Mladý nemecký filmár Julien Shoenbohm natočil ako svoju záverečnú študentskú prácu srdcervúci príbeh svojej rodiny. Jeho mladší brat Max zomrel po dlhom utrpení na neskorú komplikáciu osýpok. Rodičia ho ako dieťa NESTIHLI DAŤ OČKOVAŤ.

Max dostal osýpky, keď bol iba šesťmesačné bábätko. Nebol proti chorobe ešte očkovaný, pretože v Nemecku sa prvá dávka vakcíny MMR dáva až starším deťom, krátko pred dovŕšením jedného roka. Maxa nakazilo osýpkami pravdepodobne iné dieťa, s ktorým sa stretol a ktoré nebolo očkované. „Max nemal žiadnu šancu, rodičia mu vakcínu dať nestihli. Zomieral desať rokov, náš dom sa premenil na nemocnicu. Chcel byť veterinár a ja často rozmýšľam, aký by dnes bol. Osýpky nám ukradli spoločné dospievanie a ukradli nám budúcnosť,“ hovorí Julien Shoenbohm, ktorý o Maxovi a osude svojej rodiny natočil krátky študentský film ako záverečnú prácu.

Príbeh Shoenbohmovcov zverejnil aj odborný internetový server Vaccines Today. „Moji rodičia argumentovali proti odporcom očkovania. Hovorili ľuďom Maxov príbeh, otvárali svoje rany tisíckrát. Logicky sa obracali na rodičov detí, ja som však chcel priniesť pohľad súrodenca a hovoriť o svojej strate. Môj film rozpráva o tom, čo sa nám stalo. Moja mama v ňom listuje našimi fotkami v albumoch, prezerá si naše spoločné videá z detstva. Maxov obraz postupne stráca farby, rozteká sa a mizne. Tak ako sa stratil aj z našich životov. Nikdy však nezmizne z našich spomienok,“ povedal dojatý Julian pri uvedení filmu.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nerozpoznaný vírus

Max zomrel na neskorú komplikáciu osýpok, ktorá sa častejšie objavuje v krajinách, kde sa epidémie osýpok pre nedostatočné očkovanie populácie vyskytujú, napríklad aj v Nemecku a v Anglicku. Volá sa SSPE, subakútna sklerotizujúca panencefalitída. Je to ochorenie, ktoré sa naplno prejaví až niekoľko rokov po prekonaní osýpok. Samotná pôvodná infekcia pritom môže mať len mierny charakter. Max mal však ako bábätko aj pomerne vážny priebeh osýpok, mal dýchacie problémy a silno kašľal.

SSPE nie je akútny zápal mozgu, ktorý niekedy vzniká ako komplikácia počas osýpkového ochorenia. Imunitný systém ho vtedy vie rozoznať a agresívne sa proti nemu bráni. V prípadoch, keď vzniká SSPE, je však vírus osýpok zmutovaný a na jeho povrchu sa nenachádzajú bielkoviny, vďaka ktorým ho dokáže ľudský imunitný systém rozoznať. Vírus teda vstúpi do mozgu bez toho, aby organizmus na stav ohrozenia reagoval. Zostáva nerozpoznaný v nervovom tkanive a pomaly sa šíri.

Tento proces zvyčajne trvá 6 až 8 rokov a napokon sa zápal intenzívne prejaví. SSPE sa nedá liečiť a takmer vždy sa končí smrťou, väčšinou do 1 až 3 rokov od stanovenia diagnózy. Príznaky sú spočiatku nenápadné, no postupne sa zhoršujú – strata rovnováhy, koordinácie, prichádzajú epileptické záchvaty, postupný úbytok rozumových a rozoznávacích schopností a napokon rozsiahle poškodenie mozgu, úplná demencia a smrť. Pri prvých príznakoch SSPE sa často myslí na iné diagnózy, pretože symptómy môžu pripomínať viaceré ochorenia.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia