Hoci sa zdalo, že život muzikantských „dinosaurov“ z kapely SKLerotic jazzband už nemôže narušiť žiadna mimoriadna udalosť, prišla ako blesk z jasného neba mladá plavovláska Viktoria Šostak (24). Vojna na Ukrajine píše niekedy aj krajšie príbehy.

Keď sme o nevšednej partii siedmich banskobystrických dôchodcov so zmyslom pre recesiu písali pred necelými štyrmi rokmi, pýšili sa spoločným vekom 515 rokov, vďaka čomu sa zaradili na špicu rebríčka najstarších hudobných zoskupení na Slovensku. „Odvtedy sa však veľa zmenilo a zázračne sme omladli,“ prezrádza Ján Polóny, zakladateľ kapely s rafinovaným dvojzmyselným názvom. Po tom, čo na muzikantský dôchodok odišli bubeník Róbert Strieš a gitarista Ivan Ondrejko, museli chtiac-nechtiac zaloviť vo vodách neskôr narodených.

Posila čisto náhodná

Získali nového gitaristu Petra Palaja, ktorý študoval na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. „Je to úžasný talent, ktorý dokáže aj bez nôt a cvičenia zahrať presne to, čo potrebujeme,“ pochvaľuje si Ján Polóny. Potom prišla druhá, tentoraz celkom náhodná posila. „Keď sme oslavovali v Národnom dome osemdesiatku nášho sólistu a saxofonistu Pavla Hromadu, zrazu sa tam objavila krásna dievčina a povedala, že si prišla zaspievať. Bola to Ukrajinka Viktoria Šostak, ktorá ušla pred vojnovým besnením na Slovensko. Zahrali sme spolu tri pesničky a všetkým bolo jasné, že je to výborná speváčka. Aj teraz, hoci má, samozrejme, viacero aktivít, si s nami v rámci možností zahrá. Každopádne priniesla novú krv do kapely a omladli sme. Nielen aritmeticky na súčasný spoločný vek 433 rokov, ale aj mentálne,“ zdôrazňuje muž, ktorý si zobral talentovanú umelkyňu pod ochranné krídla.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE TALENTOVANEJ UKRAJINSKEJ TANEČNÍČKY A SPEVÁČKY NÁJDETE V GALÉRII

Zmarené plány

V Odese – miliónovom meste na brehu Čierneho mora, kde žila s rodinou až do vypuknutia vojny, nadobudla najvyššie hudobné vzdelanie. Vyštudovala jazzový spev, ukončila hudobnú školu a univerzitu. Následne sa živila ako speváčka, učiteľka spevu, trénerka a inštruktorka tanca, hrávala v divadle a vystupovala so svojou kapelou. Zúčastnila sa dokonca na súťaži Hlas Ukrajiny – televíznej speváckej šou podobnej našej Superstar. Do všetkých jej životných aj pracovných plánov však zasiahla vojna. „Počula som, že na Slovensku sú podobne ako na Ukrajine dobrí a milí ľudia a krásna príroda, preto som sa rozhodla hľadať útočisko práve tu. Z Odesy som cestovala sama autobusom a nebola to celkom pokojná cesta, bolo počuť výbuchy a sirény,“ spomína Viktoria na momenty, pri ktorých ju ešte stále striasa.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia