mohlo byť aj veľa snehu, ktorý smeti prekryl.

Logom projektu je autíčko, ktoré ťahá po zemeguli vrece smetí.
Zdroj: Miro Miklas

Peniaze sú problémy

Landry je vyštudovaný strojný inžinier. Pracoval v kanadskej automobilke a tiež v leteckých závodoch v Amerike. Odtiaľ si loďou priviezol aj krásny automobilový veterán, na ktorom teraz brázdi Európu. Práca v priemysle ho však neuspokojovala. „Dnešná mentalita, keď sa v biznise všetko prispôsobuje zisku, mi nevyhovuje. Zistil som, že peniaze prinášajú viac problémov, než ich riešia. Rešpekt k ľuďom a k planéte je pre mňa dôležitejší ako byť bohatý,“ zamýšľa sa Landry na svojej internetovej stránke. Teraz žijú aj s priateľkou veľmi skromne. Spia v aute, varia si vnútri na variči, väčšinou cestoviny alebo ryžu. Landry má však na tvári takmer ustavične úsmev a pôsobí veľmi sympaticky. Na otázku, z čoho financuje svoju cestu, odpovedá jednoducho – najmä z úspor. „Mal som našetrených asi desaťtisíc eur, prispelo mi i zopár priateľov. Predávam aj nálepky, tričká s logom môjho projektu. Väčšinou sú to však peniaze, ktoré som si zarobil,“ vysvetľuje.

Landry s Marianne v Banskej Štiavnici nazbierali 38 kg odpadu.
Zdroj: Miro Miklas

Cigaretové ohorky

Pripúšťa, že niekomu sa môže zdať bláznivé a donkichotské nechať prácu a vybrať sa niekam na kraj Európy na starom aute zbierať odpadky. Pre Landryho to však bolo dôležité. „Neuvedomujeme si, že ak budeme naďalej takto zaobchádzať s odpadom, už naše deti budú mať oveľa horší život ako my teraz,“ tvrdí. Na svojej stránke má presne vyčíslené, koľko v ktorej krajina nazbieral odpadu. Tiež spotrebované pohonné hmoty a približné znečistenie ovzdušia, ktoré jeho auto spôsobilo. „Veľa odpadkov, najmä plastov, pláva v prístavoch, na otvorenom mori. Silným zdrojom znečistenia v mestách sú zase cigaretové ohorky,“ rozpráva. Landry uverejňuje na facebooku každý týždeň tipy, ako sa dopracovať k čo najnižšiemu množstvu odpadu, ako správne recyklovať a tiež správy o najmodernejších technológiách na spracovanie odpadu, o ktorých sa na svojej ceste dozvedel.

Jeho zbraňou sú kliešte na odpadky...
Zdroj: Miro Miklas

Zlé pre turizmus

A čo povedali jeho rodičia na to, že nechal prácu inžiniera a dal sa na dráhu „európskeho smetiara“? Landry, ktorý má vo svojej dodávke ako výzbroj kliešte na odpadky, sa smeje: „Samozrejme, neboli nadšení. Pochopili však, prečo to musím urobiť a podporili ma.“ Na Landrym je sympatické, že to nie je žiadny zúrivý ekoaktivista, ktorý považuje neuvedomelých spoluobčanov za nepriateľov. Naopak, snaží sa ísť príkladom. Stáva sa mu, že sa ľudia k nemu pri zbieraní odpadkov pridajú? „Väčšinou nie. Skôr ich zaujíma, prečo to robím. S vyslovene negatívnymi reakciami od miestnych ľudí som sa však nikde nestretol,“ hovorí a dodáva, že po skončení cesty chce o svojich skúsenostiach napísať knihu. A ako funguje spolupráca napríklad s predstaviteľmi miest a krajov kadiaľ prechádza? Landry konštatuje: „Ich reakcie sú skôr odmietavé. Nechcú, aby sa hovorilo, že v ich mestách, v chránených oblastiach či pri historických pamiatkach sú pohodené odpadky. Nie je to vraj dobré pre turistický ruch. Je to však naozaj tak, a ak to budeme všetci ignorovať, bude to ešte horšie,“ tvrdí Landry.

... jeho teritóriom je vnútrajšok dodávky.
Zdroj: Miro Miklas

Chráňte si prírodu

Hoci mladý Francúz Slovenskom len prechádza, naša krajina sa mu veľmi páči. „V Spišskom Podhradí je krásne a Slovenský raj je naozaj malebný, hoci sme tam videli a nazbierali veľa smetí. Páči sa nám aj Banská Štiavnica, tajchy a Štiavnické vrchy. Slovensko má nádhernú prírodu. Dávajte si na ňu pozor,“ odkazuje Landry a spolu s Marianne odchádzajú na dodávke, ktoré má na sebe namaľovanú zemeguľu. Po nej ide autíčko, ktoré za sebou ťahá na povrázku veľké čierne vrece plné odpadu. A celkový výsledok Landryho pobytu v Banskej Štiavnici? Dvestoštyridsaťosem plastových fliaš, 219 cigariet, 4 plechovky oleja, 1 olejový filter, 9 topánok a mnoho ďalších odpadkov – celkovo 38 kíl. Už o dva dni nato uverejnil na facebooku fotku z pokračovania svojej cesty. Od našich susedov, z brehu Dunaja v historickom centre Budapešti. Mohol to byť krásny turistický záber. V popredí však boli pohodené plechovky od piva.

Máte krásnu krajinu, chráňte si prírodu, odkazuje Landry Slovákom.
Zdroj: Miro Miklas

Diskusia