„Je to dosť veľký paradox – žijeme v časoch, keď sa ľudstvo chystá urobiť prvé kroky k osídleniu Marsu, vesmírne sondy skúmajú najvzdialenejšie končiny našej slnečnej sústavy, ale keď v spoločnosti cudzích ľudí poviem, že sa venujem vede a technike, väčšina dvihne s neutajovaným prekvapením obočie,“ hovorí s úsmevom o konzervatívnom vnímaní žien zo sveta vedy Ing. Darina Dupláková, PhD.

Mladá vedkyňa z Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach je nositeľkou ocenenia Osobnosť vedy a techniky v kategórii do 35 rokov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu ocenilo rodáčku z Topoľovky na hornom Zemplíne za excelentné vedecké výsledky v oblasti svetelnej techniky a jej podiel na riešení významných národných i medzinárodných výskumných projektov.

Nechcená fakulta

Laureátka Ceny za vedu a techniku pôsobí na Katedre automobilových a výrobných technológií na svojej alma mater. „Keď pred štvrťstoročím otvorila Technická univerzita Košice svoju novú fakultu v Prešove, mnoho ľudí patriacich nielen k laickej, ale aj k odbornej verejnosti to prijalo s ironickými úškrnmi a veľkou nedôverou. Život ukázal, že tie úškľabky na tvárach aj nedôvera boli zbytočné. Hoci treba priznať, že v porovnaní s dneškom založenie fakulty aj prvé roky jej fungovania boli mimoriadne hektické. Išlo vlastne o presadenie nemeckého modelu neuniverzitného vysokoškolského štúdia Fachhochschule, ktoré spočívalo v modeli štvorročného štúdia s jedným semestrom praxe. Išlo vlastne o experiment, preto bol do prvého ročníka prijatý len obmedzený počet študentov. Vtedajší rektor Technickej univerzity v Košiciach dal dokonca návrh na zrušenie prešovskej fakulty, akademický senát technickej univerzity to však neschválil, ale fakulta bola pretransformovaná na plnohodnotnú fakultu s inžinierskym štúdiom. Keby bol vtedy, v tých neistých, turbulentných časoch niekto predpovedal, že raz absolventi nechcenej a podceňovanej fakulty budú oceňovaní ako osobnosti vedy a techniky, asi by mnohí pochybovali o jeho zdravom úsudku,“ vrátil sa v spomienkach do histórie starej štvrť storočia dekan prešovskej Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach profesor Jozef Zajac.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Priateľka s matematikou

Čerstvá tridsiatnička Darina Dup­láková nie je sama, kto výsledkami svojej práce šíri dobré meno svojej alma mater. Jej brat Ján získal ocenenie Študentská osobnosť Slovenska v kategórii hutníctvo, strojárstvo a energetika pred siedmimi rokmi, rovnaké ocenenie získal aj Martin Pollák, laureátom ceny Osobnosť vedy a techniky zo študentských čias je aj docentka Lucia Knapčíková. A ocenenie Vedec roka majú na svojom konte profesor Ján Piteľ i profesor Sergej Hloch. Vedci a pedagógovia z fakulty, ktorá bola pri svojom zrode taká zatracovaná.

„O to väčšiu váhu majú ich úspechy,“ pripomína dekan fakulty. „Za to, že som sa upísala vede a technike, môže súhra dobrých náhod. Obaja rodičia sú inžinieri, mama pracovala ako chemička v Humennom, otec sa venoval poľnohospodárstvu. Kým moje detské kamarátky sa hrali s bábikami Barbie a s kočíkmi sa špacírovali po Topoľovke, ja som sa v garáži obšmietala okolo otca, keď opravoval poľnohospodárske stroje. A na naozaj skvelom humenskom gymnáziu mi doslova zázračným spôsobom otvoril dvere do zložitého sveta matematiky pán profesor Tuleja. Lepšieho učiteľa matematiky si ani neviem predstaviť, vďaka nemu som s matematikou v priateľskom vzťahu, takého učiteľa by som dopriala každej škole, deti by matematiku milovali. Keď som prišla študovať techniku na fakultu v Prešove, nebola pre mňa matematika žiadnym strašiakom, s týmto predmetom sa skôr pasovali spolužiaci, ktorí prišli z priemysloviek,“ hovorí o svojich osudových cestách mladá vedkyňa z metropoly Šariša.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia