Niet čo stratiť

Žiaľ, Canavanova choroba nie je ochorenie, ktorej liečbu by sa poisťovne hrnuli platiť. Experimentálny liek je výsledkom súkromného výskumu. Výsledok je neistý. Nejako však treba začať, aby sa medicína posunula vpred. „Šli sme do toho na vlastnú päsť, nemáme čo stratiť. Musíme len veriť, že liek zaberie čo najlepšie. Do akej miery to bude, netušíme. Bez lieku je však jasné, že nám zomrie.“ Pred dvoma desaťročiami sa už vedci pokúsili experimentálne pomôcť. „Chlapček sa dožil 25 rokov. Zomrel minulý rok. Súčasný výskum je zameraný na inú časť mozgu, ale ešte nie je na svete nikto, komu by liek podali. Všetko teraz spomaľuje pandémia.“

Na svoje obľúbené varenie a pečenie nemá Števka čas. Zamestnávajú ju dražby predmetov, z ktorých výťažok ide na Livinkin účet. „Celú izbu mám nimi zapratanú. Veci balím po večeroch a na druhý deň s nimi chodím na poštu. Okrem toho máme aj e-shop s ručne vyrábanými vecami. Nie každý môže poskytnúť finančný príspevok, preto sme sa pustili aj do dražieb v prospech Livinky.“ V dražbe bol aj obraz od 8-ročného dievčatka. Obyčajný detský obrázok vydražila pani z Bratislavy za 500 eur.

„Vzápätí mi napísala, že ten obraz chce darovať Livinke. To dievčatko, ktoré ho namaľovalo, povedalo, že nám ho prinesie osobne, lebo má sen stretnúť sa s Livinkou. Veľmi ma tým potešila. Je veľa ľudí, ktorých som v živote nevidela a chcú nezištne pomôcť. Chodí mi veľa povzbudzujúcich mailov a odkazov,“ hovorí. Prispeli rôzni ľudia, rodičia detí, ktoré pred časom potrebovali peniažky na záchranu svojich ratolestí a rovno z nemocnice sa do siedmeho neba prihlásil aj Boris Kollár a prispel.

Prekvapenie v štúdiu. Na drahú liečbu prispel aj Boris Kollár.
Prekvapenie v štúdiu. Na drahú liečbu prispel aj Boris Kollár.
Zdroj: Marián Ďatko TV JOJ

Samozrejme, občas sa nájdu hlupáci, ktorí neudržia jazyk za zubami a počastujú svet svojimi názormi, na ktoré je zvedavý len málokto z tých, čo sú odhodlaní pomôcť zvrátiť krutý osud. „Na začiatku zbierky sa našli aj takí, ktorí nám odkazovali, že načo to zachraňovať, že to máme hodiť do rieky a žiť ďalej. Prípadne prečo nechceme za milión zachrániť kopu iných detí. Keby tí ľudia, ktorí mi to radili, mali dieťa, ako je to moje, určite urobia to čo ja. Neviem si predstaviť rodiča, ktorý by pre svoje dieťa neurobil, čo len môže. Našťastie, takých reakcií je časom menej.“ Kto chce pomôcť alebo vedieť viac, stačí, ak si zadá do vyhľadávača MILIÓNOVÁ LÍVIA. Mudrlantov stačilo. Ostatní sa potešia, keď raz bude Livinka behať po dvore. „Bodaj by,“ dodáva jej mama.

FOTOGRAFIE MILIÓNOVEJ LÍVIE NÁJDETE V GALÉRII
Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Fanúšikovia sa rozplývali nad širokým a prirodzeným úsmevom LOUISA na vianočnej pohľadnici.

Najmladšiemu synovi WILLIAMA a KATE sa ušlo málo pozornosti. Prečo je to tak?

OĽGA APOLENÍKOVÁ sa teší zo svojej farmy. Keď začínala, prorokovali jej, že vydrží sotva pár mesiacov.

Salašu v Pružine bačuje žena: Predpovedali jej neúspech, s ovečkami pracuje už sedemnásť rokov

Ilustračná snímka

Vždy sa bál lietať, kým neprišla veľká láska. Stala sa mu osudnou?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia