Neudržala kabelku

Keď sa Miška ako študentka hotelovej školy v máji 2015 chystala na letnú prax na Cypre, Kevelyovci sa o dcéru neobávali. „Už som tam predtým raz takmer pol roka bola a zažila som parádne leto. Tentoraz som po povinnej praxi v reštaurácii začala pracovať v darčekovom obchodíku a veľmi sa mi tam páčilo. Ráno 18. júna som však vstala s veľkou bolesťou krčnej chrbtice a celého chrbta, šla som teda k lekárovi,“ rozpráva Michaela.

Keď sme prišli do nemocnice – už len tma, prestala som dýchať a museli ma intubovať
Miška Kevelyová, ktorá ochrnula na Cypre

„Myslela som si, že sme mali silno pustenú klimatizáciu a ofúklo ma. Bolesť však bola veľmi silná. Dali mi tri injekcie na uvoľnenie svalstva. Keď som však odchádzala, už som nedokázala do pravej ruky vziať tašku a pravú nohu som ťahala za sebou,“ hovorí. Rozhodla sa, že si ľahne a do večera sa vyspí. „Zobudila som sa však s tým, že som vôbec nedokázala pohnúť pravou časťou tela. Zavolala som kamarátovi, aby prišiel, že mi je horšie a budem zrejme potrebovať zaviezť do nemocnice,“ spomína Miška. „Musel ma podopierať, pretože som už nemala takmer žiadnu kontrolu nad svojím telom. A keď sme prišli do nemocnice – už len tma, prestala som dýchať a museli ma intubovať,“ hovorí Miška o chvíľach, ktoré boli pre jej rodičov nočnou morou.

„Štyri dni som bola v umelom spánku, urobili mi všetky potrebné vyšetrenia. Štyrikrát mi filtrovali krv, vynikajúco sa tam o mňa postarali,“ tvrdí Miška. „Keď prišli moji rodičia, dali súhlas s tracheostómiou, aby som mohla sama dýchať, a potom ma lekári prebrali,“ hovorí o náročných chvíľach. „Vedela som, čo sa mi stalo, nebola som v šoku. A bola som si istá, že nezostanem navždy ležať ochrnutá po krk. Akurát keď mama opatrne spomínala, že si poležím mesiac či dva, hovorila som si: aké dva mesiace, týždeň mi úplne stačí. A dnes je to šesť rokov… Čas naozaj letí,“ konštatuje Miška.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia