Domov si dávala vládnou limuzínou voziť vyprážaný syr. Keď cestou vychladol, kuchár a šofér sa museli snažiť ešte raz. Nový seriál mapuje politickú kauzu v Česku, v ktorej figuroval niekdajší premiér PETR NEČAS (57) a jeho milenka JANA NAGYOVÁ (58). 

Osemdielna séria Sedem schodov k moci rozpráva príbeh ženy, ktorá dokázala očariť, išla tvrdo za svojím, milovala luxus, vplyvných mužov a moc. Inšpiráciu na realizáciu našla televízia Prima v jednej z najväčších politických káuz posledného času. Seriál sleduje životnú cestu a kariérny vzostup vidieckej servírky – v seriáli sa volá Anna Malá – krok po kroku až na najvyššie politické poschodia a do spálne seriálového ministra Tomáša Vichra.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nebezpečná žena

Autorom námetu a scenára je český novinár, spisovateľ a televízny reportér, jeden zo zakladateľov českej investigatívnej žurnalistiky Josef Klíma. Je autor niekoľkých kníh, scenárov, nositeľ významných novinárskych ocenení. Okrem iných nakrútil reportáž o únose syna prezidenta Michala Kováča. Zločiny nielen na politickej scéne sledoval ako novinár od začiatku 90. rokov. Boli časy, keď mal pre svoju prácu ochranku a v rozhovoroch pre české médiá úprimne priznal, že keby bola ohrozená jeho rodina, z investigatívnych projektov by jednoducho vycúval.


„Keď pred niekoľkými rokmi prebehla kauza Jany Nagyovej a Petra Nečasa, zaujalo ma, ako sa dá do vysokej politiky dostať cez vzťahové záležitosti. Doteraz sa totiž politici k moci dostávali väčšinou cez zákulisné čachre. Ale táto kauza ukázala inú možnosť.  Začal som si obstarávať materiály z okolia hlavnej aktérky, ale zároveň som ten príbeh posunul inam. Nechcel som sledovať kariéru jednej konkrétnej osoby, v hlavnej hrdinke je obsiahnutý príbeh žien, ktoré sa z najnižšieho stupňa spoločenského rebríčka dokázali dostať na jeho vrchol vďaka vzťahom,“ opísal svoj motív publicista Josef Klíma.

Na scenári pracoval rok. „Písal som to preto, že ide o unikátny príbeh. Ale aj ako varovanie, aby k niečomu takému už nikdy nemohlo dôjsť. V politike máme niekoľko príbehov, keď politik doma po vyčerpávajúcich rokovaniach v snemovni a vo vláde a po usilovnej snahe vyhnúť sa všetkým politickým nástrahám a pokušeniam nakoniec zistí, že jeho žena je nebezpečnejšia než politickí oponenti,“ dodal J. Klíma.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia