Uznávaná a oceňovaná na Slovensku aj v Česku. Činorodá a stále plná energie. Navyše ovenčená titulom najlepšia slovenská herečka 20. storočia. Emília Vášáryová (78).

Úspešná bola aj na televíznych obrazovkách ako Eva Hlavajová v Živom biči z roku 1966, Kristína Habdžová v Červenom víne či Eva Muranicová v Bačovej žene z roku 1972. Najúspešnejším televíznym počinom z tohto obdobia bola Balada o siedmich obesených v réžii Martina Hollého. Film ocenili na medzinárodných televíznych festivaloch v Monte Carle aj Hollywoode. V bývalom Sovietskom zväze táto snímka vyvolala podráždenie a protesty, preto sa nedostala do distribúcie a skončila v trezore. Na herečkiných pracovných úspechoch to však neubralo. Predstavila sa v mnohých inscenáciách legendárnych bratislavských pondelkov ako Piková dáma, Sesternica Beta, Buddenbrookovci...

V roku 1970 zažiarila v úvodnej časti tatranskej trilógie Medená veža, opäť pod režisérskou taktovkou Martina Hollého. Pred kamerou jej hereckého partnera často hrával Štefan Kvietik (86), s ktorým ju verejnosť spájala. Dokonca jej fanúšikovia písali listy a vyznávali sa z toho, ako veľmi im lásku prajú. Po krásnej herečke túžili mnohí známi muži. V tom čase už bola Milka obrovskou hviezdou a pred jej kvalitami sa napokon sklonil aj režisér Jozef Budský (†77).

„V roku 1974 som s významným slovenským režisérom Jozefom Budským začala pracovať na predstavení Tolstého Vojny a mieru. Bol to sarkastik a ironik, a tak sa do mňa pustil: ‚Tak, Vášáryčka, ukážte, aká ste herečka, keď vaše fotky visia všade! Videl som vás dokonca na jednom salaši. Dokážte, že vaša popularita je oprávnená!‘ Dusil ma, deptal. Inscenácia sa vydarila, on ma chytil za plecia a povedal: ‚Viete čo, Vášáryčka? Máte veľkú smolu, že ste sa nenarodili 60 kilometrov južnejšie!‘ Myslel tým Viedeň a touto poklonou sa mi chcel ospravedlniť.“

Osemdesiate roky herečke priniesli ďalšie zaujímavé pracovné príležitosti. Objavila sa v rozprávke Plavčík a Vratko, Pávie pierko, v historickom seriáli Alžbetin dvor, ale aj v legendárnom muzikáli Na skle maľované, kde hrala postavu anjela. Z postáv naivných a neskúsených dievčat sa pre svoju extrémne štíhlu figúru a krehký vzhľad nápadne pripomínajúci herečku Audrey Hepburn (†63) „prehrala“ k úlohám zrelých, osudových žien. Predstavila sa v hlavnej úlohe Ibsenovej Panej z mora, zahrala si Mášu v Čechovových Troch sestrách alebo barónku Glembayovú v hre Páni Glembayovci.

Začiatkom 90. rokov prišla ponuka z pražského Divadla Na zábradlí, neskôr z pražského Činoherného klubu, no neobchádzali ju ani filmári. Zaujala v Modrom z neba Evy Borušovičovej. Jan Hřebejk ju obsadil do kultových Pelíškov a odvtedy účinkovala vo viacerých jeho filmoch. Za postavu Věry v snímke Horem pádem z roku 2004 získala Českého leva. Úspech zaznamenala aj vo filme Marka Škopa Eva Nová z roku 2015. Objavilo sa tam mnoho fotografií z herečkinho umeleckého života. Tie dodala jej dlhoročná fanúšička. „V albumoch má stovky mojich fotiek. Začala ich zbierať ešte ako dvanásťročná dcéra školníka. Vystrihovala si ich z časopisov, ktoré deti nosili do zberu.“

Okrem divadla a filmu sa Emília 30 rokov venovala študentom herectva na bratislavskej VŠMU a vychovala niekoľko generácií úspešných umelcov. Posledné roky každému ročníku hovorila, že budú jej poslední žiaci. Svoje slová nečakane naplnila koncom minulého roka, keď do začínajúceho semestra nenastúpila. Obľúbenej profesorke ešte pred odchodom udelili Pamätnú medailu za výnimočnú pedagogickú a umeleckú činnosť a za významný prínos v rozvoji VŠMU.

Emília Vášáryová sa pretĺkla búrlivým manželstvom. V kom našla ideál muža? Celý príbeh prvej dámy divadla nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 15. októbra 2020).

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia