Geniálny a tajomný Ján Jamnický (†64) mal vo svojej manželke Vilme (†101) milujúcu spoločníčku na celý život. Pochopil to, až keď bolo neskoro.

Vilma Jamnická sa narodila 13. novembra 1906 ako Vilma Březinová v Českej republike, konkrétne v Barchove pri Pardubiciach. Detstvo a mladosť prežila v rakúskom Linzi. „Do Bratislavy som sa dostala zhodou okolností, keď sa môj otec ako lodný inžinier v Linzi po roku 1918 chcel vrátiť s rodinou domov, do novej republiky,“ uviedla v rozhovore z roku 2005. Na gymnáziu sa jej do rúk dostala naša poézia, obľúbila si aj tunajší folklór, skrátka lákalo ju umenie. Ako 19-ročná sa však v roku 1925 rozhodla študovať medicínu. Na lekárskej fakulte spoznala budúceho manžela Jána Jamnického a hneď sa do neho zamilovala. Jemu chvíľu trvalo, kým ju pozval na rande. To prvýkrát, len tak mimochodom, prebehlo na cintoríne!

Ján Jamnický sa narodil 20. mája 1908 v Jasenovej. Bol to štíhly vysoký Oravec s uhrančivým pohľadom. Vnuk evanjelického farára z Vyšnej Boce a syn univerzitného profesora evanjelickej bohosloveckej fakulty. Vilma svojho budúceho manžela zlákala na herectvo, no jeho vzdelanej rodine sa to nepáčilo, preto okrem štúdia na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave musel vyštudovať právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Herečka sa v roku 1929 stala členkou SND. Ján Jamnický zas obe štúdiá úspešne ukončil v roku 1932 a vtedy aj jeho prijali do činohry našej prvej scény.

FOTOGRAFIE VILMY A JÁNA JAMNICKÝCH NÁJDETE V GALÉRII

(Ne)úspešné divadelné roky

Vilma pred rokmi priznala: „Ako členka Činohry SND som sa venovala slovu na javisku, v rozhlase, v televízii aj vo filme. Našla som si svoje miesto, našla som našťastie aj režisérov. Medzi nimi rada spomínam na spoluprácu s Jurajom Jakubiskom, Franekom Chmielom, Andrejom Lettrichom, Martinom Ťapákom a ďalšími. Ako herečka som dala zo seba všetko, čo bolo v mojich silách, aby som prispela k rozvoju slovenského dramatického umenia.“ Sprvu hrala len malé roly, neskôr sa začala objavovať vo veľkých úlohách. Jej údajne najobľúbenejšou bola Tonka z Molièrovho Zdravého nemocného z roku 1943. K vrcholom jej herectva sa zaradila postava Silvie v predstavení Hra lásky a náhody, Berty z Brünecku vo Wiliamovi Tellovi, grófky Anny v Tanci nad plačom a Katreny v inscenácii Ako sa vám páči. Vrcholom jej kariéry boli štyridsiate roky.

Vilmu v predstaveniach obsadzoval aj jej muž, režisér Ján Jamnický. „Ale neuprednostňoval ju, adeptiek na hlavné úlohy bolo dosť – Oľga Budská, Oľga Sýkorová, Beta Poničanová, Oľga Országhová-Borodáčová, Hana Meličková, všetko spolužiačky a odchovankyne Jána Borodáča,“ povedal v minulosti divadelný teoretik a historik Ján Jaborník. Postupom rokov hrávala na javisku pomenej. Objavovala sa skôr vo vedľajších charakterových úlohách. V divadle strávila 40 rokov, do roku 1969. Poslednú úlohu na doskách, ktoré znamenajú svet, jej v roku 1978 ponúkol režisér Miloš Pietor. Hrala Chvojkovú v Tajovského Novom živote. Jej filmovým debutom bola Drevená dedina (1954). Hrala aj v mnohých ďalších filmoch, napríklad V hodine dvanástej (1958), Jánošík (1962), Kto odchádza v daždi (1974), Červené víno (1976), Kamarátky (1979), Kára plná bolesti (1985) či Nejasná správa o konci sveta (1997) z dielne režiséra Juraja Jakubiska.

Ján Jamnický bol na začiatku umeleckej kariéry vyhľadávaným predstaviteľom hrdinských a intelektuálne náročných postáv, hral napríklad Trofimova z Višňového sadu, lorda Grahama z Vejára lady Windermerovej, Saint Justa z Dantonovej smrti. V SND zároveň pôsobil ako dramaturg, prekladal zahraničné divadelné hry a zároveň veľmi úspešne režíroval. Za sedem rokov stihol uviesť 23 veľkolepých inscenácií a odohrať 84 postáv. „Jeho úspech vyvolal toľko závisti, koľko sa dokáže zrodiť iba v divadle. V tých časoch stačilo pripomenúť, že je synom a vnukom farára... Ohovárali, osočovali ho mimo divadla. Na javisku ani necekli. Tam vládlo Jamnického fluidum,“ napísal v jednom zo svojich článkov spisovateľ a novinár Ján Čomaj.

Po skončení vojny ho obvinili z kolaborácie, čo v umelcovi vyvolalo obrovské depresie. Niektorí tvrdili, že ho z divadla vyštvali – predsa len vegetarián a abstinent svojským správaním nezapadal medzi bohémsku spoločnosť. Práve preto v roku 1949 ako 41-ročný SND opustil, hoci ho celým srdcom miloval. Nátlak však nezvládol. Vyhnali ho dokonca aj z Vysokej školy múzických umení, ktorú krátko predtým spoluzaložil.

Po vojne sa sústredil na prácu vo filme ako scenárista, herec aj režisér. Debutoval snímkou Varúj...! v roku 1947. V roku 1953 odišiel do invalidného dôchodku pre zdravotné problémy a najmä pre zlý kádrový posudok. V šesťdesiatych rokoch spolupracoval predovšetkým s rozhlasom. Spolu s Evou Kristínovou (†91) vytvoril v tom čase mimoriadne populárne poetické predstavenia. Nachvíľu sa v roku 1968 vrátil do SND, ktoré chcelo inscenovať Čechovov Višňový sad. Mladí herci ako Kvietik, Rajniak a Mistrík boli proti tomu. Bolo krátko po okupácii a v ich hlavách ešte stále tlela nenávisť k všetkému ruskému. Pomohol až Ján Jamnický, čím sa opäť dostal do širšieho povedomia. V roku 1970 navyše dostal titul národného umelca. Nedokázal sa však z neho tešiť. Prepadli ho pochybnosti, či tento dar nie je ocenením za „kolaboráciu“, pretože sa mu na doskách SND podarilo presadiť Rusa. Kontroverzný umelec sa s niečím takým nemohol zmieriť...

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER sa okrem maľovania venoval aj architektúre a je tvorcom originálnych budov.

Najkontroverznejší umelec Rakúska: Hundertwasser svoje názory verejnosti rád predstavoval nahý

V seriáli Oteckovia stvárňuje tínedžera Lukyho.

Mladá hviezda zo seriálu OTECKOVIA bojuje s ťažkou diagnózou

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia